Romanttinen viikonloppu...?

LadyDesperate

Minulla on syntymäpäivä ensi kuussa, ja olen etsimässä mukavaa, romanttista viikonlopunviettopaikkaa.

Olin jo ehtinyt ihastua Forssaan -ollaan muutaman kerran tehty siellä niin, että yövyttiin entisessä Pumpulienkeli-hotellissa (sviitti, 150e), käytiin syömässä ihanassa kellariravintola Vorsmannissa (joka sattui menemään just konkkaan) ja sen jälkeen yleensä käytiin vielä elokuvissa.. Sekä ravintola että teatteri olivat 200 metrin säteellä hotellilta -eli juuri passeli sijainti. Ja hotellin kellarikerroksessa on aivan upea 12 hengen poreallas joka on asukkaiden käytössä joka päivä klo 16-18.

Mutta nyt siis etsitään jotakin muuta, koskapa en usko että Forssasta löytyy enää yhtä hyvää ravintolaa kuin Vorsmanni oli. Romanttinen, hämyisä, intiimi. Puhumattakaan loistavasta ruoasta. Eikä hotellin ravintola oikein innosta.

Eli ideoita, ihmiset, kiitos.. Mielellään Etelä-Suomen puolelta, sanottakoon kipurajaksi 150 km säteellä Tampereelta. Ollaan katseltu jo Naantalin kylpylää (siis jos lähtöhinnat perushuoneille on 180 e niin joo kiitti ei kiitti) ja Aulankoa (Rantasipit on koettu ja nähty)..

Hakusessa siis kiva hotelli ja ravintola. Hotellissa olisi mukava jos saisi suht ok hintaan vähän paremman huoneen. Ja vielä erityistä plussaa jos hotelli ja rafla olis suht siedettävän matkan päässä toisistaan.

Onko mission impossible? En voi olla ainoo joka näitä etsii??

8

3715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lappifani .öp

      No ei muuta kuin lento Tampereelta Kittilään ja Leville. Ypea uusi kylpylä Tunturihotellissa ja muutoinkin meno on kuin Alpeilla.
      Just käytiin siellä ja todellakin mennään uudelleen. Aikaisemmin käyty Turussa Caribialla ja maksettu maltaita viikonlopusta verrattuna Leviin.
      Huom. jos jommalla kummalla on Tehyn kortti niin majoitus sen osalta 1/2 hintaan. Siis taksilla Pirkkalaan, sieltä koneella Kittilään ja yks poronkusema takelilla Leville.

      • LadyDesperate

        Joo muuten kiva mutta olis kiva jos viikonloppu ei tulis maksamaan yhtä paljoa kuin viikko-kaksi ulkomailla :P


    • yksin.kotona

      No vuokraa joku mökki järven rannalta, lämmität saunan teette hyvää ruokaa. Grillaatte, juotte skumppaa ja kattelette aurinkon laskua. Menette alasti uimaan ja hierotte toisianne lämpimässä saunassa ja illal lopuksi menette takkatulen ääreen nukkumaan tai rakastelemaan. Älä mihinkään tylsään ravintolaan tai hotelliin.Hotellit ei ole romanttisia ja ne on tylsiä paikkoja.

      • yksin.kotona

        Mökkejä saa halvalla pariks päiväks . Etit netistä vaan..


    • tässä yks

      Tallinna. Vaikka hintataso on sielläkin noussut niin ei se vielä Suomen tasoon yllä. Varmasti löytyy kylpylälomasta aina hotelli sviitteihin ja Vanhasta kaupungista löydät varmasti askaretta ja tunnelmaan sopivia ravintoloita. Eikä laivamatkakaan kestä liian kauaa.

      Kannattaa lukea muiden käyttäjien mielipiteitä yöpymispaikoista, että osuu oikeasti kiva kohdalle.

    • _Odessa

      Miten olisi vanha Porvoo? Siellä on romanttisia yksityisiä hotelleja ja persoonallisia ravintoloita. Jos Forssa kolahti, niin tuo olisi aika samaa tyyliä.
      Esim. Hotelli Onni http://www.hotelonni.fi/ ja ravintola TImbaali http://www.timbaali.com/. Intiimiä ja yksinkertaista, eikä samanlaista bulkkia kuin Naantalin kylpylä.

      Ja mihin ikinä päädytkin, niin laitathan sitten vinkit jakoon! Näitähän me muutkin jatkuvasti etsimme ja arvuuttelemme! :)

    • ehdotan

      http://www.omenahotels.com/ siistit huoneet,elokuvateatteri,baareja,kahviloita ja vaikka mitä lähellä....helsingin keskustasta paras omenahotelli mielestäni on tuo lönnrotinkadulla sijaitseva :) kokeile ihmeessä,mulle ainakin on jäänyt hyvä mieli tuosta paikasta... hintakaan ei ole paha, noin 150 e koko viikonloppu!

    • Neuvolan Setä

      Kysy mieheltäsi mitä hän pitäisi romanttisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      129
      4313
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3268
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2433
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1475
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      211
      1089
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1069
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1014
    8. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      17
      979
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      936
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      802
    Aihe