Kun kävin viimeksi työvoimatoimistossa ilmottautumassa jotta Työmarkkinatuki
pysyy voimassa niin meitä oli neljä harmaapäistä miestä ja pari naista odotta-
massa vuoroaan ja meille kaikille yhteistä paitsi harmaat hiukset oli noin 60v
ikä ja se mikä pisti mietityttämään oli että tuskin kenellekkään enään löytyy töitä.
Ja mikä eniten ihmetytti oli se että nuorempi väki loisti poissaolollaan ehkä
heille oli peräti löytynyt töitä, epäilen tosin viimeksi mainittua.
pysyy voimassa niin meitä oli neljä harmaapäistä miestä ja pari naista odotta-
massa vuoroaan ja meille kaikille yhteistä paitsi harmaat hiukset oli noin 60v
ikä ja se mikä pisti mietityttämään oli että tuskin kenellekkään enään löytyy töitä.
Ja mikä eniten ihmetytti oli se että nuorempi väki loisti poissaolollaan ehkä
heille oli peräti löytynyt töitä, epäilen tosin viimeksi mainittua.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laiska nuoriso nostaa korvauksia ja juo kaljaa.
Nykynuoriso istuu peukalo perseessä ja kaljapullo toisessa kourassa ja Sossu
sponssaa täyden ylläpidon ja sitten pästään masennuksen takia eläkkeelle
alle kolmekymppisinä, sensijaan nämä "harmaahapset" jotka yhä jonottavat
työkkärissä menivät 60 luvulla töihin heti koulun jälkeen 14-16 vuotiaana.
Nuoriso osaa itse hakea töitä, se tietää, että työkkäristä niitä ei ainakaan löydy. Eikä löydykään.
mutta kumma kyllä se nuoriso on se suuri työttömien joukko, ei näy kun ei halua töihin vaan lusmuilevat sossuluukun kulmilla....
kyllähän me nuoret sitä työtä haetaan, mutta nykyään vaatimuksena on insinööritutkinto, yksipyöräsellä takaperinvoltti, kymmenen kielen sujuva osaaminen, sekä pitää olla vähintään yhden menestysromaanin kirjoittaja. Näillä eväillä siis voisi päästä siwan kassalle, jos hyvä tuuri käy.
Eikä saa yleistää, nuorissa on paljon fiksuja ja aktiivisia hakijoita. Kaikissa ikäluokissa riittää niin aktiivisia kuin passiivisia hakijoita. Ja työkkärin työpaikat tulee eri työnantajilta ja jos paikkoja ei ilmoiteta niin ei ole töitäkään mitä tarjota.
työkkärin työpaikat ilmoitetaan mol sivuilla ja siellä paljon vuokrafirmoja joilla ei ole tarjota työtä mutta hakuavat nimiä listoilleen.
Työkkärin sivuilla lukee selvästi, että ilmoittautumisen voi tehdä sähköisesti, ja TE-toimistossa on käytävä, JOS hakee työttömyysetuutta (juuri tarkistin). Sitten kun pyysin korjaamaan virheen tiedoissani, sanottiin, että sen voi korjata vain, kun tulet käymään TE-toimistossa, ja ilmoittautuminen täytyy tehdä siellä henk. koht. Siis WTF?! En ole vielä työtön, joten en hae työttömyysetuutta, joten nettisivujen mukaan minun ei tarvitse käydä työkkärissä - virkailijan mukaan kuitenkin täytyy. Ovatko nettisivut siis sieltä reiästä vai virkailija täysin epäpätevä? Täytyypä toivoa, että jostain tärppäisi eikä tuonne joutuisi, tai vähintäänkin katsoa, että jos on tämä sama virkailija, niin kysyn ainakin kolmesti saman asian ja katson, montako samaa vastausta tulee... Huoh, pakko oli päästää vähän höyryjä, kun on sattunut lyhyen ajan sisällä useampikin epäpätevä asiakas"palvelija".
Jos et kerran ole tällä hetkellä työnhakijana, niin ei ne korjaile vanhoja tietoja puhelimessa, vaan vasta käydessäsi paikan päällä korjailevat. Toisaalta sun ei tarvitse ilmoittautua työkkäriin yhtään ennen kuin vasta sitten kun haluat hakea työttömyyskorvausta, joten jos tiedoissasi on jotain vanhaa niin älä anna niiden häiritä tässä vaiheessa. Päivitätte kaikki tiedot kerralla vasta sitten jos ja kun menet ilmoittautumaan henk.koht. ja hakemaan työttömyysetuutta. Selvennykseksi siis vielä: työnhakijaksi ilmoittautumisen voi kyllä tehdä netin kautta, mutta se täytyy käydä vahvistamassa henk.koht. paikan päällä, jolloin tekevät sulle suunnitelman jne.
Vastauksena kysymykseesi: kumpikin pitää siis tavallaan paikkansa, sekä nettisivut että virkailijan jutut. Vedä henkeä ja rauhoitu.