Minna Kauppi

Metsän omistaja

Olet hyvä suunnistaja, mutta helvetin ahne rahalle.
Koska pienestä rahasta suostut valehtalemaan ( vaikkei sinulla itellä ole mehtää), että metsänhoitoyhdistys ajaa metsänomistajan etua.
Tosi sasiassa metsän omistajana tiedän, että metsänhoitoyhdistys on täysin loinen joka elää metsänomistjien kustannuksella.
Häpeäiset julkista valehteuasi.
Me metsänomistajat tulemme vaatimaan miljoonia euroja vahingon korvauksena valehtelustasi.
Onneksesi valehtelusi ei kuulunut koko valtakunnassa, vaan radio pookin kuuluvuus alueella. Silloin korvaukset nousisivat kymmeniin miljooniin.
Miin kuin metsänhoitoyhdistyksen suosiman metsäliiton kartellikorvaukset nousevat.
Pienenä neuvona sanoisin, ettei rahan ahneudessa kannata valehdella mitä hyvänsä.

9

793

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsänomistaja2

      Valehtelet kuin pullopersesika.
      Mutta valehtelijalla on paskanen loppu.
      Muista se ahneudessasi.

    • Ääriviiva

      Tuosta keskustelun aloituksesta en tiedä mitään, mutta että ko. urheilijalla on kyllä aikaa esiintyä jopa eroottisvivahteisessa mainoksessa, mutta ei sitten MM-kisoissa löydä päämatkallaan sitä ensimmäistäkään rastia...huh, huh!!

      • Häpeä jos osaat

        Minä taas en tiedä eroottisista juttuista mitään.
        Mutta aloittajan metsänhoitoyhdistystä koskevasta asiasta tiedän, että täyttä valetta Kaupin pookiradiossa esittämä juttu, rahakorvausta vastaan tietenkin.
        Metsänomistajana tiedän, mitä Kauppi ei ole, eikä ole kokemusta, mikäli hänen sanoihinsa on uskomista, että metsänhoitoyhdistys toimii vain OMAA etuuaan ajatellen ja kaiken kukkuraksi pakollisen veroluonteisen perinnän turvin.
        Sekä Kemerarahojen rosvoamisen kautta, vaikka ne kuuluisi metsän omistajalle.
        Aivan varmaa olisi mikäli maksu olisi vapaaehtoinen niin siitä luopuisi 99,9%:a metsänomistajista ja eroasi metsänhoitoyhdistyksestä.
        Mietippä Kauppi mitä valeita suustasi päästät maksua vastaan.


    • Metsänomistaja 3

      Maailmanmestaruuden jälkeen valehtelusta saatu rahakorvaus varmaan tuntuu pieneltä.
      Mutta ompahan sitten varaa valehtelusta aiheutetut vahingot korvata täysimääräisesti.

      • suunnistelija

        Hee ,ja voi ding dong...kyllä joidenkin päässä vippaa pahasti. Kantsis ehkä ruotia tota metsäpolitiikkaa jossain ihan muualla, tai hankkia elämä, ettei tarttis laittaa koko Suomen metsäasioita yhden ihmisen harteille . Ja jos on niin kateellinen jonkun maailmanmestaruudesta, tai on muuten niin paha olla, että pitää toisia ihmisiä jotenkin parjata ja sättiä, niin kannattaisko harkita vähän isomman pipon ostoo. Tai sen vois vaikka kutoa itse. :)..,unohtus nuo sovinistiset ajatuksetki siinä samalla,,, :)


    • Kuntoileva Metsämies

      MInna Kauppi on hieno urheilija. Se työ mitä maailmanmestaruuksien eteen tehdään kestää vuosikausia ilman mitään isoja korvauksia. Lähinnä suunnistajille kertyy kuluja. Palkinnot ovat huipputasollakin todella pieniä.

      Keskustelu täällä Minnan kommenteista liittyen metsätalouteen on ala-arvoista. Kaikki ihmiset eivät ole asiantuntijoita metsäasioissa. Ymmärrettäköön se tosi asia. Metsien arvo ja puukauppaan liittyvät organisaatiot sekä järjestelmät ovat yhdestä henkilöstä riippumattomia. Suunnistajat arvostavat luonto- ja metsäarvoja. Metsä on suunnistajien urheilukenttä.

      Suomi on metsien maa ja pidetään siitä huolta!

    • lere

      Näinpä. Minnan puolella. Ei mekään suunnistajat kaikkea tiedetä. Ja tosiaan tuohon raha-asiaan vielä, että tourdeskiin toinen saa 20 000 e ja huippuliigan voittaja 300 e, että suuret on palkinnot suunnistajilla juu. Että annetaan minnan juoksennella missä menee ja pidetään peukut pystyssä! :)

    • Hukkarasti

      Suurin osa mainoksissa esiintyvistä julkkiksista eivät todellisuudessa saata olla tekemisissä ollenkaan sen tuotteen kanssa, mitä mainostavat. Mainostajat käyttävät urheilijan kasvoja ja saavat sillä tunnettavuutta.
      Seuratoiminnassa pitkään olleena tiedän kuinka vaikea on hankkia tukea. Ammattiurheilijan on hankittava esimerkiksi suunnistuksessa itse.
      Ymmärrän hyvin Minna Kaupin olemisen mainoksessa.

      Siitäkin huolimatta, että olenkin Mhy:n roolista samaa mieltä aloittajan kanssa.

    • Kommarit kuuseen.

      Suomen suurin osa metsistä on joko perittyä tai sitten kepulikonstein hankittua. ja veikkaan et aloittaja on n 1940 luvulla syntyny punikki.joka asuu äiteensä helmoissa röhisemässä. minna kauppi on upea karjalan heidi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      175
      1952
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      157
      1378
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      223
      1010
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 58
      868
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      70
      800
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      793
    8. 93
      767
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      687
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe