Olen töissä yksityisellä työnantajalla. Olen vakituinen työntekijä, tai itseasiassa olemme kaikki tuntityöntekijöitä, tunteja sopparissa lukee 40h/vko. Työsuhde on kuitenkin toistaiseksi voimassaoleva.
Meille ei makseta minkäännäköisiä pyhä, tai ylityökorvauksia. Myöskään lomarahaa ei tipu, joskin tämä viimeinen on tietty vapaaehtoinen.
Miten menetellä, eikö nyt jotain korvauksia meillekin suoda, esim. juhannus, joulu jne? Saati ylityöt, näistä mistään ei ole mainintaa työsopparissa.
Onko yrityksellä oikeus pitää vuodesta toiseen koko hlökuntaansa 40h/vko - tuntityöntekijöinä tälla tavalla?
Tunti/vakityöntekijä?
1
253
Vastaukset
- 28
Se, että kuukausipalkan sijaan on tuntipalkka, ei vaikuta mitään pyhä- tai ylityökorvausten maksuun. Eikä myöskään se onko työsuhde määräaikainen tai toistaiseksi voimassa oleva. Ylityöt korotuksineen ja pyhäkorvaukset on maksettava, jos työtä ei ole rajattu työaikalain ulkopuolelle. Poikkeuksena voi olla vain työehtosopimuksen määräys, esimerkikisi tasoittumisaika tai vaikkapa maatalousalan tessissä mainittu kausityöaika.
Lomaraha ei ole vapaaehtoinen, jos noudatettava työehtosopimus (=yleissitova tai työnantaja kuuluu liittoon) säätää sen maksettavaksi. Samoin ns. pekkaspäivät tulee useiden tessien mukaan pidettäväksi, jos työaika on mainitsemasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4523363SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1102579Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842122Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1601937- 1461755
- 941556
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi341457Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3301275Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li321255Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021079