saako lomat pitää?

_______

Sain vuosilomakorvaukset huhtikuussa ajalta joulu-tammi-helmi-maalis. Osaaikatyötä tehnyt. Nyt kuitenkin ollut töissä jatkuvasti, kertnyt 2 lomapäivää per kuukausi, huhti-touko-kesä-heinä yhteensä 8 lomapäivää plus 4 pekkaspäivää eli 12 lomapäivää kertynyt. Haluaisin mielummin pitää lomat kuin että saisin ne rahana. Olen siis kesätöissä, tulossa muutama hiljainen viikko jolloin voisin pitää nuo lomat. Työnantaja vihjaisi että kun olen kesätyöläinen pitäisi olla töissä. Marras-joulukuussa työtä selvästi vähemmän joten voiko nuo kesälomat pitää talvella palkallisina? Kun eikös joku rajapäivä syyskuussa ole, että ne olisi sitten talvilomia?

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkanlaskijana

      Nyt menossa oleva lomanmääräytymisvuosi ( on alkanut 01.04.2011 ja päättyy 31.03.2012 ) kerryttää lomaa pidettäväksi ensi kesänä.

      Sinulla ei siis ole oikeutta vaatia noita lomia vielä pidettäväksi. Eli nuo nyt kertyvät lomapäivät saat pyytää pidettäväksi vasta 01.05.2012 alkaen ellei työnantaja muuhun suostu. Yhteisellä sopimuksella voit toki pitää ne milloin vain.

      • 20+4

        Siitä päätellen, että kerrot olevasi kesätyöläinen, niin työsuhteesi on päättymässä ja pykälien mukaan lomat maksetaan lomakorvauksena lopputilissä. Eli kuten palkanlaskijana edellä kirjoitti.


    • 20+4

      Jos työsuhteen päätyttyä jäät työttömäksi, niin on loman pitäminen tullut mahdolliseksi Työministeriön uuden ohjeen http://www.finlex.fi/data/normit/37162-308su.pdf mukaan. Sinä aikana kun ei saa työttömyyskorvausta lomakorvauksen jaksottamisen takia työttömällä ei ole velvollisuutta käyttää TE-toimiston palveluita, jos ennakkoon ilmoittaa pitävänsä lomaa. Käytännössä se tarkoittaa sitä, etta TE-toimisto voi tarjota töitä ja vaikka kurssia, mutta niihin ei ole velvollisuutta reagoida loman aikana (ei karenssia).

      • ________

        Tuli vaan mieleen entäs pekkaspäivät sitten?
        Onkohan ne maksettu myös noissa lomakorvausten yhteydessä?
        Sit niitä ois 8kpl, ja nehän saa käyttää ihan milloin tahansa jos pomolle käy.? Tai ainaskin 4kpl on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1934
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1286
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      64
      1207
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      896
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe