1 vaihteiset pyörät vaihteettomat

voinko rälläkkällä vetäistä ne poikki ja saako sisälmykset ulos?
2144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ööh… Voi kaiketi, ellet sitten aio leikata jotain kovaa keramiikkaa. Sisälmyksistä en uskalla sanoa mitään.

Äänestä
  • Ajoin vuosina 1984-1998 vaihteettomilla pyörillä yhteensä 40 000km ennenkuin ostin ensimmäisen vaihdepyörän. Poljin vaihteettomilla pyörillä kaikki ylämäet istuultaan. Ylämäessä riitti niin paljon vääntöä, että yhdessä pyörässä meni melko uutena ohjaustanko mutkalle ja toisessa runko petti polkimien yläpuolelta. Ihmeen hyvät välitykset olivat sen ajan peruspyörissä, koska ajoin todella pitkiäkin retkiä kuorman kanssa 13km/h keskinopeudella taukoineen. Nykyisellä hybridipyörällä on keskinopeus taukoineen kuorman kanssa pitkillä matkoilla 16km/h, siis eroa on yllättävän vähän. Vieläkin minulla on yksi Helkaman peruspyörä vuodelta 1979 perävaunun vetopyöränä, sillä olen asentanut siihen kiinteän vetokoukun ja kilometrejä tosin kertyy vuodessa sillä hieman alle sata.

    Vaihteettomien peruspyörien heikkous on etenkin voimakkaalla polkijalle rungon pettäminen jo alle 20 000km:n ajon jälkeen, kun nykyisellä hybridipyörällä on ajettu jo 64 300km eikä rungossa ole mitään murtumia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


henrik721 kirjoitti:

voinko rälläkkällä vetäistä ne poikki ja saako sisälmykset ulos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu