Minulla on vaimo ja neljä lasta. Tämä suomalainen yhteiskunta ei vaan toimi niin, että jaksaisin enää perheeni hyväksi toimia. En aio ottaa avioeroa. Olen kohta maksanut omakotitalon ja aion sen jälkeen häipyä toiseen maanosaan. En tietenkään aio ilmoittaa siitä kenellekkään tutulle tai läheiselle. En kestä yhteiskunnan kovistelua enkä terveyteni kustannuksella leikkimistä.
Mitä seuraamuksia sillä voisi olla jos vaan lähtisin, enkä ilmoittaisi kenellekkään lähdöstäni?
Mitä seuraamuksia sillä voisi olla jos vaan lähtisin, enkä ilmoittaisi kenellekkään lähdöstäni?
Vastaukset 24
Vanhimmat
"En kestä yhteiskunnan kovistelua enkä terveyteni kustannuksella leikkimistä."
Syytät yhteiskuntaa ja kostat perheellesi.
Mikäli katoat kenellekään ilmoittamatta, luultavasti sinua haettaisiin esiin poliisin toimesta, koska vaimosi ilmoittaisi, että olet kadoksissa. Saisit naamasi iltapäivälehtiin.
Sitten toinen puoli. Jos muutat toiseen maanosaan, tarvitset rahaa, ehkä viisumin, saat olla maassa tietyn ajan. Viranomaiset saavat selville olinpaikkasi.
Mutta jos et halua tulla löydetyksi, perheellesi ei ilmoiteta mihin menit.
Miksi haluat kadota perheeltäsi? Miksi kostat juuri lähimmillesi? Kauheinta on, jos perhe ei tiedä, miksi lähdit ja mihin.
Perheeni ei enää tarvitse minua. Yhteiskunta on tehnyt minut hyödyttömäksi. Tiedän saavani pysyvän oleskeluluvan sieltä minne olen suunnitellut meneväni.
Arveluttaa vaan että painostaako yhteiskunta sitten eroamaan virallisesti.
Yhteiskunnallahan on taipumusta painostaa ja kovistella.
Vanhimmalle tyttärelleni olen kertonut kyllä lähteväni. Pyysi minulta yhtä tekemääni esinettä minusta muistoksi.
Kukaan ei kuitenkaan jää kaipaamaan. Minä tarvitsen myös jotain, mitä en täältä suomesta saa.
Hyvä aloittaja, mitäpä jos tekisit ihan perinteisen perisuomalaisen teon ja tappaisit itsesi. Silloin ei tarvitse odottaa josko se vaimoa haluaa erota, ei tarvitse kenenkään arvuutella missä olet ja pääset itse pois kärsimästä. Maanpaossa tuskin on kovin hauskaa tai helppoa olla. Tapa itsesi (toki vasta kun olet omakotitalon maksanut) niin maailma pelastuu!
En voisi tappaa itseäni, koska henkivakuutukseni ei maksaisi silloin vaimolleni ja lapsilleni miljoonakorvauksia.
Enkä minä ole puhunut eroamisesta, vaan kaikki muut ovat erottamassa. Yhteiskuntakin ajaa avioeroja.
Sitäpaitsi möläytin vaimolleni muuttamisesta toiseen maanosaan ja vaimo sekä lapsetkin olisivat halukkaita muuttamaan parempaan maahan.
Mikä muuten on eroamisen tarkoitus???
Ketä avioero hyödyttää???
Pelkuri olet, jos perheesi jätät. Mitä pahaa he ovat sinulle tehneet? Eivät mitään.
Tämä yhteiskunta luottaa siihen että ihmiset pitävät kiinni perheistä ja jatkavat painostusta ja kovistelua.
Vaikka en ilmoita minne menen, niin teen kyllä tiedoksi miksi lähdin.
Jonkunhan on saatava siitä mitali kaulaansa.
"Mitä pahaa he ovat sinulle tehneet? Eivät mitään. "
Ja mistäs ihmeestä sinä tiedät, mitä AP:n perhe on tehnyt tai jättänyt tekemättä?
Miksi et reilusti eroa? Sinä olet osa yhteiskuntaa ja myös osaltasi vaikutat siihen, millainen se on. Ratkaisusi ei lisää hyvinvointia yhteiskunnassa, päin vastoin.
Yhteiskunta ehkä tulee vaatimaan eroa, tai minun julistamista kuolleeksi, jos vaimoni ja lapseni joutuvat tilanteeseen, missä tarvitsevat yhteiskunnalta tukea.
Eroaminen vaimostani taas johtaisi siihen, ettei vaimollani olisi osuutta minun ulkomailla hankkimaan omaisuuteen, mikäli niin tulee käymään. Lasten perintöoikeus kyllä säilyy.
Luulisin että avioliitto antaisi myös kuoltuani jotain mahdollisuuksia vaimolleni, vaikkemme eläisikään elämäämme yhdessä.
Yhteiskunnallehan avioliitto on solmimisvaiheessa seksiin perustuvaa rakkautta, kun taas yhteiskunnalta tukea hakiessa se on rasite jokavoi vaikeuttaa tuen saamista.
Tuloja lasketaan yhteen vaikkei eletä yhdessä.
Varsinainen "sankari". Tulet huomaamaan, että suomalainen yhteiskunta on yliveto verrattuna lähes kaikkiin muihin. Jos et usko, niin häivy sinne toiseen maanosaan. Täällä sinua lellitään, kuin pientä lasta aina on sosiaalinen turvaverkko olemassa-muualla ei ole niin.
Ja tämä on muuten fakta.
T:vuosikymmen muualla
Suomessa on sosiaalinen hämähäkinseitti. Aiheutaa itse ongelmat, joita muka hoitaa.
Tiedän että olen kokenut aikamoista vääryyttä ja koko perheeni on joidenkin ihmisten mielivallasta johtuen joutunut kärsimään.
Se ettei minulle vuosikausien kärsimyksen aiheuttaneet henkilötkään varmaan suomen oikeudenmukaisen järjestelmän johdosta tulisi saamaan kuin pienet sakot johtaa ilman muuta ajattelemaan kahta vaihtoehtoa elämänlaatuni parantamiseksi. Toinen on henkirikos, josta tuomio on pienempi kuin kokemani kärsimys. Toinen on maasta muutto ja uuden elämän aloittaminen.
totta, missä muussa maassa paloittelijamurhaajia lellitään ja hellitään. Tantat kyllä pitää hyvää huolta: välillä pääsee lomalle vetämään toisia turpaan tai vesurilla päähän. Sitten takaisin vankilaan vaan lellittäväksi. Tuomio ei edes pitene, kaikkihan on vain yhteiskunnan vika. Näin järkevää on tämä meidän touhu.
Olisihan se hyvä kulla mitä Ap:n perhe on tehnyt, mitä yhteiskunta on tehnyt, että hän terpeeton. Voisi auttaa saatu tieto monta muutakin.
Myös tuo, että ei kuitenkaan halua erota, siinäkin on joku pointti.
Todella mielenkiintoinen asia.
Kerro tänne jollakin tasolla, eihän sinua täällä kuitenkaan kukaan tunnista, varmasti on muitlakin samoja ajatuksia.
Kun yhteiskunta tekee perheelle tärkeän ja keskeisen henkilön elämän raskaaksi ja tekee henkilön sairaaksi epäämällä tältä terveyspalvelut, niin elämää on haettava muualta. Sairas on raskaampi perheelle kuin kuollut tai terve poissaoleva.
En halua erota sillä mielestäni avioliiton pitää olla vaikeammin purettava sopimus, kuin esimerkiksi kännykkäfirmojen kanssa tehdyt määräaikaissopimukset. Ei seksin tähden mitään sopimuksia tehdä kun ainoastaan huorien kanssa maksusopimuksia ja kristilliseen yhteisöön kuulumisen vuoksi lapsettomien parien on solmittava se avioliitto. Muuten kyse on sopimuksesta kantaa vastuuta yhdessäolon seurauksista, eli jälkikasvusta.
Jos purkaa avioliittosopimuksen, niin auttaa perverssiä yhteiskuntaa vaan avioliiton inflaatiota edistämällä.
Ei tarvitse kauaa odotella, että vaimosi ottaa eron. Siihen sulla ei ole mitään sanottavaa, sen saa yksipuolisestikin. Kaikki ihmiset eivät ole noin paljoa rahan perään kuin sinä. Jotkut arvostavat ihan muita asioita, joista sinulla ei näytä olevan minkäänlaista käsitystä ;-D
Tässä oli taas jotain tuttua. Olen lukenut tätä samaa paatosta ennenkin, mutta siitä taitaa olla jo vuosi. Sulla taitaa olla vaan pahempi masennus- tai psykoosikausi päällä. Odottele rauhassa, se menee ohi.
Okei, olet mielenterveysongelmainen, säälit itseäsi ja syytät yhteiskuntaa, joka on sairastuttanut sinut.
Mielenterveyspalveluja on nykyisin tosi vaikea saada, ei kyllä ihan mahdotonkaan. Jos kerrot kaiken tämän minkä täällä olet kertonut, saat varmasti apua. Suunnitelmasi muuttaa elämääsi ovat epärealistisia ja vaikeutesi vihjailet.
Tuskin olet ensi kertaa "down", vai mitä? Tiedät miten toimia.
Jos mainitset tuon itsemurhaaikeesi ja halusi paeta johonkin Eldoradoon, saat satavarmasti suomalaiselta yhteiskunnalta avun.
Siispä luuri käteen ja soittamaan tutulle lääkärille.
Terve Proxxy error ! Olet oikeassa, tarvitset huilia! Kohtahan omakotitalosi on maksettu, niin pihistäminenkin helpottaa. Suomalainen yhteiskunta ottaa päähän, välillä muitakin,...että samassa veneessä.
Lähde latautumaan, Espanjaan, ja anna uusien tuulien puhaltaa, tai jos et kuitenkaan sinne asti niin Tallinnaan ja jos aika käy vähiin niin lähibubiin!
Älä nyt karkaa, iso mies, ota vain lommoo! Hyvinhän sulla asiat on, on omakotitalo, vaimo ja lapset! Nyt vain kapsäkki kainaloon ja reissun päälle niin asiat kirkastuu!
Aloittaja on niin tuhannen varma ettei eroa aio ottaa, mutta tuliko mieleen että ehkä vaimosi löytää katoamistemppusi jälkeen jonkun miehen ja haluaa elää tämän kanssa, mennä jopa naimisiin?
Ehkä vaimosi haluaa eron vaikkei sinä sitä nyt synkkyyden hetkellä ymmärrä?
Eihän kaikki kuitenkaan pyöri sinun napasi ympärillä.
Se on vaimon asia jos haluaa uuden miehen ja hänellä on oikeus tehdä omat valintansa. Olen kyllä harkinnut eroa, mutta se on periaatteideni vastaista, joten sen eron pitää tullakkin vaimon päätöksestä ja tahdosta erota minusta.
Ei ole mikään helppo vaimo. Jos edes yhteiskunta toimisi, eikä juoksuttaisi turhan päiten, niin jaksaisin tämän perheen kanssa.
Siis eroaminen on periaatteittesi vastaista mutta kuitenkin tuosta vaan katoaminen on ihan ok? Jättää perhe miettimään ja etsimään mitä sinulle on käynyt?
Haluatko nyt oikeasti eroon vaimostasi ja perheestäsi vai käytkö yhden miehen sotaa yhteiskuntaa vastaan ja siinä taistelussa ei paina perhekään mitään?
Varmaan sinun kannattaa lähteä "toiseen maanosaan" jossa kaikki on paremmin. Yhteiskunta tuskin muuttuu vaikka tällä palstalla kuinka marttyyriä leikit.
Kokeilkaa
Kiinalainen juttu: Tämä on aika merkillistä, mutta
kannattaa kokeilla, jos on uhrata 3 minuuttia aikaa.
Lohikäärmeen vuosi, joka toivottaa sinulle menestystä
ja onnea!
NOUDATA TARKASTI SÄÄNTÖJA - JOS FUSKAAT, TÄMÄ EI TOIMI
JA TOIVOT ETTÄ ET OLISI KOSKAAN TEHNYT SITÄ!!!
Vain 3 minuuttia ja tulet
hämmästymään! Henkilö, joka lähetti minulle tämän
kertoi,että hänen
toiveensa toteutui jo 10 minuutin kuluttua. MUTTA ÄLÄ
FUSKAA!!!
Älä lue etukäteen, noudata vain sääntöjä järjestyksessä.
Ota esille kynä ja paperia:
Kun sinua pyydetään valitsemaan nimi,
valitse sellaisten henkilöiden nimiä, jota oikeasti tunnet
ja laita mitä tulee ensimmäisenä mieleen!
1. Kirjoita ensin numerot 1-11 allekkain.
2. Kirjoita numeroiden 1 ja 2 viereen ihan mitkä
tahansa luvut mitä päähän pälkähtää.
3. Kirjoita numeroiden 3 ja 7 viereen kahden
vastakkaisen sukupuolen henkilön nimeä.
4. Kirjoita numeroiden 4, 5 ja 6 viereen kenen tahansa
nimet(esim.ystävät, perhe jne.).
5. Kirjoita neljän musiikkikappaleen nimet numeroiden
8, 9,10 ja 11viereen.
6. Ja nyt, toivo jotain.
Tulokset tulossa!
Tässä avain tähän kaikkeen:
1. Sinun pitää kertoa tästä viestistä niin monelle
henkilölle kuin kohdassa 2 lukee.
2. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 3, on se jota
rakastat.
3. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 7 on joku josta
pidät kovasti mutta et
oikein ota hänestä selvää
4. Se kenestä välität eniten on kohdassa 4.
5. Henkilö, jonka nimi on kohdassa 5 tuntee sinut
erittäin hyvin.
6. Henkilö, jonka nimi on kohdassa! 6 tuo sinulle
onnea.
7. Kohdan 8 melodia kuuluu yhteen kohdan 3 henkilön
kanssa.
8. Kohdan 9 melodia taas on henkilölle kohdassa 7.
9. Melodia kohdassa 10 kertoo luonteestasi ja
ajatuksistasi.
10. Ja kohdan 11 melodia on se joka kertoo asenteestasi
elämään.
Lähetä tämä viesti eteenpäin 10 henkilölle tunnin
kuluessa siitä, kun
olet sen itse lukenut. Silloin toiveesi toteutuu. Ellet
lähetä käy päinvastoin kuin mitä toivoit.
Erittäin merkillistä,
mutta se tuntuu
toimivan!!!
Olipa hauska! Kannattaa tehdä ihan ajatuksella. Mulla osui aika hyvin nuo selitykset kohdalleen!
Ilmeisesti olemme hyvin arvattavia ja helposti luettavia :-)
"Ellet
lähetä käy päinvastoin kuin mitä toivoit."
Vedä vittu päähäs, tankero!
Olet tasapainottomassa ja häiriintyneessä mielentilassa, jossa et näe itsesi lisäksi ketään muuta kärsijää.
Olet ottanut nokkiisi pahemman kerran, joku on "yhteiskunnassa" mokannut ja vedit sieraimet herneisiin.
Yhteiskunnassa toimivat ihmiset yleensä tekevät epäoikeudenmukaisia virheitä päivittäin. Siitä ei päästä mihinkään.
Tämä ei ole paratiisi. Tämä ei ole taivas. Tämä on viheliäinen paikka k a i k i l l e.
Täällä vallitsee suuri vääryys ja pahuus.
Kaikille. Toisille enemmän, toisille vähemmän. Kukaan ei pääse kuin koira veräjästä.
Ei meistä kukaan yhteiskunnassamme.
Maanpakoon... ja mitähän siellä. Voi sua! Maanpaossa ei ole enkelisetä vastassa hedelmävatien kanssa. Ei.
Neuvo: ota elämä vastaan sellaisena kuin se tulee. Karvoineen ja häntineen. Hyväksy, että näin se menee, että sinun ei tarvitse jumalana hääriä ja osata ja hallita kaiken hyväksi.
Aloita pienestä, itsesi rakastamisesta ilman mitään ehtoja. Ehkä sitten pystyt rakastamaan perhettäsi, vaimoasi mutta jos et, niin hyväksy sekin.