Keskusteluketjuja lukeneena olen huomannut, että monessa todetaan parinvaihdon, kolmannen pyörän jne. olevan monesta hyvä fantasia, mutta että todellisuus on toista. Väite on sinäänsä helposti uskottavissa (itsellä ei kokemusta).
Toisaalta esim. miesten on helpompi sulattaa ajatus/sen näkeminen, että oma nainen on toisen naisen kanssa. Keskustelujen mukaan näin siksi, että mies ei koe tätä toista naista uhkaksi eikä näin tule mustasukkaiseksi.
Mieleeni putkahti ajatus, että jos vaihtoa kokeilisivat selvästi eri-ikäiset parit vältyttäisiinkö tältä mustasukkaisuudelta. Esim. noin 20 vuotias pari & yli 40 vuotias pari. Tällöin voisi kuivtella, ettei olisi aihetta mustasukkaisuuteen (ainakaan niin helposti).
Asiallisia kommentteja kaivaten.
ps. en kaipaa moralisointia parin vaihdosta yleensä, eikä kenenkään pidä tarvitse alkaa meuhkaamaan tekemistäni yleistyksistä, esim itse en ainakaan antaisi naiseni olla toisen naisen kanssa.......
Toimisiko
7
339
Vastaukset
- Vain ajatus
Siis parinvaihtoa en lähde kritisoimaan, mutta ikäero sama, kuin on oma ikäkin, kuulostaa oudolta: kuulostaa enempi insesti fantasialta.
- asiaamiettinyt
Kiitos analyyttisestä vastauksesta.
Mutta ny on mennyt termit pahemman kerran sekaisin.
Insesti (lat. incestus 'siveetön') eli sukurutsa (myös sukurutsaus) on lähisukulaisten välistä sukupuolista kanssakäymistä. Näin ainakin wikipedian mukaan.
Tarkoittanet varmaan pedofiilifantasiaa. Tosin pedofiilikin tarkoittaa sellaista, joka on kiinnostunut ainoastaan seksuaalisesti kehittymättömistä, esimurrosikäisistä lapsista. Lienee selvää, että yli parikumppisillä murroisikä ja täysiikäisyysraja on jo selvästi takanapäin.
Joten en oikeastaan ymmärrä enää mitä lähdit hakemaa :D
Joka tapauksessa pointtini olisi se voisiko "kuvio" toimia (tai tottakai voi toimia tietyillä ihmisillä, mutta toimisiko keskimäärin paremmin kuin samanikäisten parinvaihto)
- rengastaja
mä en kommentoi muuta mutta ihmettelen sitä miksi eri-ikäisyys estäisi mustasukkaisuuden tunteita? ihmiset ovat ihmisiä iästä huolimatta, ihastumisen tunteita voi syntyä aivan yhtä hyvin nuoremman ja vanhemman kuin saman ikäistenkin välille.
entäpä tilanne jossa vanhemman parin jompi kumpi osapuoli huomaa että pystyykin sytyttämään vielä itseään huomattavasti nuoremman partnerin seksuaalisen halun, siitä hehkutus omalle parille. eikö voi aiheuttaa mustasukkaisuutta ja riitämättömyyden tunnetta toisessa?- asiaamiettinyt
Totta ikä ei ole ihastumisen este. Keskuteluketjuissa kuitenkin usein esitetään homman kaatumista nimenomaan siihen, että toisen pelkona on tai toinen oikeasti myös löytää "paremman" kumppanin ja hylkää vanhansa.
Ajatukseni onkin se, että selvä (esim 25vuotiaat vs. 50 vuotiaat) ikäero parien välillä estäisi jotakin osapuolta siltä pelolta, että toinen hylkäisi hänet ja alkaisi seurustelemaan tämän uupen "kaverin" kanssa.
Kuten epäilet tässäkin "yhistelmässä" on varmasti vaarana mustasukkaisuus yms. negatiiviset tunteet, mutta ne kait kuuluvat enemmän tai vähemmän jokaiseen parisuhteeseen jossain vaiheessa. Ehkä tässä "yhistelmässä ne eivät kuitenkaan olisi niin voimakkaita, että ne kaataisivat suhteen.
Minusta se että esim 50v mies/nainen saa syttymään 25v naisen/miehen ei ole mitään "huomaamista". Tästä luontoäiti kyllä pitää huolen jos vain henkilölle on sinuaantunut keskiverto ulkonäkö ja on perusterveellä tavalla pitänyt huoltaitsestään ja tyylistään
- itsekin harrastava
Nuoremman parin puolelta tuo ajatus voisi jollain etäisellä tavalla toimia. Mutta eihän mikään estä esimerkiksi nuorta ihastumista charmanttiin vanhempaan mieheen tai tyylikkääseen rouvaan? Jonkinasteiset sugardaddy tai -mama tilanteetkin lienevät mahdollisia.
Kolikolla on kuitenkin toinenkin puoli. Täysin hatusta vetäistynä voisin kuvitella, että 50-vuotiaan parin rouvaa voisi mietityttää, kun oma mies käy luvan kanssa 25-vuotiaan sängyssä. Iho on kimmoisampi, rinnat terhakammat ja notkeuttakin löytyy kaikkiin asentoihin. Samalla tavalla vanhemman parin herra voi olla kateellinen nuoremman uroksen mieskunnolle ja pitkille sessioille, joihin itse ei ole kyennyt enää vuosiin.
Itse en oikein usko, että mustasukkaisuus on ikäerosta kiinni. Tietenkin joissakin tapauksissa ikäero voi hälventää epäilyksiä. Takuukeinoksi en sitä uskaltaisi suositella.- rengastaja
tämä on juuri se mitä minäkin ajattelin mutta en niin monisanaisesti ryhtynyt kelailemaan.
- roskapostirobotti1
Toimisi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101601- 1671551
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671462Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231268Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901114Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70941Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su138910- 86770
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr183758Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud202730