Toimisiko

Asiaamiettinyt

Keskusteluketjuja lukeneena olen huomannut, että monessa todetaan parinvaihdon, kolmannen pyörän jne. olevan monesta hyvä fantasia, mutta että todellisuus on toista. Väite on sinäänsä helposti uskottavissa (itsellä ei kokemusta).

Toisaalta esim. miesten on helpompi sulattaa ajatus/sen näkeminen, että oma nainen on toisen naisen kanssa. Keskustelujen mukaan näin siksi, että mies ei koe tätä toista naista uhkaksi eikä näin tule mustasukkaiseksi.

Mieleeni putkahti ajatus, että jos vaihtoa kokeilisivat selvästi eri-ikäiset parit vältyttäisiinkö tältä mustasukkaisuudelta. Esim. noin 20 vuotias pari & yli 40 vuotias pari. Tällöin voisi kuivtella, ettei olisi aihetta mustasukkaisuuteen (ainakaan niin helposti).

Asiallisia kommentteja kaivaten.

ps. en kaipaa moralisointia parin vaihdosta yleensä, eikä kenenkään pidä tarvitse alkaa meuhkaamaan tekemistäni yleistyksistä, esim itse en ainakaan antaisi naiseni olla toisen naisen kanssa.......

7

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vain ajatus

      Siis parinvaihtoa en lähde kritisoimaan, mutta ikäero sama, kuin on oma ikäkin, kuulostaa oudolta: kuulostaa enempi insesti fantasialta.

      • asiaamiettinyt

        Kiitos analyyttisestä vastauksesta.

        Mutta ny on mennyt termit pahemman kerran sekaisin.
        Insesti (lat. incestus 'siveetön') eli sukurutsa (myös sukurutsaus) on lähisukulaisten välistä sukupuolista kanssakäymistä. Näin ainakin wikipedian mukaan.

        Tarkoittanet varmaan pedofiilifantasiaa. Tosin pedofiilikin tarkoittaa sellaista, joka on kiinnostunut ainoastaan seksuaalisesti kehittymättömistä, esimurrosikäisistä lapsista. Lienee selvää, että yli parikumppisillä murroisikä ja täysiikäisyysraja on jo selvästi takanapäin.

        Joten en oikeastaan ymmärrä enää mitä lähdit hakemaa :D
        Joka tapauksessa pointtini olisi se voisiko "kuvio" toimia (tai tottakai voi toimia tietyillä ihmisillä, mutta toimisiko keskimäärin paremmin kuin samanikäisten parinvaihto)


    • rengastaja

      mä en kommentoi muuta mutta ihmettelen sitä miksi eri-ikäisyys estäisi mustasukkaisuuden tunteita? ihmiset ovat ihmisiä iästä huolimatta, ihastumisen tunteita voi syntyä aivan yhtä hyvin nuoremman ja vanhemman kuin saman ikäistenkin välille.

      entäpä tilanne jossa vanhemman parin jompi kumpi osapuoli huomaa että pystyykin sytyttämään vielä itseään huomattavasti nuoremman partnerin seksuaalisen halun, siitä hehkutus omalle parille. eikö voi aiheuttaa mustasukkaisuutta ja riitämättömyyden tunnetta toisessa?

      • asiaamiettinyt

        Totta ikä ei ole ihastumisen este. Keskuteluketjuissa kuitenkin usein esitetään homman kaatumista nimenomaan siihen, että toisen pelkona on tai toinen oikeasti myös löytää "paremman" kumppanin ja hylkää vanhansa.

        Ajatukseni onkin se, että selvä (esim 25vuotiaat vs. 50 vuotiaat) ikäero parien välillä estäisi jotakin osapuolta siltä pelolta, että toinen hylkäisi hänet ja alkaisi seurustelemaan tämän uupen "kaverin" kanssa.

        Kuten epäilet tässäkin "yhistelmässä" on varmasti vaarana mustasukkaisuus yms. negatiiviset tunteet, mutta ne kait kuuluvat enemmän tai vähemmän jokaiseen parisuhteeseen jossain vaiheessa. Ehkä tässä "yhistelmässä ne eivät kuitenkaan olisi niin voimakkaita, että ne kaataisivat suhteen.

        Minusta se että esim 50v mies/nainen saa syttymään 25v naisen/miehen ei ole mitään "huomaamista". Tästä luontoäiti kyllä pitää huolen jos vain henkilölle on sinuaantunut keskiverto ulkonäkö ja on perusterveellä tavalla pitänyt huoltaitsestään ja tyylistään


    • itsekin harrastava

      Nuoremman parin puolelta tuo ajatus voisi jollain etäisellä tavalla toimia. Mutta eihän mikään estä esimerkiksi nuorta ihastumista charmanttiin vanhempaan mieheen tai tyylikkääseen rouvaan? Jonkinasteiset sugardaddy tai -mama tilanteetkin lienevät mahdollisia.

      Kolikolla on kuitenkin toinenkin puoli. Täysin hatusta vetäistynä voisin kuvitella, että 50-vuotiaan parin rouvaa voisi mietityttää, kun oma mies käy luvan kanssa 25-vuotiaan sängyssä. Iho on kimmoisampi, rinnat terhakammat ja notkeuttakin löytyy kaikkiin asentoihin. Samalla tavalla vanhemman parin herra voi olla kateellinen nuoremman uroksen mieskunnolle ja pitkille sessioille, joihin itse ei ole kyennyt enää vuosiin.

      Itse en oikein usko, että mustasukkaisuus on ikäerosta kiinni. Tietenkin joissakin tapauksissa ikäero voi hälventää epäilyksiä. Takuukeinoksi en sitä uskaltaisi suositella.

      • rengastaja

        tämä on juuri se mitä minäkin ajattelin mutta en niin monisanaisesti ryhtynyt kelailemaan.


    • roskapostirobotti1

      Toimisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9198
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6294
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4831
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4443
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4047
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      107
      2211
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1578
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1116
    Aihe