Apuja tarvitaan nyt kipeesti!

Haluan näkemyksiä asioihin. Onko parisuhde sitä että huomioidaan toista. Kuten esim: Kysytään toiselta käykö että lähtee viettämään iltaa poikien tai tyttöjen kanssa? Vai onko sellainen hyvä parisuhde jossa toinen vain tekee omia juttujaan..Kuten pelaa pokeria ja pelaa pleikkari pelejä..Eikä pahemmin tahdo viettää aikaa yhdessä?? Käydä vaikka elokuvissa, ystävien luona ylensäkin tehdä asioita yhdessä. Mielstäni suhde tulee erittäin nopeasti arkiseksi tällä tavalla. Ollaan muutenkin todella tuore pari ollaan oltu vasta yhdessä 4kk. On voimat aivan lopussa koska mieheni kokee minut ärsyttäväksi. Koska hänestä hän ei todella aijo kysellä toiselta mitään, eikä joustaa menemissään että voisi olla aikaa minulle / meille : (( Toivon että tulisi mahdollisimman monilta ihmisiltä joilla on pitkä aikainen suhde nyt tai ollut. Näkemyksiä olen aika alla päin tilanteestamme!
11250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Liiana nuoria suhteeseen.. ?

Äänestä

Yhtä oikeanlaista parisuhdetta ei ole olemassa.

Jos sinulle ei käy tämänhetkinen miehesi tapa käyttäytyä sinun kanssa, eroa, löydät varmasti jonkun jonka kanssa on enemmän yhdistäviä tekijöitä.

Se on ihan sama mitä me täällä sanomme, ei se tule muuttamaan miehesi mieltä vaikka kuinka sanoisit että "ne muut ihmiset foorumeilla sano että..."

Äänestä

Jätä hänet kasvamaan.

Äänestä

4kk on niin lyhyt aika. Kyllä se mies vielä siitä ajan myötä alkaa joustamaan. Kokemusta on.
Lupaahan ei aikuisen ihmisen tarvitse toiselta menemisiinsä kysyä vaikka olis naimisissa. Jos on lapsia niin silloin on hyvä neuvotella omista menoista mutta ei meillä ainakaan (ei ole lapsia) tarvi toiselta lupaa omiin menoihin kysyä.

Äänestä
  • Jos kaverini kysyy nähdäänkö vkloppuna. Vastaan että nähdään vaan, enkä että odota kysyn poikaystävältä. Jos ollaan jo poikakaverin kanssa suunniteltu muuta niin silloin vastaan että ei käy. Naurettavaa että ensin pitäisi toiselta kysyä että sopiiko mun nähdä kaveria! Lapset kysyvät sellaista vanhemmiltaan. Ja kyllä meillä on ihan onnellinen ja tasavertainen parisuhde jossa on kaksi yksilöä jotka kunnioittavat toisiaan.

    Äänestä

  • Yhteisistä menoista kyllä sovitaan yhdessä, omista menoista jokainen osaa varmaan sopia itse??

    Äänestä

Parisuhde on sellanen et vietetään aikaa yhdessä ja tehdään kaikkee kivaa. Jos toinen pelaa pleikkaria ja pokeria koko ajan eikä tyttöystävälle jää aikaa lankaan niin sitten ei kannata edes seurustella.
Jätä se poika jos se ei kysele sulta mitään tai huomioi sua mitenkään ja menee miten sattuu eikä sano mitään niin ei se susta silloin edes välitä. Taidat olla sille pelkkä panonukke. Jätä se heti

Äänestä

No sun pitää kysyä siltä et mitä se haluaa. Haluaako se parisuhteen jossa vietetään aikaa yhdessä vai haluaako se olla yksin. Äläkä hyväksy mitään "en minä tiedä" vastauksia. Sitä joko seurustelee tai ei seurustele. Ei tuo kertomasi näytä seurustelulta.

Äänestä

Moi!

Joko miehesi ei ole vielä valmis yhdessä asumiseen, koska ei näytä osaavan ottaa huomioon sinua.
Tai on luonteeltaan itsekäs, joka ei ajan saatossa muutu.
Toisaalta molemmilla tulee olla myös omat ystävät ja omat menot, muuten ennen pitkään suhde väljähtyy.
Jos menot kestävät päivän valon, tulisi niistä infota toista ennen lähtöä.
Kannattaisi sopia vaikka jotkut päivät, jotka pyhittäisitte yhdessä ololle.

Äänestä

Vaikea sanoa kun ei tiedä ikääkään. Yleisesti ottaen täysi-ikäinen ihminen ei ole kypsä jos käyttäytyy kuvaillulla tavalla.

Kestävyyden keskeinen elementti on yhteinen aika ja siihen liittyvät aktiviteetit. Tämän pitäisi toteutua luonnostaan, ei painostuksen kautta.

Sinuna nostaisin kissan nyt heti pöydälle ja arvioisin tilannetta sen ja mahdollisen myöhemmän käyttäytymisen perusteella.

Äänestä

Parisuhteessa ollessa pitäisi pystyä puhumaan kaikista asioista (myös vaikeista ongelmista) ja tekemään kompromisseja (eli vaikka itseä huvittais vaan katsella telkkaria, niin sammuttaa tv:n ja tekee kumppanin mieliksi jotain). Näyttäis siltä, että sun poikaystävällä on kumpikin juttu kateissa.

Ehkä poikaystävä on niin nuori, että hän ei ole vielä tottunut ajatukseen, että joku on siinä koko ajan vierellä. Se saattaa olla ahdistavaa. Oleellista on se, että kumpikin miettii, mitä suhteelta haluaa. Jotkut haluaa, että suhde on hyvin tiivis ja kaikki vapaa-aika vietetään yhdessä vuorotellen kummankin halujen mukaan. Toisessa ääripäässä on se, että eletään yhdessä, mutta pääasiassa tehdään sitä, mitä ihan itse haluaa esim. toinen pelaa golffia 20 tuntia viikossa ja toinen taas bilettää ja tapaa kavereitaan tms.

Yleensä suhteessa kummallakin on omaa aikaa, jolloin voi nähdä kavereitaan, mutta myös yhteistä aikaa. Kun itse olen seurustellut ja asunut saman katon alla, niin oletuksena on ollut, että vietämme kaikki viikonloput ja arki-illat yhdessä. Jos on ollut muuta, siitä on kumppanin kanssa juteltu. Esimerkiksi olen sanonut, että menen työväenopiston kautta lukemaan uutta kieltä torstai-iltaisin ja jos miehellä on ollut esim. sähly joka maanantai, niin olen ottanut itsellenikin maanantaiksi jonkun liikuntaharrastuksen. Tällä tavalla harrastuksia on yhteisinä päivinä, jolloin esim. noin joka toinen arki-ilta ehditään viettää kotona kahdestaan ruokaa laittaen ja yhteisiä juttuja puuhaillen. Omissa suhteissani on ollut etuna se, että olemme kumpikin olleet kotona viihtyviä ja parisuhde on ollut tärkeää. Aikaa on hyvin riittänyt harrastuksille, kavereille, sukulaisille ja parisuhteelle tasapuolisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Murheissaan kirjoitti:

Haluan näkemyksiä asioihin. Onko parisuhde sitä että huomioidaan toista. Kuten esim: Kysytään toiselta käykö että lähtee viettämään iltaa poikien tai tyttöjen kanssa? Vai onko sellainen hyvä parisuhde jossa toinen vain tekee omia juttujaan..Kuten pelaa pokeria ja pelaa pleikkari pelejä..Eikä pahemmin tahdo viettää aikaa yhdessä?? Käydä vaikka elokuvissa, ystävien luona ylensäkin tehdä asioita yhdessä. Mielstäni suhde tulee erittäin nopeasti arkiseksi tällä tavalla. Ollaan muutenkin todella tuore pari ollaan oltu vasta yhdessä 4kk. On voimat aivan lopussa koska mieheni kokee minut ärsyttäväksi. Koska hänestä hän ei todella aijo kysellä toiselta mitään, eikä joustaa menemissään että voisi olla aikaa minulle / meille : (( Toivon että tulisi mahdollisimman monilta ihmisiltä joilla on pitkä aikainen suhde nyt tai ollut. Näkemyksiä olen aika alla päin tilanteestamme!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu