Cooperin-testistä.

Eli kyselisin että, auttaako Burana, jos sitä ottaa ennen Cooperin-testiä. Aattelin vaa ku koulussa taas juostaan muutaman viikon päästä. Tai olisko siihen jtn muita keinoja parantaa tulosta, muutakuin lenkkeily?
12929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei auta. Burana voi lisäksi pysäyttää sydämen.

Äänestä

Juoksemaan oppii juoksemalla, tietysti muullakin liikunnalla hankitty kunto autaa. Mitään oikotietä ei ole. Muutamassa viikossa ehtii tehdä ison parannuksen cooperin matkaan harjoittelemalla, jos lähtötaso on soffaperuna.

Äänestä

Kuinka usein ja kuinka pitkää lenkkiä? Viime vuonna juoksin 2920m

Äänestä

Jos siis tavoite olisi se legendaarinen 3000m? Viime vuonna kävin vain muutaman kerran lenkillä, ennen juoksua.

Äänestä

Ei ole paljon aikaa, mutta käy vaikka kentällä kokeilemassa, miltä tuntuu juosta ratakierros 1,36 minuuttiin, koska sitä vauhtia tuo 3000 m vaatii. Lämmittele ensin ja kokeile miltä tuo tavoiteajan vauhti tuntuu. Jos vaikuttaa, että 3000 m on mahdollinen, niin voit esim. tehdä 1600 m vetoja 3-5 kpl niin, että viimeinen veto lujin. Ennen testiä otat pari päivää rennosti, että on sitten paukkuja jäljellä testissä.

Äänestä

Okei kiitos, juu vois varmaa koittaa tollast, tääl on kyl vaa toi pururata lähel, ja siel lenkkei 1.0 ja 1.5 km.

Äänestä

Malttia tosiaan noihin vetoihin eli ei niin kovaa, että oot heti ensimmäisen jälkeen aivan puhki. Vetojen vauhdin ei tarvitse olla niin kova kuin kisavauhti, viimeisen vedon voit sitten vetää niin kovaa kuin koneesta lähtee. Itse testissä myös henkinen kantti vaikuttaa eli älä anna periksi, vaikka tuntuu pahalta, vaan yritä puristaa kaikki irti. Tsemppiä Cooperiin!

Äänestä

Juu kiitos, voin sitten ilmotella paljon pääsin kun juostaan!

Äänestä

Mikä olisi hyvä askeltiheys juostessa? Ja kannattaisiko heti alusta alkaen juosta kovaa vai mitä?

Äänestä

Kyllä sitä tulosta saa parannettua kofeiinilla.

Äänestä

Pidä muutama pvä ennen koitosta lepoa, niin hyvä tulee!

Äänestä

Hyvä askeltiheys on noin 180 askelta/min.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntojäbä kirjoitti:

Eli kyselisin että, auttaako Burana, jos sitä ottaa ennen Cooperin-testiä. Aattelin vaa ku koulussa taas juostaan muutaman viikon päästä. Tai olisko siihen jtn muita keinoja parantaa tulosta, muutakuin lenkkeily?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu