Kysyn pari kysymystä harjoittelusta ja pelaamisesta.
Mitkä liikkeet kuntosalilla ovat hyviä, jotta saisi swingistä tehokkaamman ja lyönneistä kantavempia.
Olen 17 vuotias mies. Aloitin golfin kesän alussa ja tasoitus on tippunut suht heikosti suhteessa pelattuihin kierroksiin nyt 36. Kun sitten kuuntelee jääkiekkotaustaisten pelaajien tarinoita niin yhdessä kesässä händäri on kuulemma tippunut jopa 10 paikkeille. Jääkiekkoilijallahan kiertoliike on puhtaasti veressä ja fysiikka omiaan sen toteuttamiseen, joten stanssin löytämisen jälkeen tuloksia alkaa syntymään.
Lieneekö tuolla fysiikalla jotain vaikutusta virheisiin joita teen.
Pelikaverien mukaan yritän liikaa jaloillani eli jalat jotenkin kiertävät enemmän kuin saisi siitä seuraa pääasiassa epäonnistuneita lyöntejä (toppeja). Tätä olen yrittänyt poistaa, jolloin lyönnit ovat puhtaita, mutta aina tuo tapa palaa peliin enkä oikein tiedä miten sen saisi poistettua. Toinen on liian jyrkkä downswingi, jossa lyönti iskee ennenaikaisesti nurmikkoon ja kaikki mailanpään nopeus on tiessään. Omasta mielestäni suoristan oikean käden liian aikaisin eli ilmeisesti yritän käsilläni saada lisää voimaa lyöntiin.
Joka tapauksessa kuinka nuo turhat tekniikka virheet saisi hiottua pois?
Lieneekö virheisiin lainkaan vaikuttamassa huonot vartalon lihakset ja heikko ryhti?
Lihaskunto ja golf?
2
335
Vastaukset 2
Ihan ekaksi: En usko tuohon "yhdessä kesässä händäri 10:een". Toki se varmaan mahdollista on, mutta ei ollenkaan todennäköistä.
Lyönti tulee paremmaksi vain lyömällä ja apua kannattaa pyytää sieltä omalta klubilta tai enemmän pelanneelta kaverilta. Rangella rauhassa tutkii ja kokeilee.
Suurin syy on kuitenkin se, että olet pelannut vielä niin vähän.
Tämä on tietenkin VAIN minun mielipiteeni, mutta älä ole huolissasi, kyllä se lyönti siitä vielä tasoittuu ja kohenee! Mukavaa golfsyksyä sulle!- zsdzsd
Jos kuuntelee ammajääkiekkoilijoitten sun muitten juttuja, niin kannattaa muistaa, että niillä kavereilla on ihan erilainen asenne treenaamiseen kuin tavallisella pulliaisella ja rahaa yksityistunteihin/svingianalyyseihin jne.
Itse olen aloittanut golffin divarikiekkoilijan kanssa, joka kyllä lyö pitkälle, mutta ei ole tiputtanut händäriä yhtään sen nopeammin kuin minäkään - ekana kesänä juuri alle 36:n.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561