särkijälvellä kissan tappajaa,,kun kotikissa on kadonnut jäljettömiin,,kun nyky lain mukaan vapaan olevaa kotikissaa ei saa tappaa,,
onkohan
kosto elää
20243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ilvekset on kovia kissan perään, jospa on mirri joutunu pedon kitaan?
Poromiehet taas asialla, ne tappaa kaiken.
Antakaa niiden koirille myrkkymakkaraa, loppuu vittuilu.
miksi aina joku syyttelee kaikesta poromiehiä,,en usko tuohon ja kenenkään koiria lähdetä myrkytämään.
En tiiä särkijärvestä mutta jos minun kartanolle tullee niin kyllä nytkähtää.
kuules kissahaaska kissan tappaminen on nykyään rikos,,ja hyvässä tapauksessa säkin saatat nytkähtää samaan haaskaan,,
Miksi porot tullee meijän ryytimaahan, saako ampua?
Onkos kotikissat poroille vaarallisia,vai miksi ne sen olis teloneet henkiltä?
Irrallaan kulkevalla kisulla on kuules monta muutakin vaara kun joku kissantappajaihminen. Ensimmäisenä olet tietämättäsi syyttämässä jotakin paikallista mirrisi katoamisesta. Et taatusti kerää ystäviä pienessä kylässä ryhtymällä tuollaiseksi syyttäjäksi. Sinut on helpohko tunnistaa ja kehoittaisinkin vastaisuudessa miettimään lausuntojasi tarkemmin.
Toivottavasti se kadonnut kissa on se, joka koko viime syksyn ja osin talvellakin kulki öisin nurkissamme ja kaamealla kusenhajullaan pilasi mm tuulettamassa olleen arvokkaan mattomme. Lisäksi se hajusti muitakin tavaroitamme. Ja kuten tiedämme haju ei millää pesulla katoa, eli tavara on käyttökelvoton hajustuksen jälkeen.
En ole syyllinen kattisi katoamiseen, mutta en tiedä mitä olisin tehnyt jos sen olisin itse teosta tavannut...
Lähdeppäs miettimään niitä kissa-asioitasi tältä pohjalta.
kyllä on vaikeaa isot on ongelmat ,keräkkää vaikka pulloja.
kun siitäkin pitää maksaa nykyään veroa,,jos kerää pulloja,,
toivottavasti se olis kussut sun vitun hienon ja arvokkaan mattosi,,kun tollasta tovot kisalle
Vai asustaa Särkijärvellä oikeen kostaja. On vaarallista nykyaikana käyttää tällaisissa kirjoituksissa tuollaista nimimerkkiä. Saattaapi Supo yhtä koska tulla jututtamaan. Ja jonkun saatanan kissan takia, voi perkele sanon !
joo varmaankin supoa kiinostaa heheh anna olla vaan
Voisivatko kyläläiset tarkistaa varastonsa, ettei kissa ole jäänyt lukkojen taakse. Onko rannoilla aukijääneitä loukkuja tai kalakatiskoja, joihin se on mahdollisesti joutunut?
Eiköhän olis viisainta, että pitäisit ne kissas kiinni siellä kotipihalla. Niinhän koiratkin pidetään lintujen ja muiden eläinten pesintä/poikasaikana. Kissa kun on yksi niistä julmimmista tappajista. Oikea eläinystävä ei pidä kattiaan kesäaikaan irrallaan. Silloin ei myöskään tarvitse uhoilla tuollaisilla "kosto elää" -nimimerkeillä ja aiheuttaa pelkoa syyttömille. Tuollaista uhoajaa ei meidän Särkijärvellä tarvita !
kissa ei ole mikään julma tappaja kun sen ruokkii kotonaan kunolla et sä tiedä yhtään mitään eläimistä,,eli älä tuu tänne puhelemaan
Just näin kertoo täysin tietämätön . Tyypillisen avuttoman kannanotto omaan kisssansa toimintaan. Ei ole ensimmäinen kerta kun kissan omistaja ilmoiuttaa, että ei meidän kissa tapa pikkulintuja. Minäpä kerron sinulle yhden tosiasian: Kotikissa ei juuri koskaan tapa saadakseen ruokaa, vaan sen pedonvaistoon kuuluu pyrkiä tappamaan kaikki sellaiset, jotka sen ravintoketjuun kuuluvat. Ja tällainen tappaminen on sen luontaista toimintaa. Eli se näin pitää yllä tappamisen taitoa sen varalle, että jos se pidemmillä matkoillaan tai muista syistä joutuisi tulemaan toimeen ilman kotiruokintaa.
Eli kyllä tuo edellinen kirjoittaja on ihan oikeassa. Yritäppäs nyt vain rauhoittua ja usko totuus, vaikka se ilmeisen vaikeaa sinulle näyttää olevan.
Vaimoni tuhero on kuin halkaistu kissa :o Harrastaa myös vaistomaisesti tuheronsa jakamista mahdollisimman monelle.
Ei muutakun parturointi hommiin se on mukavaa puuhaa.Nimimerkillä: Vanha tavara ja posliini, miltei jopa antiikkia.