Rintojen pienennyksestä on kulunut 7 kuukautta. Arvet ovat edeleen punaiset, aratkin ja aika koholla. Eli olisikohan arpikudosta? Varsinkin nännien ympärys on aika koholla, rösöinen. Olen käyttänyt silikongeeliä melkein päivittäin. Mitähän asialle voisi tehdä? Pitäisikö ottaa yhteyttä haavahoitajaan (en ole hänen luonaan koskaan käynyt)? Antakaa hyviä neuvoja miten saisin nuo arvet vaalenemaan ja pienenemään.
Pahat arvet rintaleikkauksen jälkeen
arvetko jäävät?
233415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sä tarvitset ihan eniten malttia.
Haavahoitajasta ei ole enää apua kun sulla on jo arvet. Kun käyt? vuosikontrollissa voit kysyä voiko niille jotain tehdä. Mutta tuo riski on olemassa, siihen täytyy pienennyksissäkin varautua. Jos mulla olisi taipumusta runsaaseen arpeutumiseen niin olisin ehkä harkinnut leikkausta vielä kerran, tai ehkä en ;) Kun tärkeintä mulle on et ne rinnat on pienemmät, osasin odottaa et arpia tulee ja kestää aikansa et ne vaalenee. Siihen menee noin 2 vuotta että voi sanoa millaiset niistä arvista muodostuu.
Omalla rahallahan voi sitten yrittää eri hoitoja kauneuskirurgian toimipaikoissa jos ne saisi arvet paremmaksi. Se on sitten sellaista hienosäätöä,mihinkä minä en ainakaan ryhtyisi ennen kuin pari vuotta on leikkauksesta kulunut.
Minua on leikelty useamminkin ja niistä leikkauksista ei ole jäänyt pahoja jälkiä. Ei siis ole tullut arpikudosta. Siksi ihmettelenkin miksi nyt??? Minulla ei ole mitään vuosikontrollia. Kontrolliaika oli ja meni eli se oli noin kuukausi leikkauksen jälkeen.
Eivät nuo arvet muuten niin haittaisi mutta kun ovat aratkin. Siksi ihmettelen mitä tehdä. Eli onko kenelläkään muulla vielä 7 kuukauden jälkeen arkuutta ja punoitusta?
Yhtään en tiedä, soveltuuko systeemi rinnoille, mutta minulta katosi LPG-hoidolla iso arpi vatsasta.
Oletko kokeillut hieroa kevyesti niitä kohottumia? Sain omat kohottumat pois kosteuttamalla mahdollisimman neutraalilla aineella (jotkut suosittelee Louis Widmerin silmänympärysgeeliä tai Cleridalin öljyä) ja hieromalla. Tuosta punoittamisesta en olisi vielä huolissaan, mutta arpien ei kai pitäisi enää olla arkoja. Oletko uinut tai ottanut aurinkoa?
En tiedä tuon silikonigeelin koostumusta, mutta itse olen ainakin hiustuotteissa allerginen silikonille. Hiukset lähtee ja päänahka kutiaa. Ehkä kyse on ihan erityyppisestä silikonista, mutta ei varmaan haittaa, jos vaihtaisit vähäksi aikaa tuotetta. Jokin niitä arpia kuitenkin ärsyttää, koska ne ovat arat.
Mutta kuten 70hoo sanoi, maltti on nyt valttia. Haavahoitajan kanssa asioidaan lähinnä tulehdusten yhteydessä.
Kiitos vastauksista ja tuesta! Täytyy yrittää hieroa noita kohoumia, jospa auttaisi. Kävin ostamassa apteekista mainitsemaasi silmänympärysgeeliä. Kokeillaan. Aurinkoa en ole ottanut mutta uinut olen kyllä ja aika paljonkin. Miksi kysyt sitä? "arvista", onko sinunkin rintasi leikattu? Ovatko arvet nyt poissa?
Soittelin kuitenkin haavahoitajalle ja hän ohjasi minut käymään kirurgian polille. Katsovat siellä onko kaikki ok. Eli huomenna menen siellä käymään. Saa nähdä mitä sanovat.
Pitää kai vain malttaa ja odotella. Minulla vain oli sellainen mielikuva, että kaikki olisi ok puolen vuoden päästä...Mutta kyllä kai tämä paraneminen sitten kestää.
Minut on leikattu kymmenisen kuukautta sitten ja arvet ovat vaaleat. Nännien ympärillä ne itse asiassa ovat ihan valkoiset, eli näkyvät lähinnä vaaleuden, ei punaisuuden takia. Punoitus hävisi joskus neljän kuukauden kohdalla, mutta missään vaiheessa ei ole ollut ärsytystä. Olen hoitanut arpia maltillisesti, mutta muistanut kosteuttaa ja hieroa, koska juuri tuossa nännien ympärillä oli sitä mainitsemaasi kovettumaa.
Vesi ainakin minulla lisää punoitusta ja ärsytystä, ja jos ui, niin se vesi ei ole niin steriiliä kuin suihkuvesi, joten saattaa sen suhteen vaikuttaa. Tämä on vain mutu-tuntuma.
Taisit ostaa ohjeitteni mukaan sitä Widmerin geeliä ja nyt kun tarkkaan muistan, niin se piti olla voidetta (pahoittelen!). Toivottavasti ajaa saman asian. Itse olen käyttänyt toisen tuotemerkin geeliä ja on toiminut erinomaisesti.
Hyvä että sait ajan polille. Tsemppiä paranemiseen ja ollaan iloisia kevyestä etumuksesta!
Kävin tosiaan ostamassa sitä Widmerin silmänympärysvoidetta eli ostin ihan oikean. Nyt sitten rupean käyttämään sitä. Minä olen tosiaan käyttänyt silikonigeeliä, enkä ole ymmärtänyt hieroa arpia. Olen vain varovaisesti laittanut sen geelin. Toivottavasti ei nyt ole liian myöhäistä vielä hoitaa nuo arvet näkymättömimmiksi.
Kävin tänään aamulla kirurgian polilla mutta pieleen meni. Odottelin 1,5 tuntia, mitään ei tapahtunut. Oli pakko lähteä töihin. Harmittaa. Minulle sanottiin, etä tulisin kello 9, menin jo 8.20 ...turha reissu. Kun kysyin, lääkäri ei vaan ollut tullut vielä. Sairaanhoitaja kuitenkin katsoi arpiani, ei osannut sanoa mitään muuta kuin etteivät ole tulehtuneet. No, senhän tiesin itsekin. Katsotaan nyt kuukausi eteenpäin, koetan hoitaa arpia hieromalla voiteella.
Etumus on tosiaankin keventynyt. Turvotustakin minulla on vielä jonkin verran, kaipa sekin pikkuhiljaa häviää. Minulta lähti yhteensä 600 grammaa, ei sen enmpää. Luettuani näitä juttuja täällä, se vaikuttaa vähäiseltä. Paljonko teiltä on poistettu?
HUSin alueella minutkin on leikattu mutta ei ole kontrollia. Sanottiin vaan, että mammografiaan kahden vuoden välein julkiselle. Siinä ohjeet. Pystyarvet mulla on aika tunnottomat mutta nännien ympärys ei. Valkoiset rinkulat ...minulla punaiset ja turvonneet rinkulat :(
Kun minä kävin jälkitarkastuksessa polilla, niin jouduin muistaakseni odottamaan kolme tuntia! Hyvä kuitenkin, että edes sairaanhoitaja katsoi arpiasi. En tiedä, olisiko se kirurgi voinut sen enempää neuvoa. Tuo haavojen paraneminen on niin yksilöllistä.
Vielä tuosta hieromisesta: olen kevyesti levittänyt voiteen/geelin, mutta varsinaisen hieromisen (senkin kevyesti) olen tehnyt rintaliivien päältä, jotta se on mahdollisimman hygienista. Olen varma, että sinultakin tuo punaisuus vähitellen häviää. Jos ei kahden vuoden kuluttua leikkauksesta arvet ole muuttuneet vaaleaksi, niin sitten sen voi katsoa lopulliseksi tulokseksi. Ei vielä nyt.
Minulta lähti leikkauksessa vain noin 500 grammaa, mutta koska rintojen muoto muuttui, niin ryhti on paljon parempi. Jostain syystä kovin pieniä rintoja ei leikata, vaikka olin varautunut ja vähän toivonutkin, että reippaammin otetaan. Olen kuitenkin nyt tyytyväinen, liki ilmaistahan tämä meille on.
Minut on leikattu Töölössä ja olen kohta puoliin menossa siihen lopulliseen tarkastukseen. Mistään mammografiasta ei puhuttu, mutta se varmaan riippuu iästä. Olen nelikymppinen.
Minultakin otettiin se reilu 600g yhteensä. Mutta malli ja rintojen paikka muuttui täysin! Mulla se vuosikontrolli on edessä päin ens keväänä, ja ei ollut mitään puhetta et mammossa pitäisi käydä... toivottavasti ei, kun nämä ovat niin tiivit paketit et räjähtävät varmaan jos mammoon joutuisin!
Jossain tuoeessa tutkimuksessa kerrottiin et rintojen pienennysleikkauksessa käyneiden riski sairastua rintasyöpään on marginaalinen; niin paljon tavaraa poistettu ja patologisella ne näytteet tarkasti tutkittu.
Mulla on kymmeniä arpia ja koska otan aurinkoa ne näkyvät muuta ihoa vaaleampina. Arvet punottavat vain joskus harvoin, mutta sille löytyy aina syy; kylmä, kuuma tai rasitus. Ja mieleeni ei kyllä tulisi laittakaan silikonivoidetta (vaikka sitä suositellaan) arpiin koska ihoni on hyvin herkkä ja vähemmästäkin ärtyy. Ehkä syys vain siis tuossa ettei voide käynyt?
Hei taas :). Minähän en käynyt nyt jälkitarkastuksessa vaan ongelmien takia apua hakemassa. Minulle sanottiin, että pääsen varmaankin kello 9 lääkärille...No, en päässyt ja nyt odotellaan ja toivotaan parasta.
Milloin sinä "arvista" kävit jälkitarkastuksessa, eli oliko leikkauksesta kulunut pitkä aika? Tutkittiinko sinut silloin kunnolla vai...?Minkä kokoiset rinnat sinulla on nyt ja mitä ne olivat ennen leikkausta? Kyselen kun toivoit otettavan reippaammin. Minulla on nyt 85B, 85C tai 90B, vähän liiveistä riippuen. Nyt kun säät lämpöiset, huomaan minulla olevan vielä turvotustakin.
Minä olen 51 eli pääsen kahden vuoden välein mammografiaan ilmaiseksi. Minunkin rintani ovat erittäin tiiviit mutta ei mammografia ole koskaan sattunut. Nyt sitten en tiedä kun on leikattu.
70hoo, minäkin olen kuullut tuon , että rintojen pienennysleikkauksessa käyneiden riski sairastua rintasyöpään on marginaalinen. Jotain hyvää siis.
Olin viikon päästä haavahoitajalla, eikä tuolloin ollut mitään muuta kuin teippien vaihto. Kaikki oli kunnossa ja oli edelleen siinä jälkitarkastuksessa, joka oli kuukausi leikkauksen jälkeen. Lopputarkastus on leikkauksesta vuoden päästä, joten se on nyt syksyllä edessä.
Luulen, että olemme keskustelleet ennenkin tästä rintojen koosta :)
En enää muista, mikä minun aiempi nimimerkkini on. Kokoni on nyt 70C tai 75B/C ja rinnat pienenivät noin kaksi kuppikokoa. Olen tyytyväinen nykyisiin rintoihini, mutta koska olen muutenkin pieni, niin se ei olisi haitannut vaikka olisi ottanut enemmänkin. En silti murehdi sitä.
Eiköhän tästä vielä tule hyvä. Uskoisin niin ja toivon sitä. Välillä on sellainen "epätoivoinen" olo kun haavat punoittavat ja ovat aika koholla. Ja ovathan ne vielä aratkin. Mutta nyt maltan mieleni ja katson eteenpäin.
En tiedä olemmeko keskustellet aikaisemmin rintojen koosta, en ainakaan muista. Käytätkö useaakin nimimerkkiä? Noista kaarituellisista liiveistä, en ole koskaan niitä käyttänyt. Ovat tuntuneet epämukavilta ja aina jokin kohta on painanut. Enpä taida nytkään niitä hankkia. Mikä niiden "juju" muuten on? Miksi niitä käytetään? Onko ainoa syy se, että ne saavat rinnat näyttämään "paremmilta"?
Tuosta mammografiasta vielä. Useat lääkärit suosittelevat, että olisi hyvä käydä siinä joka toinen vuosi kun on täyttänyt 40.
Toi on kyllä harmi jos ei ole vuosikontrollia... kun mun mielestä ainakin täällä HUSin alueella se on ihan kaikilla tapana? Eli kun ainakin se vuosi menee (kuka lääkäri edes lupaisi muuta!?) et voi sanoa millaiset niistä rinnoista tulee ja varsinkin arvista, niin on hyvä et se kontrolli on siinä vaiheessa. Jos sitten on jotain mikä arvelluttaa voi kysyä lääkäriltä asiasta. Hyvä kun pääset asiasta kysymään :)
Mullakin nännien ympärillä on lähinnä valkoiset rinkulat, pystyarvet ei juuri näy muuta kuin raittuneena, ja varsinkin uimisen jälkeen kuten muutkin, vanhemmat arvet. Mulla on nuo pystyarvet edelleen tunnottomat, joten eivät ole ainakaan arat ;)
Minulla leikkauksesta n. 1/2 vuotta ja punaiset kohollaan olevat arvet. Arvet lisäksi kutiavat kovasti ja kaarituellisia liivejä ei ole mukava käyttää. Minä kyllä tiesin, että näin käy, sillä aikaisemmat arpeni (esim. pystyviiltoinen sektioarpi) ovat olleet samanlaisia. Silikonigeeliä olen käyttänyt epäsäännöllisesti sillä sen jälkeen arvet kutiavat todella paljon. Pitäisikin hakea apteekista taas sitä arpilaastaria, jos se auttaisi edes vähän.
Joillakin se arpilaastarikin aiheuttaa kutiamista. Jos siis tarkoitat sitä parin euron teippiä? Se ei myöskään auta kohollaan oleviin arpiin, vaan sen merkitys on siinä, että se estää arven leviämistä alkuvaiheessa. Käytin sitä kolme ensimmäistä kuukautta.
En minäkään voinut käyttää kaarituellisia liivejä vielä puolen vuoden päästä leikkauksen jälkeen, vaikka minulle ei edes tehty ankkuriviiltoa. Sen verran arat ne leikkauskohdat ovat.
Mä käsitin myös niin et sen haavateipin tarkoitus on toimia tikkeinä (pinnallahan ei yhtään tikkiä ollut, kaikki siellä jossain sisällä) ja samalla painaa haavaa/muodustumassa olevaa arpea alaspäin jottei sitten se kohoaisi tai tulisi rumaksi. Se kait sen haavateipin idea on, käytän sitä kaikkiin haavoihin, parempi kuin laastari ;) ja 5 viikoa minä käytin kun siinä vaiheessa arvet oli jo hienot.
Olen nyt kerran käyttänyt kaarituellisia liivejä, koska se räjähtänyt suoni aiheutti vasemman rinnan sivuun juurikin kaaren kohdalle kipua. Nyt se on onneksi rauhoittunut.
^Ei kun tarkoitin silikonilaastaria, nimeä en muista, joka on silikonigeelin (esim. Kelo-cote) kanssa samaa asiaa ajava. Se maksaa ihan törkeästi mutta sitä ei tarvitse vaihtaa joka päivä, kuten Kelo-cotea täytyy laittaa.
Pilasin H-kupiit.Olivat upeat mutta muka liian isot.Nyt on arpiset Ceet.Miettikääpä kahdesti ennekuin menette
Miksi ihmeessä menit pilaamaan upeat H-kuppisi? oikeasti taitaa vain sun päiväunelmissa sellaisia näkyä... Haluaisin tietää mitä sanoisivat ne miehet jotka ihannoivat ylisuuria ja raskaita rintoja kun joutuisivat itse niiden kanssa elämään? Kuinkakohan pitkään "arvostaisivat" raskaita H-kuppeja? Ja jos ne olisivat pulleat, upeat ja täydelliset niin kuka niitä silloin haluaa pienentää? Jos siis se ulkonäkö on tärkeintä?
Harmi, ellet ole tyytyväinen, et siltä vaikuta, kannattaa sijoittaa muutama tuhat€ rintojen suurennukseen. Kalliiksi tulee, hienoa että muistutat, että pienennystä voi myös katua, jos on pienet arpiset rinnat tilalla! Kuka niitä haluaa, ja tyhjää tilaa puserossa.
Olisiko tuolla pienennyksellä mitään tekemistä muutaman harjoittaman lobbaamisen pienennyksen puolesta vuoksi. Siitä voi uskoa, kun jatkuvasti hoetaan pienennyksen ihanuutta. Harmi, että annoit joidenkin mielipiteen vaikuttaa. Pahoittelen, jos näin on.
Kirjoitat täällä joka ketjuun...Mitä haluat sanoa?
H-kupit ovat upeat, Kätrinin mielipide on AIVAN YHTÄ OIKEA, kuin palstan vakkarin 70h:n.