mietin hetken ihanneyhteiskuntaa ja keksin sitten, että sellaisenhan saa aikaan helposti. Käyttäydytään vain siten kuin sellainen olisi jo olemassa.
- jättäkää auton ovet auki. Ei niitä tarvitse lukita: ainoastaan rikollinen ottaa autosi haltuun luvatta. Sitenkö osoitatte luottamusta kanssaihmisiänne kohtaan, että lukitsemalla autonne oletatte heitä automaattisesti autovarkaiksi?
- jättäkää kodin ovet auki
- pankaa arvoesineet näkyvälle paikalle
- mikäli teillä on parhaillaan menossa oikeusprosessi, valitusprosessi tai muu vastaava, vetäkää paperit pois ja keskeyttäkää asia. Kukaanhan ei ole tehnyt mitään väärin koska kenenkään ei pitäisi tehdä väärin.
- jos tuntematon setä pyytää lapsenne lainaan, antakaa ihmeessä
- älkää vaatiko että lapsenne laittaa pikkuhousut jalkaan, vaikka hän roikkuukin pää alaspäin pihan leikkitelineessä kolme tuntia kerrallaan
- pankaa itsestänne, omaisuudestanne, talostanne, asuinpaikastanne ja henkilöhistoriastanne mahdollisimman tarkat tiedot nettiin, vaikkapa kotisivuille
- menkää lomamatkalle sotatoimialueelle
Imagine all the people, heeeiii, kuka on varastanut minun hamppuni?
- jättäkää auton ovet auki. Ei niitä tarvitse lukita: ainoastaan rikollinen ottaa autosi haltuun luvatta. Sitenkö osoitatte luottamusta kanssaihmisiänne kohtaan, että lukitsemalla autonne oletatte heitä automaattisesti autovarkaiksi?
- jättäkää kodin ovet auki
- pankaa arvoesineet näkyvälle paikalle
- mikäli teillä on parhaillaan menossa oikeusprosessi, valitusprosessi tai muu vastaava, vetäkää paperit pois ja keskeyttäkää asia. Kukaanhan ei ole tehnyt mitään väärin koska kenenkään ei pitäisi tehdä väärin.
- jos tuntematon setä pyytää lapsenne lainaan, antakaa ihmeessä
- älkää vaatiko että lapsenne laittaa pikkuhousut jalkaan, vaikka hän roikkuukin pää alaspäin pihan leikkitelineessä kolme tuntia kerrallaan
- pankaa itsestänne, omaisuudestanne, talostanne, asuinpaikastanne ja henkilöhistoriastanne mahdollisimman tarkat tiedot nettiin, vaikkapa kotisivuille
- menkää lomamatkalle sotatoimialueelle
Imagine all the people, heeeiii, kuka on varastanut minun hamppuni?
Vastaukset 79
Vanhimmat
Postmoderni paratiisi.
- gravitaatio: täh?
- rokotukset: mitään viruksii oo.
- Jumala suojelee humalaisia
- lumivyöry - ei näillä offareilla sellasii oo
- virtaukset ei vaikuta tällaseen huonoon uimariin
- kyllä veneessä kuseminen on jokamiehen oikeus
- Guatemalan hanavesi on ihan juomakelpoista
- ei tää kuiva metsä näin pienestä nuotiosta syty
- hakaristitatska ei tarkoita yhtikäs mitään
heti tuntuukin kummasti paremmalta. Muistetaan lisäksi, että
- käsiä ei tarvitse pestä
- mitään ekinokokkoosia ei ole
- lievä opiaattiriippuvuus ei haittaa
- kaikki ovat kiinnostuneita minusta
- pystyn ajamaan humalassakin
- minä nyt kuitenkin pysäköin tähän
- olen keskivertoa parempi kuski
- minulla on hyvä liikemiesäly
- olen saatanan lahjakas
- naapurit on varmana mulle kateellisia
- minulla on hyvä vaatemaku ja olen tyylikäs
- ei se haittaa jos tämän kerran
- valtiolta saa vähän ottaa takaisin kun oon kuitenkin veroja maksanut
- olen kuitenkin paljon rehellisempi kuin muut
- tää limenvärinen kaapisto on tosi style
käkkärää, tällaisessako pilvessä sitä joka päivä eletään :D
- kyllä meressä kaloja riittää
- öljy mihinkään lopu
- teknologia ratkasee kaikki ongelmat
- saastuminen - mun lime keittiö on ihan puhdas
- mun luut painaa paljon ja sit mulla on erikoinen aineenvaihdunta
- myyntimiehet on aina rehellisiä - ainaskin lääkemyyjät
- painettu sana on totta
- fakta lauseessa takoittaa et siihen pitää uskoa
- köyhyys ja rikkaus ovat ansaittuja
kaikki tuo on selvästi todistettavissakin. Katso nyt vaikka:
- kyllä meressä kaloja riittää
minullakin on tonikalaa kaapissa ja kaupassa on lisää
- öljy mihinkään lopu
juu ei ole koskaan kesken loppunut
- teknologia ratkasee kaikki ongelmat
mitkä ongelmat
- saastuminen - mun lime keittiö on ihan puhdas
juu emmä mitään huomaa
- mun luut painaa paljon ja sit mulla on erikoinen aineenvaihdunta
totta, monet vaan ei pysty laihtumaan ja tää syyllistäminen on loputtava
- myyntimiehet on aina rehellisiä - ainaskin lääkemyyjät
joo, mä oon syöny samaa masennuslääkettä jo kymmenen, ykstoista vuotta
- painettu sana on totta
sano muuta
- fakta lauseessa takoittaa et siihen pitää uskoa
siis sehän on fakta (ja tämä oli hyvä perustelu sille, että näin on)
- köyhyys ja rikkaus ovat ansaittuja
ei ole ollenkaan sattumaa, että olen valkoinen, koulutettu, länsimainen ja rokotettu kusipää
Sulla on selkeesti tieteellinen koulutus - tai ainaskin ajatusmaailma. Tää siis perustuu ihan vaan ML määrittelyyn - toimii myös hommafoorumissa.
Vaatii hieman pohjatyötä ensiksi.
( http://sosialismi.net/kirjasto/Pjotr_Kropotkin_-_Leivan_valloitus.pdf
http://sosialismi.net/files/2009/07/paul_lafargue_-_oikeus_laiskuuteen.pdf jne. )
☺
miten muutat ihmisen luonteen?
Koulutuksella.
ei riitä
Riittääpä. Tsekkaapa uskonlahkoja. Kenelläkään ei epäilystäkään etteikö homma toimisi Johtajan viitoittamalla tavalla.
Joka on mitä? Ihminen on sosiaalinen eläin ja hyvin sopeutuvainen, mutta mikä se ihmisen luonne on joka esiintyy näiden rinnalla - ei näiden vuoksi.
miten ihmisestä saadaan sellainen, ettei kukaan tee pahaa? Varasta autoa, raiskaa naista, tunne pedofiilisiä haluja, ole tyhmänrohkea, itsekäs...?
en nyt ihan ymmärrä
Mitä sä et ymmärrä vai heittäydytkö vain vasiten tyhmäksi? Mitä sä luulet, että nää amishit on? Ei se toimi, kun sä sanot niin?
en ymmärrä tuota uskonlahkojen mukaanvetoa. Enkä koulutusta. Eikö ihmisen saa pilalle jo ihan kakarana ennen kuin se ehtii mihinkään kouluun?
Mitä? Sulle on on annettu jo 2 vihjettä ja silti sä vänkäät? Todellakin: ENNEN "koulua".Ymmärrät varmasti. Jos sulla valtaa mihinkään on, niin koitas tätä.
haluatko muuttaa koko yhteiskunnan, jotta lapset mulahtavat suoraan kohdusta ihan toisenlaiseen paikkaan?
TOTTAKAI! Ne mitään muljahda sen enempää ku nykyäänkään, kuten huomaat.
en minä muljahtamisesta puhunut, herra paratkoon, vaan mulahtamisesta. Mutta no, miten muutat yhteiskunnan?
Kuinka monta kertaa se pitää sanoa? Koulutuksella- ELI opettamalla lapsia alusta alkaenkin keskinäiseen hyvä'än ja sen jakoon.
Ainoastaan Te ja Teidän porvarilliset mitättömyydet pystytte heuikentämään sitä TahtoVoimaa, mikä kersoista uhkuu. Kantsis olla hollilla hei.
siis me? Ketkä me? Etkö itse kuulu joukkoon?
Minä uskon kannusteisiin. Kun kaikki jaetaan, niin oman toiminnan merkitys omalle hyvinvoinnille on nolla ja lopulta millään ei ole mitään väliä.
Mä uskon sosialismiin siinä vaiheessa kun sellaiset taloyhtiöt, joissa ei ole huoneistokohtaisia vesimittareita käyttää yhtä vähän vettä kuin sellaiset, joissa on.
En tietenkään kuulu. Mikä sua vaivaa?
http://www.youtube.com/watch?v=blCGG4UO_I8
Kun kaikki jaetaan, niin huomasitkin jääväs ilman. Eihän se ola mahdollista: saat vaan hieman vähemmän.̈́
Ja vitut siitä vesimettarin tuojottamisesta: se kuuluu Kansalle, eli saat osuute
mutta enhän minäkään kuulu. Mistä hemmetistä keksit että kuuluisin?
Olet Massaa. Ainakin täältä mun näkövinkkelistä päin katsottuna.
Minkä verran sä oikeastaan tiedät musta? Tai minä sinusta?
Kun kaikki jaetaan kaikille jää murusia. Samat muruset tulee vaikket laittaisi tikkua ristiin. Mikäs siinä ollessa.
Mä en tajua, millä ja miten ne ihmiset koulutetaan siihen, että kukin tekee hommansa yhteiseksi hyväksi, jos omalla panoksella ei ole mitään vaikutusta omaan hyvinvointiin.
Onko tuota kukaan yrittänyt esim. jossain kansantajuisessa kirjassa?
apropoo, onko varallisuuden ja onnen määrä maailmassa vakio vai voiko sitä omalla toiminnalla kasvattaa? Eli mikä on se "kaikki", jota te olette jakamassa ihmisten kesken? Paljonko se on?
En mitään, eli en mitään ja vielä vähemmän sä musta. Hienoa, mitä?
Olipa helppo kysymys. Esitän oman tulkintani.
Onnen määrä lienee vakio, koska ihminen peilaa omaa onneaan muihin ihmisiin ja pitää itseään onnellisena, jos katsoo sen kohtuulliseksi muihin verrattuna. Varmaan on tässäkin henkilökohtaisia eroja, eli Robinson Crusoe autiolla saarella voi olla onnellinen tai onneton ilman vertailukohtiakin.
Kapitalistin mielestä varallisuuskakku ei ole vakio, vaan siihen vaikuttaa oleellisesti miten paljon ihmiset sitä kasvattavat kuka mitenkin: toiset juoksemalla oravanpyörässä ja toiset ompelemalla jalkapalloja. Sosialistin mielestä kakku on suunnilleen vakio ja pitää vain yhteisesti päättää miten se oikeudenmukaisesti jaetaan.
onhan se hienoa. Massaa minusta ei saa. En perustele tässä syystä jonka kerroin jo.
- suomalaisia ei lasketa maailman väkilukuun
- ydinvoima on Suomessa täysin turvallista
- yksi kerta mitään haittaa
- kierrättäminen ei kannata, kun naapurikaan ei kierrätä
- olen älykkäämpi kuin ihmiset keskimäärin
- olen kohtuukäyttäjä
- porttiteoria on huuhaata
- kaikki medioista lukemani on totta, paitsi tietenkin väärät mielipiteet ja väärät tilastot
- hampaamme todistavat, että ihminen on luomakunnan kruunu
- sehän on vaan eläin
- kannatan ehdottomasti luomutuotantoa ja lähiruokaa, mutta en osta niitä, koska ne ovat huijausta
- minä ansaitsisin enemmän olla rikas kuin ne, jotka ovat, koska minä olisin erilainen, hyväntekijä
- rikkauteni ovat oikeutettuja, koska olen niin paljon muita ahkerampi, onnella ei ole mitään osuutta asiaan
- minulla on oikeus ajaa ylinopeutta, koska ajan niin paljon ja olen muita parempi kuski
Mitä se porttiteoria sitten on?
Hei, tajuatkohan, että puhut Ratikkakuskista...?
nämä oli jo sellaista auts-osastoa
Minun puolestani varkaat saisi tappaa, siis ihmiset jotka menevät esimerkiksi viattomien koteihin pöllimään jotakin - tai ainakin laittaa näytille julkiselle torille hirsipuuhun. Ja kuule pällinpuolikas: normaaleilla ei koskaan ole mitään oikeusprosesseja vetämässä. ME NORMAALIT eletään elämämme siten, että jos ei paskasakkiin mikä koko yhteiskunnan uhka on, törmää, ei paljoa tarvitse käräjöidä. Kriminaalisikojen oikeisprosessitkin maksaa rehelliset.
Penikoiden pikkuhousut ei kiinnosta lapsettomia. Ja aikuiset puuttuu, jos näkevät, että joku ämmä on niin spurgu, että antaa kakaransa heilua julkisella paikalla alasti. Ja kotiäitien pedofiilien metsästyksessä voi noudattaa lakia... Ymmärrän, että he ovat rahapulassa ja skrubuja, mutta viattomat miehet eivät ole siihen syypäitä, että netissä sekopäät vainoaa.
Itse en ole tuntenut kuin hyviä miehiä ja kotikasvatus takaa, että minulta ei tuollaista tekstiä tule. Tosin ne nimet jotka näillä palstoilla toistuu- tai joita minulle siis tullaan ahdistelumielessä keskusteluissa tyrkyttämään, ovat juuri sitä paskasakkia, joka kykeni jopa alaikäistä tuntematonta lasta ja tämän mielenterveydentilaa käyttämään menestynyttä perhettä vastaan, kun tyttö oli alaikäinen ja hetkellisesti hieman sekaisin... Että kyrpeläkirpelat tiiat mitkä lie : EN TUNNE TEITÄ!! Ja naamojen paikalle omat lärvinne, jos pässit käytätte rekisteröityjä nimimerkkejä! Normaali ihminen ei harjoita mustamaalaamista nimimerkin takaa.
Huumeiden käyttäjä minä en ole.
"Minun puolestani varkaat saisi tappaa, siis ihmiset jotka menevät esimerkiksi viattomien koteihin pöllimään jotakin "
Tosta tuli mieleen tämä taannoinen tapaus, jossa 4 huumehörhöä oli tunkeutunut asuntoon yöllä ja köyttänyt isäntäväen kiinni ja ryöstänyt paikan. Noin ei ainakaan MINULLE! kävisi. Haulikko sängyn alle ja jokainen nisti, joka ovesta tahi ikkunasta änkee sisään, on automaattisesti Ruumis. Jos MIEHILTÄ viedään mahdollisuus puolustaa Perhettään, niin mikä yhteiskunta se semmoinen sen jälkeen on? Kaikki Valta nisteille ja ulkomaisille rikollisjengeille?
"Huumeiden käyttäjä minä en ole."
Otan osaa.
Mun oikeuskäsityksen mukaan taas kaikki, jotka eivät noudata mun mafiaveljien lakeja on pohjasakkaa - siis voidaan tarvittaessa tappaa. Me NORMAALIT emme näe mitään vaikeuksia noudattaa lakejamme. Meiltä huumeita varastavat runkkarit pitäs ampua (ja ammummekin tarvittaessa). Käräjiä emme tarvitse sillä nopea katuoikeus ei moisia kaipaa. Joskus joudumme toki maksamaan ei-normaalien oikeusjärjestelmän kustannuksia, kun he puuttuvat rehelliseen liiketoimintaamme. Onneksi lahjonta useimmiten toimii, mutta ajoittain järjestelmä on mätä (= raha ei ratkaisekaan).
Huumeita emme mekään itse käytä.
Sä olet varmasti hullu.
Lakia pitäisi muokata siten, että rikolliset eivät voi sitä käyttää edukseen. Aselakeja puolestaan voisi kiristää, kosken usko että taviksilla ampumaurheilua tai hirvimetsästystä harrastavilla on mitään sitä vastaan, että aseet säilytettäisiin esim. urheilukerhojen tiloissa tai ainakin lukitussa paikassa. Itsekin ehkä tarvittaessa osaisin ampua, koska olen ilmapistooliammuntaa kauan sitten alaikäisenä jonkun aikaa harrastanut ja olin siinä vielä aika hyvä ja se jengi joka sitä harrasti, ei tosiaankaan ollut mitään asefanaatikkoja, vaan ihmisiä joita tuskin haittaisi aselain kiristäminen.
EN luota sinuun paskaakaan, enkä tietenkään tiedä kuka olet, mutta nyky- Suomen lainsäädännön ongelma on lähinnä se, että rikollisia paapotaan - ja kyllä sellaiset juridiset oikeutensa tietävät, kun ovat oikein mestareita jättämään maksamatta varattomuutensa vuoksi korvauksensa tekemiensä rikosten uhreilleen ja muuta. Esim. eräältä tuntemaltani pöllittiin koeajolla myynnissä ollut auto: no koejajaja karautti Etelä- Suomeen ja myi auton eteenpäin... Lopputulema, että auton omistajat joutuivat maksamaan useita tuhansia euroja lunastaakseen OMAN autonsa takaisin. Ja rikolinen tietysti varaton useita rikoksia tehtaillut...
Tuskin olet niin tyhmä, ettet tajua että juuri aselakien tiukentamatta jättäminen tukee rikollisjärjestöjä, mutta se teiltä halla-aholaisilta ei onnistukaan, se eettinen ajattelu.
Joo en käytä huumeita tai ole sellaisten kanssa tekemisissä ja aloitus on minusta sairas.
No varmasti, mutta ainakin minulla on haulikko. Mitä sulla on?
Ja edelleenkin otan osaa. Kokeile joskus. Hämmästyt.
alv-liskot
Nainen, 32, Uusimaa
- jättäkää auton ovet auki.
Tämän tekee moni sellainen, jonka autoon on joskus murtauduttu. Helpommalla pääsee, kun pitää ovet auki, (eikä tietenkään säilyta mitään varastamisen arvoista autossaan).
no voi hitsin vitsi kun taas olitkin niin nokkela että,
- jättäkää auton ovet auki. Ei niitä tarvitse lukita: ainoastaan rikollinen ottaa autosi haltuun luvatta. Sitenkö osoitatte luottamusta kanssaihmisiänne kohtaan, että lukitsemalla autonne oletatte heitä automaattisesti autovarkaiksi?
-ilmeisesti et ole koskaan käynyt maaseudulla, pikkukylissä voi vielä aivan huoletta jättää vanhan lada-rohjon, tai hieman uudemmankin, ovet lukitsematta lähikaupassa käydessä.
- jättäkää kodin ovet auki
-maaseudulla edelleenkin yleistä.
- pankaa arvoesineet näkyvälle paikalle
-ai mitkä? rahat on pankkitilillä tunnuslukujen takana, juuri muuta arvokasta kuin kaksi ihmistä ja yksi kissa ei tässä taloudessa olekkaan
- mikäli teillä on parhaillaan menossa oikeusprosessi, valitusprosessi tai muu vastaava, vetäkää paperit pois ja keskeyttäkää asia. Kukaanhan ei ole tehnyt mitään väärin koska kenenkään ei pitäisi tehdä väärin.
-täysin omaa muka-nokkelaa vitsikkyyttäsi
- jos tuntematon setä pyytää lapsenne lainaan, antakaa ihmeessä
-kts. edell. vast.
- älkää vaatiko että lapsenne laittaa pikkuhousut jalkaan, vaikka hän roikkuukin pää alaspäin pihan leikkitelineessä kolme tuntia kerrallaan
-normaalin ihmisen ei pitäisikään nähdä mitään kiihottavaa alastomassa lapsessa.
- pankaa itsestänne, omaisuudestanne, talostanne, asuinpaikastanne ja henkilöhistoriastanne mahdollisimman tarkat tiedot nettiin, vaikkapa kotisivuille
-jopas oletkin nokkela ja kekseliäs,
- menkää lomamatkalle sotatoimialueelle
-kiitos en mene lomalle edes pahimpiin turistirysiin, lomamatkailu on täysin turhaa ympäristön kuormittamista lentokoneiden päästöillä, paikallisen luonnon raivaamisella lomahotellien tieltä jne..
jk. millä tavalla tällainen muka-hauska diipadaapa saa mitään muutoksia sinunkin mielestä pahasti mättävässä yhteiskunnassa aikaan? Niin?!
mur
Myöskään Marssissa kukaan ei varasta lukitsematonta autoa eli????
Eikä maan pinnalla tarvitse laskuvarjoa.
itsehän sä lopetit keskustelun. Nytkö ajattelit taas kuitenkin jatkaa? Missä määrin ajattelit mennä henkilökohtaisuuksiin tällä kertaa? Mä olen kritisoinut lutkamarssia _ihan yleisellä tasolla_, sinä kritisoit minun kritisointiani.
Onko minun sananvapauteni jotenkin toisarvoisempaa kuin sinun, tai oletatko että jos muut keskustelevat samasta aiheesta kuin sinä, kyse olisi nimenomaan siitä että keskustellaan sinusta? Oletko sinä lutkamarssin henkilöitymä?
Voisit yrittää yleisellä tasolla pysymistä, varsinkin kun puolustit niin kovasti sitä sananvapautta. Myös "väärää mieltä" olevilla sellainen on. Minua ei kiinnosta sinun persoonasi.
Kumma miten lutkamarssiasiassa pätee eri logiikka kuin kaikessa muussa...
Vaadin lätkämarssia, jolla vastustetaan jääkiekon, ja urheilun yleensäkin, ylivaltaa TV:ssä.
niin aioinkin, Mutta, tuo toinen aloitus oli ihan selkeästi minulle osoitettu ja itsekin jossain vaiheessa, muistaakseni perjantai-iltana mainitsit että "Pikku-Murrin on turha länkyttää..." joten turha syyttää minua henkilökohtaisuuksiin menemisestä.
Tähän viestiisi vastaamiseni oli kyllä oikeastaan täysin turhaa, koska sanoin oman kantani hyvinkin selkeästi tuossa toisessa aloituksessa.
Ja tottakai sinulla on oikeutesi julistaa omaa mielipidettäsi yhtä hyvin kuin minullakin, miksi et tekisi sitä jopa jossain lehtien lukijapalstoilla kun kerran tunnet olevasi niin oikeassa ja kaipasitkin lehtien palstoille sitä OIKEAA KESKUSTELUA!
samoin kuin tämä oma aloituksesi on täysin turha, ja silkkaa provosointia,
koska tyydyit vain esittämään joitain ihanneyhteiskunnan piirteitä täysin itse niitä erittelemättä ja täsmentämättä.
pikkuinenmurri :P
Mäkun ihan ajattelin että AQSIA-aloitus olis ollut kyseessä, mutta täähän on taas tätä kahden vitun nujakointia..mistä? Ei ainakaan musta:(
minä tein aloituksen "kaljamahamarssi", mikä ei liittynyt sinuun mitenkään. Lutkamarssiin kyllä liittyi.
Sinä ilmestyit kaljamahamarssiketjuun kertomaan, että olen mukahauska vitsailija. Samaa termiä käytit aloituksessasi, joka niin ikään oli osoitettu mukahauskoille vitsailijoille.
Minä en kohdistanut kritiikkiä henkilökohtaisesti sinuun, _ennen kuin_ sinä teit asiasta henkilöönkäyvän. Sen myönnän ihan täysin, että kun aloit kuraa heittää niin heitin toki takaisin.
Miksi luulet että kaikki keskustelu liittyisi sinuun? Tämä aloitukseni saa olla ihan kuinka turha tahansa, ihan yhtä turha kuin kaljamahamarssi ja lutkamarssi. Saathan sinä toki kritisoida, ei siinä mitään. Turha ottaa kuitenkaan kauhean henkilökohtaisesti, koska jos yhtään olet uutisia ja mediaa seurannut niin kyllä siitä lutkamarssista ovat tietoisia muutkin kuin sinä. Puhumattakaan, että kannattaisi luulla juuri sinun tuoneen lutkamarssin tälle palstalle.
Mutta jos käyt minuun kiinni henkilönä, eiköhän samaa tule takaisin päin.
On täällä muitakin, jotka keskustelevat ja tuovat sisältöjä sinusta riippumatta.
Yksi kysymys: mitä järkeä koko edellisessä viestissä oikeastaan edes oli?
Tytöt, tytöt, tytöt, tytöt....
http://www.youtube.com/watch?v=0bBb-c6IpEE
(mikä siinä on, että hymyilyttää aina vaan....)
tuo alotti
ja vielä ykski kerta tänään jos tulee
- kun nyt kerran tiedät kaiken
- kun nyt kerran olet niin oikeassa
- no voi hitsinvitsi kun olitkin nokkela
- olitpa taaskin nokkela
- pitääkö vääntää rautalangasta
- no voi himpuranpimpura kun oletkin taas hauska
- taas tällaista ihan turhaa diipadaapaa
- mikset sitte ite tee jotain
niin täältä pesee = siirryn samalle linjalle eli pois itse keskustelusta ja keskustelijaan
Paskat.
Kuka tollasta luuseria viittis edes kattellella?
no koko ajanhan sä mun kans tässä jauhat
Kivahan tässä on länkyttää. Missä Sisältö?
no musaketjussa. Emmä nyt ihan vielä ole päässy jyvälle tohon sun juttuun (joka on tässä ketjussa) mutta tarvitseeko päästä jyvälle just tässä ketjussa?
Kun ei mulla tänään järki nyt sillee toimi saatana !1!11!
Ja jos kerran kiva on länkyttää vaikka et viitti munlaista luuseria edes kattoo niin meneehän tää siihen nähden ihan kohtuullisesti :P
Menee menee...
Masentavaa jollain tavalla.
AIONA Ihmisellä on vapaus ja vastuu ja Voima korjata elinympäristöään itselle suotuisaksi. Mutniin. Tarviiko sanoakaan, miksi tunnen Tao:n itselleni läheisemmäksi...
onhan se noinkin. Ei tarvitse ajatella niin paljon eikä pitäisi ajatella niin paljon. Nykyihmisen tavoitteet ovat mielestäni liian suureellisia.
nämä lutkamarssikeskustelut alkoivat viime viikolla, kun joku kysyi että voiko sinne Oikeasti osallistua pukeutuen miten haluaa, vedoten siis siihen että olisi liiankin seksikäs ja saisi muut naiset kateellisiksi.
vastasin että sen kuin pukeutuu kuten itse haluaa, myöhemmin tuo aloitus oli poistettu ja luultavasti sama kirjoittaja teki uuden aloituksen. koska aihe kiinnostaa minua, kävin vastaamassa suunnilleen samalla tavalla kuin aiemminkin, mainiten samalla itse osallistuvani marssiin.
myöhemmin sain palstalla kuulla olevani feministi ja Toljakkeen olevan kukkahattusetä joka lähtee mukaan vain toiveenaan saada minulta piparia..
torstai-iltana taisin myös väitellä asiasta täällä, sen mihinkään johtamatta, joten olin jo valmiiksi provosoitunut vastaväitteisiin.
perjantaina vili teki oman aloituksensa kritisoidakseen kyseistä marssia, mihin myös kommentoin ja vähän sen perään sinä teit oman kaljamahamarssi aloituksesi.
aloitukseni "hei te muka-vitsikkäät.." Ei siis liittynyt Sinuun henkilökohtaisesti, eikä myöskään pelkästään aloitukseesi kaljamahamarssista.
ehkä olen vain niin naiivi ja yksinkertainen kun kuvittelin henkilön itsemääräämisoikeuden olevan kannattava syy lähteä mukaan mielenilmaisuun.
olin myöskin liian hyökkäävä sinun kirjoituksiasi kohtaan.
Joten pahoitteluni siitä.
"Yksi kysymys: mitä järkeä koko edellisessä viestissä oikeastaan edes oli?"
ei yhtään mitään, eikä tässä ala olla järkeä enää muutenkaan,
mur.
no niin, no niin.
"nämä lutkamarssikeskustelut alkoivat viime viikolla, kun joku kysyi että voiko sinne Oikeasti osallistua pukeutuen miten haluaa, vedoten siis siihen että olisi liiankin seksikäs ja saisi muut naiset kateellisiksi.
vastasin että sen kuin pukeutuu kuten itse haluaa, myöhemmin tuo aloitus oli poistettu ja luultavasti sama kirjoittaja teki uuden aloituksen. koska aihe kiinnostaa minua, kävin vastaamassa suunnilleen samalla tavalla kuin aiemminkin, mainiten samalla itse osallistuvani marssiin."
Minä en tästä tiedä enempää, en ole seurannut. Kun puhuin yleisestä keskustelusta, tarkoitin ihan kaikkea mediaa ja sosiaalista mediaa.
"myöhemmin sain palstalla kuulla olevani feministi ja Toljakkeen olevan kukkahattusetä joka lähtee mukaan vain toiveenaan saada minulta piparia..
torstai-iltana taisin myös väitellä asiasta täällä, sen mihinkään johtamatta, joten olin jo valmiiksi provosoitunut vastaväitteisiin."
Tästäkään en tiedä mitään. En muista missä olin torstaina ja kävinkö palstalla lainkaan.
"perjantaina vili teki oman aloituksensa kritisoidakseen kyseistä marssia, mihin myös kommentoin ja vähän sen perään sinä teit oman kaljamahamarssi aloituksesi."
No, vai niin. Vilillä taisi olla se snägärijonovittuilujuttu. Minä en siitä ärsyyntynyt niin kuin en vilistä muutenkaan. Tosin snagarivittuilusta olen sitä mieltä, että _saa_ iskeä turpaan, koska vittuilija loukkaa toisen henkistä koskemattomuutta. Eli siinä mielessä snägärivittuilijoiden koskemattomuudesta olen eri mieltä. Silti ko. ketju vaan huvitti.
Kaljamahan suhteen olin kyllä aika tosissani. Minä oikeasti ihmettelen, miten naiset pukeutuvat aina niukemmin ja niukemmin. Miehellä taas pitäisi olla paita päällä, mikäli ei aio olla sika. Kuten varmaan tuli ilmi, en pidä vähäpukeisuudesta sen enempää miehillä kuin naisillakaan.
"aloitukseni "hei te muka-vitsikkäät.." Ei siis liittynyt Sinuun henkilökohtaisesti, eikä myöskään pelkästään aloitukseesi kaljamahamarssista.
ehkä olen vain niin naiivi ja yksinkertainen kun kuvittelin henkilön itsemääräämisoikeuden olevan kannattava syy lähteä mukaan mielenilmaisuun."
Aa, no minä ajattelin että se oli minulle henkilökohtaisesti koska ensiksi kävit kaljamahaketjussa sanomassa minua mukavitsikkääksi ja heti sen jälkeen teit aloituksen mukavitsikkäistä henkilöistä. Mutta ei se kaljamaha ollut vitsi. Minua vituttaa, kun naiseus ja naisen ruumillisuus ja muu vastaava on ollut kaunokirjallisuudessa ja elokuvissa ja julkisessa keskustelussa niin keskeinen teema toista tai kolmatta vuosikymmentä. Missä on miehen ruumiillisuus? Miksei siitä puhuta, ja toisaalta onko koko aihe jo vähän sellainen, että voisi keksiä muitakin kiinnostuksen kohteita kuin naisen keho ja naisen ulkonäkö.
Yksi tapa tuoda esille naisen ruumiillisuutta on keskustelu siitä, että miksi ulkonäkö on niin keskeistä. (Käy katsomassa poliisi-ketjuun kirjoittamani kommentti kulttuurin uusintamisesta: toistamalla lauseen jonka kanssa on eri mieltä, annan kuitenkin lauseelle voimaa = tuon taas kerran ulkonäön esille.)
"olin myöskin liian hyökkäävä sinun kirjoituksiasi kohtaan.
Joten pahoitteluni siitä."
ok, ei edes osunut mitä nyt alkoi vähän vituttaa. Jos nyt suoraan sanotaan niin niin minunkin mielestäni olit aika naiivi. Ehkä eri syistä kuin miten itse näet, mutta yhtäkaikki naiivi.
Itse asiastahan me olemme samaa mieltä. Erimielisyys koskee vain sitä, miten sanoma voidaan saada perille ja meneekö se perille sellaisena kuin sen tarkoittaa, eli onko juuri lutkamarssi hyvä juttu. Minun lähtökohtani on se, että naisia ei lutkitella. Ja minähän olen sentään sovinisti ;)
Ymmärrän "ironian", mutta ironia on vaikea tyylilaji. Kyse on valtapelistä ja mediahallinnasta. Iskitte kirveen omaan nilkkaan.
Lisäksi lutkamarssi on ristiriidassa sen ajatuksen kanssa, että olisi luovuttava ulkonäkökeskeisyydestä ja liiasta paljaan vartalon esittelystä.
Voinet kuitenkin rahoittua sillä, että varsinaisesta väittelyn sisällöstä olemme ihan samaa mieltä. Toivon vain, että voimme keskustella myös miesten oikeuksista ja saamme keskustelua aikaan myös ilman paljasta pintaa ja lutkittelua.
Hmmm... Viisaammat ovat kovasti ajamassa ihmisiä maaseudulta kasvukeskuksiin, mutta maaseudullahan tuo toimii, että ei tarvitse lukita autoja eikä asuntoja. - Katsovat ihmetellen, kun kaupunkilaisväki tulee kylään ja lukitsee ajoneuvonsa. - Toki on ajattelematonta olla tyhmänrohkea ja olla suojelematta lapsiaan, mutta en hyväksy sitä, että kotonaan tarvitsee pelätä.
Nyt täytyy myöntää, että meni itteltäni yli hilseen jossain määrin... Tai siis kyllähän mä hiukan ironiaa ymmärrän, mutta selvästi järjen vastaisia kehotuksia en sitten kuitenkaan kykene ymmärtämään, kun ei ne ole edes ironiaa. Tai jos ovat, niin varsin huonoa sellaista.
Mietin sitäkin, että vaikka mitä ihanneyhteiskuntaa, siis utopiaa, ajettaisiinkin takaa, niin melko väistämätöntä on kuitenkin se, että aivan kaikki eivät suostu siihen samaan muottiin, vaan käyttäisivät ehkä tilannetta hyväkseen muiden kustannuksella. Ja sitten pitäisi luoda järjestelmiä näiden ei-toivottujen (?) poikkeamien varalta ja sitten... Oltaisiin taas jossain nykyisen kaltaisessa tilanteessa?
Jäi sitten ihmetyttämään, että millainen se miettimäsi ihanneyhteiskunta olisi, jos sen ajatelmasi pohjalta syntyy tämän kaltainen aloitus? Eikö olisi aika olennaista selvittää ensin pääpiirteissään se ihanneyhteiskunta -käsitteensä ja vasta sitten ehdottaa ohjeita muille sen suuntaisen rakennelman saavuttamiseksi?
Ja sittenkin mietin, että eikö profeetan kuuluisi elää kuten opettaa ja opettaa kuten elää?
Ehkä kukkahattusi on liian piukalla?
minusta lutkamarssi oli huonoa ironiaa.
Sitten kävi hyvä mäihä, asteroidi tiphti Mexiconlahteen ja tuhosi HIRMULISKOT
Jäljelle jääneistä evoluutio teki PENSKOISTA käärmeitä ja lintuja.
HIRMULISKOJA ei ole enää riesana. kuin muutama sisäsiittoinen yksilö
alkeellisella kehä III alueella
Jaa siihenkö tämä aloitus liittyikin? No sitten tuli vastattua tarpeettomasti, eipä siinä kummempia, olin itse jo muissa kuvioissa.
kylä just näi o !111!
ei ollenkaan tarpeettomasti. Kuten itsekin totesit, tämäntapainen logiikka menee yli hilseen. Jostain syystä sen kuulema pitäisi olla kristallinkirkas lutkamarssijoiden esittämänä.
Kylläpäs olikin tarpeetonta...
Ei vaan, ironia on kivaa, mutta arvostan sitä, että aloitetaan keskustelu asian oikealla nimellä ja johdetaan sitten sivulauseina tai vaikka väittäminä hommelit sivuraiteille, vertauksiin, ironiaan, jne.
Jos tehdään aloitus asiasta X, niin sellaisena sen myös pyrin lukemaan vaikken aina onnistukaan, riippumatta siitä mitä muuta, mielleyhtymiä, voi tulla mieleen kirjoitetusta.
Rivien väleistä voi koittaa lukea, mutta yleensä ei kannata, kun useimmiten lukee kuitenkin sitä mitä haluaisi sanoissa nähdä ja yleensä juuri siten niitä sanoja ei tarkoitettu luettavan. Tai siis näin olen itse asian saanut oppia, toiset omilla tavoillaan...
Ei vaan Antenni pipo:
http://kuvat2.huuto.net/6/1c/4b0134940285117b35df39927286c-orig.jpg
siis mikä nyt on tarpeetonta? Tämä koko palsta on tarpeeton, ja siinä ei ole mitään uutta.
Jos jatkuvasti tuntuu siltä että osuu, niin se voi johtua siihenkin, että kuvittelee itsensä jotenkin suuremmaksi mitä on. Tällä ei ole mitään tekemistä sinun tai kenenkään yksittäisen palstalaisen kanssa. Tai on, koska osa niin kuvittelee.
Uskonnollisille tahoille tehdään selväksi, että heidän uskonnon harjoittamisensa ei käy päinsä.
http://www.samharris.org/blog/item/the-truth-about-the-vatican/
Minkä takia teidän paskiaisten juttuja ei saa tulostettua, vaikka olen aivan sataprosenttisen varma, että nyt on joillakin käytössä vääriä naamoja ja vaikka tulostimeni toimii muilla sivuilla?
Minua kannattaa aina epäillä.
No ainahan omasta elämästään voi koittaa tehdä ihanteellisen. Mutta koko yhteiskunnan ihanteelliseksi muokkaaminen on mission impossible. Sanotaan ettei yrittänyttä laiteta, mutta kummasti laitetaan.
Hyvää ja kaunista. Kolmas nainen. Ei linkkiä.