Lihava nainenkin kaipaa rakkautta

Katselin tänään Suomi TV:n ohjelmaa jossa USA:n 20 lihavaa naista kilpaili "Unelmien paksusta poikamiehestä". Heti alussa tippui pois viisi naista.
http://www.suomitv.fi/unelmien-paksu-poikamies/

Kyllä oli jo heti alussa itkeviä henkisesti rikkinäisiä lihavia naisia. Heti yhden illanvieton jälkeen oli ihastuneita ja rakastuneita ja itkivät vaikka eivät edes olleet tunteneet kokomiestä kuin sen yhden illan !

Miksi he menee moiseen "Tosi TV kilpailuun" jossa lopulta vain yksi voi saada elämänkumppanin ja loput kokee sydänsurun ?

On rakkautta sanoa lihavalle että lihavuus ei ole hyväksi terveydelle ja samalla kannustaa laihduttamaan jos on noinkin paljon ylipainoa kuin oli sarjan naisilla.

En minä ainakaan haluaisi rakastua ja mennä avioliittoon tietäen että heti on vaarana kumppanin sairastuminen niin vakavasti liikalihavuuden johdosta.
Ja avioliitossa ehtisi olla vain vähän aikaan ja sitten toinen kuolisi ennen aikojaan ylipainonsa tähden.

Kyllä ne todelliset sydänsurut koskee kaikkia ihmisiä , painosta varallisuudesta, taikka yhteiskunta asemasta riippumatta.

Mutta lihavalle naiselle sydänsurut voi olla hengenvaarallisia !


ps.jäi kertomatta että tuo USA:n naisten "Unelmien paksu poikamies" on rikas kiinteistövälittäjä !
24589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

"Kyllä oli jo heti alussa itkeviä henkisesti rikkinäisiä lihavia naisia. Heti yhden illanvieton jälkeen oli ihastuneita ja rakastuneita ja itkivät vaikka eivät edes olleet tunteneet kokomiestä kuin sen yhden illan !"

-no tuota samaa huttuahan ne on kaikki nuo "unelmien poikamiehet ja poikamiestytöt" olleet tähänkin asti, heti on joku suinpäin rakastunut ja aikoo napata "potin" itselleen ja sitten märisee silmät päästään kun putosi jo alkukarsinnassa vaikka olisi aivan varmasti ollut paras puolisoehdokkaista..
silkkaa show-bisnestä kaikki tyynni.

moniko sitä paitsi oikeasti kuvittelee löytävänsä "sen oikean" jostain tosi-tv-sarjasta? ja moniko niihin edes osallistuu ainoastaan sen elämänkumppanin löytääkseen?
ettei nyt olis useimmilla kuitenkin se vartti julkisuudessa ensisijaisena tavoitteena..

mur

Äänestä
  • Keskiviikkoisin TV4:ltä tulevassa "unelmien poikamies tai poikamiestyttö" ohjelmassa se unelma kertoo omista "aidoista tunteistaan" kaikille kilpailijoille. Ja kuitenkin se on kaikkien kanssa lääppimässä taikka pussailemassa ? Lopussa jopa viettävät yhteisen yön finaaliin päässeiden loppukilpailijoiden kanssa.

    Se "unelmien kohde" jota tavoitellaan , voi vedättää kilpailijoita (naista taikka miestä) , aina siihen asti kun antaa lemput.

    Osalla kilpailijoista varmaan on oma ura taikka julkisuus mielessä , mutta osa on varmaan niin epätoivoisia että menee tuollaisiin tosi tv ohjemiin.
    Särkemään oman sydämensä.


    ps.toivottavasti naiset taikka miehet ei ota tuollaisista ohejelmista omaan elämään esimerkkiä !

    Äänestä

Frost-free ja Jazuli voinevat vahvistaa tämän.

Äänestä
  • Jaa lihavan naisen rakkauden tarpeen? Joo vaikka en varsinaisesti itteeni järisyttävän lihavana pidäkkään, pikemminkin pyöreähkö. Mut toki kokoon katsomatta ihminen kaipaa rakkautta ja hyväksyntää. :-)

    Äänestä

  • Kas kun et omaa kuvaa laittanut , taikka Ilkka Kanervan.

    Äänestä

  • Dr.Peterson kirjoitti:

    Kas kun et omaa kuvaa laittanut , taikka Ilkka Kanervan.

    Mä oisin aivan liian tylsä kaveri tuollaiseen show-bisnekseen.

    Äänestä

  • richartti kirjoitti:

    Mä oisin aivan liian tylsä kaveri tuollaiseen show-bisnekseen.

    Eikö tuo kiinteistövälittäjä Jethro Rostedt ole jo naimisissa oleva mies ?

    Kuvassa hänellä on jo sormus sormessa ! ; )

    Äänestä

  • Dr.Peterson kirjoitti:

    Eikö tuo kiinteistövälittäjä Jethro Rostedt ole jo naimisissa oleva mies ?

    Kuvassa hänellä on jo sormus sormessa ! ; )

    Jaa... No eipä tuollakaan asialla taida olla kovin suurta merkitystä, kun on kyse viihteen tekemisestä. Olihan siinä yhdessä jenkkilän paritusohjelmassa täti joka olikin setä.

    Äänestä

Otsikossa on varsinainen viisaus. Ikään kuin fyysinen olomuoto voisi jossain tapauksessa vaikuttaa siihen millaisia tarpeita ihmisellä on. Rakkaus on tarvehierarkian yläpäässä ihan kiloista riippumatta.

TosiTV-ohjelmien pointti on osoitella. Lihavuudella tai jollain muulla. Shittiä.

Äänestä

Kerrankin hyvän näköisiä naisia telkussa. Eihän nuo edes ole erityisen lihavia. vaikka ylipainoa onkin. Sun viesti oli vähän sekava mutta kiva silti etä toit esiin sen että me kaikki tarvitaan rakkautta kiloista riippumatta.

Äänestä
  • Rakkaus ruokaan ja syömiseen ei saa olla suurempi kuin rakkaus omaan terveyteen. Saatika että rakkaus ruokaan olisi suurempi kuin rakkaus omaan elämän kumppania ja perhettään kohtaan.

    Mielekästä liikuntaa ja tai hyöty liikkumista tarvii kaikki ihmiset. Jotta fyysinen ja henkinenterveys olisi terve , ja mahdollisimman toimintakykyinen.

    Vanhaa viisautta vähän lainaten...

    "Ruoka on hyvä renki , mutta huono isäntä"

    Äänestä

  • Dr.Peterson kirjoitti:

    Rakkaus ruokaan ja syömiseen ei saa olla suurempi kuin rakkaus omaan terveyteen. Saatika että rakkaus ruokaan olisi suurempi kuin rakkaus omaan elämän kumppania ja perhettään kohtaan.

    Mielekästä liikuntaa ja tai hyöty liikkumista tarvii kaikki ihmiset. Jotta fyysinen ja henkinenterveys olisi terve , ja mahdollisimman toimintakykyinen.

    Vanhaa viisautta vähän lainaten...

    "Ruoka on hyvä renki , mutta huono isäntä"

    jatkoa...

    Harmillista on että , jotkut voi syödä suruunsa , tai olla jopa kokonaan syömättä surunsa aikana , joka ei myöskään ole hyväksi terveydelle.

    Ihmisten taipumuksen syödä tai juoda suruunsa tiedetään.
    Tämän tietävät myöskin kauppiaat ja ravintoloitsijat , alkoholin ja oluen , makeisten ja herkkujen valmistajat.

    Mainoksistakin näkee että markkinoitsijat tietävät.
    On paljon mainoksia joissa piilomainostetaan tuotteen kanssa samalla kertaa ihmisten onnellisuutta.

    "...Tulet onnelliseksi kun ostat tai käytät tätä meidän tuotetta tai palvelua..!"

    Äänestä

Onks tää niinku sellanen vapaa filosofia/tiede keskustelu?

Mä jatkan: jos lounaaksi on tarjolla pas.kaa ja uusia perunoita niin kandee valita perunat.

Vesi on märkää.

Äänestä
  • Tästä... "lihavalla oikeus rakkauteen" keskustelussa voi olla apua joillekin : )

    Toivon että kaikki löytäisi sen "oikean" !

    Mutta tiedän että ei kaikki löydä , ja tiedän että ei kaikki ihmiset sovi parisuhteeseen , saatika avioliittoon.

    On ihminen sitten laiha , normaalipainoinen taikka lihava.

    Vanhaa viisauta... "Ei ole ihmisen hyvä olla yksin. Ei ole yksinäisellä lohduttajaa. Kaksi säikeinen lanka ei katkea niin helposti kuin yksi säikeinen. Voi yksinäistä kun hän kaatuu ei ole hänellä ylös nostajaa".

    On ihminen sitten laiha , normaalipainoinen taikka lihava.

    Lähimmäisen rakkauteen ja ihmisenä hyväksytyksi tulemiseen ja kuulemiseen on oikeutettu kaikki ihmiset. Ihmisten teot ovat sitten jo toinen asia , koska jotkut tekee hirveyksiä.

    Niitä kaikkia ei voi hyväksyä , taikka olla samaa mieltä kaikkien ihmisten kanssa. Esim; uskonnollisesti , elämänkatsomuksellisesti , poliittisesti , aatteellisesti , tai ideologisesti.

    Äänestä

Sellasia ne realityt on. Jotkut haluaa kokeilla onneaan tv-ohjelmassa.

Äänestä

Kiinteistönvälittäjä, eli ammattitutkinnon suorittanut huijari!

Äänestä
  • Meinaatko että on luotettavuudeltaan samaa luokkaa kuin "pölyimuri kauppias" tai "automyyjä" ?

    Äänestä

  • Dr.Peterson kirjoitti:

    Meinaatko että on luotettavuudeltaan samaa luokkaa kuin "pölyimuri kauppias" tai "automyyjä" ?

    Nimenomaan.

    "Tämä tilaisuus tulee vain kerran luoksesi! Sovitaan, että vain sinä saat tästä vielä 5% alennusta." ja vuoden päästä asut vikoja täynnä olevassa talossa, joka maksoi vain tämän kerran millin, seuraava saa satkulla.

    Äänestä

Käsikirjoittua skeidaa noi jenkkiläiset "tosi-tv" - sarjat on.

Äänestä
  • Kansalle annetaan meillä ja jenkeissä "leipää ja sirkushuveja" !

    Äänestä

Onko sattumaa että unelmien paksu poikamies valitsee kaikista unelmien paksuista tyttösistä lopulta sen vähiten paksun?

Äänestä

Todella surullinen kertomus, lihavaa naista kiusataan työpaikalla ! : (

Jos sairauden takia on liikalihava tai on muuten sairautta, niin vielä voi kysyä jostain paikkakunnan kristittyjen siis uskovien kokouksessa että voisitteko rukoilla puolestani.

Kristityjen TV7 http://www.tv7.fi
lähettä myös rukouspalvelu ohjelmaa jonka lähetykseen voi soittaa. Siellä on paljon vastaajia, vaikka ei heti ekalla kertaa vastattaisi niin kokeile uudelleen.
Muistaakseni ohjelma tulee kerran viikossa.
Myös tänne voi jättää rukouspyynnön.
http://www.patmos.fi/fi/rukousmuuri/?id=52

..........................................................
Mitäs me pullukat :/ kirjoittanut nim: tahtomattaantämä
18.7.2011 21:27
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9999222

Ihan kyselynä,mutta kuinka moni on kokenut kiusaamista töissä ulkonäkönsä takia esimerkiksi juuri ylipainon? Millaista se on ollut? Syrjimistä,sanallista,millaista?

Olisi mukavaa (huono sana valinta "mukavaa",en keksi parempaa) kuulla muiden tarinoita ulkonäöstä johtuvasta työpaikkakiusaamisesta ja siitä kuinka tilanteesta on selvitty.

Itse olen punkero,lyllerö,läski,lihapulla yms,koska hoitamattomana vakavaan fyysiseen sairauteen joudun käyttämään voimakasta lääkitystä ja lääkkeet sitten turvottavat muodottomaksi möykyksi :(
Töitä pystyn nyt tekemään,kun tilanne on ok ja hoito kohdillaan ja aloitin talvella uudessa paikassa työt.

Ongelmana on vain vittuilu mitä saan osakseni liittyen ns.ylipainooni/turvonneeseen ulkomuotooni. En halua lähteä ruotimaan yksityiselämääni ja terveyttäni työpaikalla ja kertomaan sairaudestani ja sillä selittämään tilannettani,koska asia on arka vielä itselle ja sulattelemista on jäljellä muutenkin ja hyväksymistä.

Mietin vain,että voivatko aikuiset,korkeasti koulutetut ihmiset olla todella noin tyhmiä,että summassa ottavat jonkun ulkonäön takia silmätikuksi? Miettimättä että aina syynä ei ole heikko itsekuri ja ahneus ruokaan ja laiskuus liikuntaa kohtaan,vaan joskus syynä voi oikeasti olla sairaus?

Puoli vuotta olen kuunnellut neuvoja kuinka voisin aloittaa Allin ja saada sillä muutaman kilon pois ja painon lähemmäksi normaalia. Kuunnellut miesten ilkkumista kuinka olen työpaikan rumin nainen,se johon ei pikku-jouluissa kajottaisi. Kuunnellut, kuinka tulen työpaikan kahvilaan ja istuessani sohvalle,ei koko huoneeseen kuulemma muita mahdukkaan enää jne,jne,jne... yleensä tilanne on se,että sosiaalisissa tilanteissa joku lohkaisee muka mielestään hyvän vitsin liittyen minuun ja "painooni" ja muut repeilee mukana eli nöyryyttämistä ja nolaamista pahimmillaan.

Tällä hetkellä tilanne on se,että olen alkanut oireilemaan. Epäilen,että työstä johtuva stressi ja kiusaaminen ovat laukaisemassa minussa jotain uupumusta tai paniikkihäiriötä (?)
Olen alkanut kärsimään oudoista fyysisistä oireista: vapinasta,pahoinvoinnista,hengityksen salpaantumisesta sekä jonkinlaisesta paniikintunteesta mikä liittyy aina aamulla töihin menoon sekä töissä oleviin sosiaalisiin tilanteisiin. Illat ja vapaat olen niin väsynyt etten pääse sängystä ylös ja itken. Väsymyksestä huolimatta en saa nukuttua ja jos nukun,nään painajaisia.

En oikeasti tiedä enää mitä tehdä! Esimiehelle ja työsuojeluvaltuutetulle olen asiasta kertonut,mutta hänen mukaansa tilanne ei vaadi puuttumista ja kyseessä on viaton pila ja hauskan pito työpaikalla,että olen turhan herkkä.

Tässäpä tämä vuodatus...

Äänestä
  • En voi ymmärtää millaisella työpaikalla oikein olet! Lähde heti pois! Meillä on pari tosi paksua naista töissä eikä kukaan ole koskaan huomauttanut heille mitään, eikä kysellyt syytä lihavuuteen. He ovat kivoja ja hoitavat työnsä hyvin. Tapailemme myös vapaa-aikana, kaikki porukalla.
    En ole koskaan kuullut että aikuiset ihmiset voivat käyttäytyä noin. Jos kuulisin sellaista, haukkuisin kyllä lyttyyn.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Dr.Peterson kirjoitti:

Katselin tänään Suomi TV:n ohjelmaa jossa USA:n 20 lihavaa naista kilpaili "Unelmien paksusta poikamiehestä". Heti alussa tippui pois viisi naista.
http://www.suomitv.fi/unelmien-paksu-poikamies/

Kyllä oli jo heti alussa itkeviä henkisesti rikkinäisiä lihavia naisia. Heti yhden illanvieton jälkeen oli ihastuneita ja rakastuneita ja itkivät vaikka eivät edes olleet tunteneet kokomiestä kuin sen yhden illan !

Miksi he menee moiseen "Tosi TV kilpailuun" jossa lopulta vain yksi voi saada elämänkumppanin ja loput kokee sydänsurun ?

On rakkautta sanoa lihavalle että lihavuus ei ole hyväksi terveydelle ja samalla kannustaa laihduttamaan jos on noinkin paljon ylipainoa kuin oli sarjan naisilla.

En minä ainakaan haluaisi rakastua ja mennä avioliittoon tietäen että heti on vaarana kumppanin sairastuminen niin vakavasti liikalihavuuden johdosta.
Ja avioliitossa ehtisi olla vain vähän aikaan ja sitten toinen kuolisi ennen aikojaan ylipainonsa tähden.

Kyllä ne todelliset sydänsurut koskee kaikkia ihmisiä , painosta varallisuudesta, taikka yhteiskunta asemasta riippumatta.

Mutta lihavalle naiselle sydänsurut voi olla hengenvaarallisia !


ps.jäi kertomatta että tuo USA:n naisten "Unelmien paksu poikamies" on rikas kiinteistövälittäjä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu