Helppo tapa pettää

Facebook ja netti mahdollistaa,ikävä kyllä,niin moneen ikävään asiaan.
Olen oppirahani maksanut korkojen kera.Luulin löytäneeni,elämäni miehen
facebookin kautta,alussa olikin,liian hyvää,ollakseen totta.
Rakastuneena,ei vaan myönnä kun hälytyskellot soi jo!!!!
Miehellä olikin monenmoista säpinää facebookin kautta.
Enää en aijo koskaan luottaa virtuaali maailmaan!
Niin paljon pahaa mieltä!!!
141008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

koin saman, virtuaalimaailma kiinnosti miestä liikaa, se pilasi kaiken :(

Äänestä

Minulle Facebook on kirosana.
Sen kautta mieheni "löysi" kouluaikaisen ihastuksensa ja nyt "rakkaus kukoistaa"!
Kaksi viisikymppistä AIKUISTA ihmistä ovat kuin rakastuneet teinit.
Viis välittävät perheistä ja yli kymmenen vuotta kestäneistä avioliitoista kumpikaan...

Äänestä

Minulle kävi hieman samoin. Mies alkoi viihtyä koneellaan entistä enemmän ja löysi facebookin kautta erään entisen yhteisen ystävämme, jonka kanssa emme olleet enää tekemisissä. Heistä tuli "kavereita" ja nyt on tilanne se, että mies on aloittanut suhteen tämän naisen kanssa. Hyvästi vaimo ja yli kymmenen vuoden avioliitto! Nainen on sotkeutunut ennenkin varattuihin miehiin ja sotkenut omat suhteensa omilla tempuillaan. Kaikin puolin nainen, johon en olisi uskonut fiksun mieheni lankeavan.
Sattuu niin pirusti mutta yli tästä on vaan päästävä..

Äänestä

Yllättävää että näin tuntuu käyvän liiankin usein... Vaimollani oli myös suhde toisen kanssa facen kautta alkoi chättäily ja yhteydenpito, joku vanha työkaveri jne.. Jotenkin aloin ihmettelemään kun siellä facessa piti aina käydä jotenkin "salaa" ja jatkuvasti ja kovasti oli "inside" kaksimielisyyksiä kommenteissa. Laitoin sitten viestin tälle ukkelille ja kysyin onko jotain tekeillä.. Äijä luuli tapailevansa sinkkua, (facessahan pitää tietysti esiintyä sinkkuna, vaikka naimisissa olisikin. ) Ja kertoi sitten avoimesti että suhde on jo sen puoli vuotta jatkunut. Kivaa..

Äänestä
  • vaimo jäi kiinni face ja oikeasta suhteesta viikko sitten, tätä oli kestänyt alkuvuodesta lähtien. Kaikki romahti, siis aivan kaikki. Nyt olo on tyhjääkin tyhjempi kun pakkailen täällä tavaroitani itku kurkussa. Vaimo haluaisi jatkaa minä en, olo on niin syvästi loukattu ettei tätä tuskaa voi kuvitella kukaan muu kuin sellainen joka on sen itse kokenut. Vaimo osasi näytellä siis niin loistavasti että ehdotin häntä hakeman vaikka jonkun jussipatsaan tai muun pytyn palkinnoksi. Ilkeintä tässä on että juuri edellisenä iltana meillä oli aivan ihana ja romanttinen yhteinen ilta ja melkein koko yö ja aamulle hän suukkojen kera minulle liiteli toisen miehen syliin.

    nimimerkki voiko vitutukseen kuolla....

    Äänestä

Puhelin ja netti mahdollistaa, moneen ikävään asiaan. Ja vielä näin puhelimesta mitä tapahtuu, myönnän olleeni mustasukkainen ja epäillyt että jotakin hämärää on tekeillä. Syytöksiä sateli yhteen kyllä syyllistyin luin hieman tekstiviestejä. Hakee muita miehiä kun vannoo ettei ole muita ja että pitää musta kuulma paljon. Olen maksanut korkojen kera.Luulin löytäneeni,elämäni naisen, saman jo toiseen kertaa. Tyhjä ja tyhmää pää ei ymmärrä, pysyä erossa mutta kolmatta ei tule. Eikä se pupuli enää soita mulle, kiitos Ovi sivuston. Löytyi ohjelma puhelimeen, jolla se pidetään ulkona. Ettei heikona hetkenä retkahda ja niitä tulee.

Äänestä

Hei Luottamus meni! Puhut kuin minun suullani, on ihan samanlaista kokemusta. Niin minäkin löysin maailman ihanimman miehen, tapasimme säännölisesti puolen vuoden ajan, hän puhui kuinka tärkeä olin hänen elämässään ja yhteinen tulevaisuus vilahteli aina jossain välissä, hänen muuttaminen lähemmäksi minua, panostaminen suhteeseen. Olin muka ainoa hänelle, koska olin se ykkönen eikä muita silloin tarvita.

Hänkin facebookissa, ja paljon naisystäviä, joista kerran kysyin. Hän mitätöi asian ja sanoi että ne ovat virtuaalimaailmasta, eikä merkitse hänelle mitään. No osa on samasta kaupungista kuin hän, joten en todellakaan usko että tuttavuus on ihan virtuaalista. Olin kuulemma mustasukkainen kun epäilin moista. No pian sen jälkeen hän sulki facebook sivuja eli niitä pääsee lukemaan vaan ainoastaan hänen ystävät (itse en ole fb) Se lisäsi epäilyitäni ja välillä, ahdistuin ja pelkäsin.

Silti, olin täysin hänen lumoissaan, rakastuin sokeasti, vaikken sitä koskaan ääneen sanonutkaan. Hän sanoi pitävänsä minusta, oli ihanaa seksiä, muutakin normaalia yhdessäoloa. Olinko hänelle vaan pelkkä pano, eikö tunteilla ollut sittenkään osuutta suhteessamme.

Hän häipyi kuvioista, yritin ottaa yhteyttä, jotain ympäripyöreää vastausta sain. Olisn halunnut jutella asiat puhki, muttei hänellä ollut siihen munaa.
Hän särki sydämeni ja sieluni, en ole siitä vieläkään täysin topiunut, aikaa mennyt kolmisen kk.

Itku tulee herkästi jos hän karkaa ajatuksiin, pettymys ja tuska. Kuinka ihminen joka oli niin hyvä je hellä , miltei täydellinen (no ei kukaan ole) voi olla noin julma ja kylmä? Olisi kertonut suoraan, jos aloin olla hänelle yhdentekevä. Joskus kurkistan hänen fb, naisia on tullut lisää taas...

En tiedä kykenenkö enää rakastumaan, luottamuksesta puhumattakaan. Kesäkin oli yhtä helvettiä, ystävätkin huolestuivat kun en meinannut toipua, itkin ja itkin. Vieläkin, en enää päivittin. Suru asuu sydämessäni.

En tiedä löytyykö aitoa rakkautta mistään, virtuaalimaailma ainakin sekoittaa monen pään, kun mikään ei tunnu riittävän. Koetetaan silti jaksaa. Kaikkea hyvää sulle.

Äänestä

Täysin samaa mieltä kanssanne, tosi vaikeaa on löytää nykyään ihan perinteistä rakkautta, joka kestäisi ajan paineet.

Tsempöpiä kaikille, etsikää toki.

Äänestä

Höpö höpö, kyllä se on ihmisen luonteesta riippuvainen onko luotettava vai ei!
Mulla ei ainakaan ole mitään salattavaa facebookissa, eikä netissä missään müuallakaan.
Mulla on periaate, olla yksiavioinen eli vain yksi kumppani.
En tiedä oonko sitten kovin poikkeava yksilö, mutta mun moraalikäsityksiini mikään muu ei sovi!

Äänestä
  • Samaa mieltä turhaa on nettiä syyttää jos kumppani on eåpäluotettava ja pettäjä tyyppiä.

    Äänestä

  • saari s kirjoitti:

    Samaa mieltä turhaa on nettiä syyttää jos kumppani on eåpäluotettava ja pettäjä tyyppiä.

    Ihmiset on pettäneet puolisoitaan ennen nettiäkin.
    Netistä on muuten todella vaikeaa löytää pa-no-kaveria,
    jos pettää haluaa. Petikaverin saa paljon helpommin
    poikien- tai tyttöjen saunailtojen jatkoilta kapakoista,
    työmatkoilta, kokousreissuilta hotelleista tai laivoilta,
    firman pikkujouluista, monet jää "ylitöihin" työpaikoille
    eli hässimään työkaverin kanssa lukittujen toimiston
    ovien taakse, kun siivooja on lähtenyt ym. ym.

    Äänestä

Mikä siinä Facebookissa on kun siellä tarvii notkua esim kesken työpäivän, kauppareissun ym?
Kaksimielisiä juttuja heitellä joita ei livenä kuitenkaan heittele?
Loukkaa välillä kun kotona ei enää jutella tai kuunnella vaan näpyttää facessa!

Äänestä

On paljon naisia jotka eivät edes tiedä miehensä olevan fecessä. Kaverini miehen löysin toisen kaverin kaverina ja vaimo vaan väitti ettei miehensä ole siellä.
Face on yksi pahimmista pettävien ukkojen ja akkojen temmellys kentästä.

Äänestä

Vertaukseksi kerrottakoon, toteamukseen "kaikki romahti, siis aivan kaikki"..

Minun maailmani romahti, 42 vuotiaalla naisella, kun mieheni ja lapsemme isä, kuoli äkillisesti vakavaan sairauteen vain noin kuukausi sitten. Silloin kuulkaa, maailma romahtaa..

nooh, en halua olla ilonpilaaja, mutta elämässä pitäisi asiat suhteuttaa jotenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luottamus meni kirjoitti:

Facebook ja netti mahdollistaa,ikävä kyllä,niin moneen ikävään asiaan.
Olen oppirahani maksanut korkojen kera.Luulin löytäneeni,elämäni miehen
facebookin kautta,alussa olikin,liian hyvää,ollakseen totta.
Rakastuneena,ei vaan myönnä kun hälytyskellot soi jo!!!!
Miehellä olikin monenmoista säpinää facebookin kautta.
Enää en aijo koskaan luottaa virtuaali maailmaan!
Niin paljon pahaa mieltä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu