Korvatulppien käyttö

Korvavälineurheilija

Uima-aiheisillafoorumeilaltörmääusein varoitukseen siitä, etti korvatulppia saisi käyttää, jos ei ole altis korvatulehduksellle. Itse käytän korvatulppia säännöllisesti, sillä korviin mennyt vesi ei tahdo tulla millään ulos.

Mitä vaaraa on jatkuvasta korvatulppien käytöstä uimisessa?

7

4623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse en kyllä keksi nimenomaan uimisen kannalta korvatulpissa mitään vaaraa. En tosin ole käyttänytkään tulppia, joten en ole mikään erityinen asiantuntija.

      Sukeltaessa syvemmälle tulpista voinee koitua ongelmia paineentasauksen kanssa, samoin mahdollisesti hyppiessä (hyppytasoilta tapahtuvasta toiminnasta en kovinkaan usein käyttäisi termiä "uimahypyt"). Voi olla, että jotkut sekoittavat nämä kaksi uimiseen (veden pinnalla tai sen välittömässä läheisyydessä etenemiseen).

      Tietysti ihan mielenkiinnosta voisi kysyä alkuperäisestä lähteestä onko neuvon esittäjällä omat perunsa? (Itse en ole törmännyt tuollaiseen, sattumalta verkosta löytämäni uintiaiheiset keskustelupalstat tuntuvat olevan enemmän tai vähemmän kuolleita.)

    • Korvavälineurheilija

      Kiitos vastauksesta, Juho! Siis useamamssakin suomalaisessa uintiopastussivustossa toistetaan neuvo siitä, että ihan uidessa - ei siis uimahypyissä tai sukeltelussa - ei kannata käyttää korvatulppia, jos ei ole altis korvatulehduksille. Itse käytän jo siksinkin, että treeni menee pilalle, jos joka vedolla korvaan korahtaa lisää vettä.

      Olettaisin että tässä nyt varoitetaan uimakorvatulppien epäterveellisyydestä. Nehän ovat hiukan eri malliset kuin esim. melunvaimennukseen tarkkoitetut.

      Eli ei tässä varmaan sinällään vedessä olo, vedenpaine tai nopea paineenvaihtelu ole se ongelma (?)

    • uimaope72

      kunnon ravistelu uinnin jälkeen et vesi tulee pois
      Korvatulppia voi toki käyttää muttei sukeltamisessa.


      Toiset käyttävät tulppia uidessa toiset eivät

    • Korvavälineurheilija

      Vaan minullapa vesi ei tulekaan ravistelemalla ulos! Yleensä sitten aamulla on lorahtanut tyynylle.

      Edelleen on hiukan epäselvää, mikä on (väitetty) korvatulppien potentiaalinen vaara normaalissa uimatreenissä.

    • Melkein väittäisin, että tulpista ei ole mitään vaaraa, jos korvat ovat muuten terveet. Liiton sivulla (http://www.uimaliitto.fi/fi/kunto/allasvinkit/) tosin on kehoitus, että korvatulppia ei tulisi käyttää, jos ei ole toistuvan korvatulehduksen vaaraa, mutta nopeasti en keksi tulpista muita haittapuolia kuin heikomman kuulon. Mikäli vesi korvassa häiritsee, valinta on sitten tarkemman kuulon ja mukavamman uinnin välillä. Jos tulppien käytöstä olisi selkeää vaaraa niiden tarkoitetussa käytössä, olettaisin, että nykyään tulpissa itsessään olisi jo varoitus. (Meillä seuran pikkuriikkisiin tekniikan opettelua varten hankittuihin uimalautoihinkin on painettu monella kielellä teksti "VAROITUS: Tämä ei ole hengenpelastusväline.")

      Eri korvatulppamalleista: Joillakin olen nähnyt jopa vaahtokumiset "earit" korvissa, ja sitten on tietysti tuota nuoli/joulukuusimallia (tappiin kiinnitettyjä muovisia laippoja, työnnetään korvakäytävään ja vedetään uinnin jälkeen tapista pois) ja muovailuvahamalli (silikonimassaa, möykky tiiviisti korvaan ja sitten uinnin jälkeen pois).

      Mikäli vesi ei muuten lähde korvasta ja häiritsee, niin tuohonkin on olemassa kemiallista apua, eli erilaisia suihkeita, jotka nopeuttavat veden haihtumista. Korvatulppien käyttäjiä sentään tunnen, mutta näiden suihkeiden käyttäjiä ei tuttavapiirissä taida olla.

    • Korvavälineurheilija

      Kiitos tästä, Juho. Taitaapa olla niin, että käytän pieniä joulukuusimallejani jatkossakin.

      Itsekin luin tuon uimaliiton varoituksen ja jäi harmittamaan, että perustelu puuttui. Väite ilman perustelua on haitallinen monellakin tapaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe