Haluan tässä tuoda esiin ne erot mitä olen havainnut kasvaessani sinkusta perheenisäksi. En halua ärsyttää/trollata vaan kertoa oman näkemykseni makuasioista.
RAHATILANNE
Sinkkuna joutuu maksamaan kaiken yksin, mutta perheellisenä on vaimo tukena. Toisaalta vaimon ollessa kotona on tilapäisesti tiukempaa. Perhe-elämälle 1 piste.
ELINTASO
Kahdet tulot mahdollistavat (ja toisaalta perhe vaatii) ison omakotitalon pienen betoniyksiön sijaan. Kahdestaan tulee laitettua oikeaa ruokaa mikroaterioiden tai ravintolaruokien sijaan. Matkaan on helpompi lähteä, kun on kumppani. Piste perhe-elämälle.
VAPAUS
Sinkkuna on vapaampi kulkea. Perheellisen pitää sopia lähes kaikki etukäteen. Sinkkuelämälle 1 piste.
SEKSIELÄMÄ
Sinkkuna seksi painottuu vain viikonloppuöihin ja sekin vain rankan baari-illan päätteksi. Perheellisenä voi harrastaa seksiä myös arki-iltaisin ja päivisin. Sinkun partneri on lähes aina tuntematon ja siksi homma on opettelua. Perheellisen partneri on tuttu ja siten ei tarvitse arvailla mistä toinen tykkää ja uskaltaa tehdä. Perhe-elämälle 1 piste.
SOSIAALISUUS
Perhe-elämälle 1 piste, koska juttelukaveri on (lähes) aina kotonakin. Tosin muille kavereille jää vähemmän aikaa.
Perhe-elämä on siis pistein 4-1 parempaa kuin kuluttava sinkkuelämä.
RAHATILANNE
Sinkkuna joutuu maksamaan kaiken yksin, mutta perheellisenä on vaimo tukena. Toisaalta vaimon ollessa kotona on tilapäisesti tiukempaa. Perhe-elämälle 1 piste.
ELINTASO
Kahdet tulot mahdollistavat (ja toisaalta perhe vaatii) ison omakotitalon pienen betoniyksiön sijaan. Kahdestaan tulee laitettua oikeaa ruokaa mikroaterioiden tai ravintolaruokien sijaan. Matkaan on helpompi lähteä, kun on kumppani. Piste perhe-elämälle.
VAPAUS
Sinkkuna on vapaampi kulkea. Perheellisen pitää sopia lähes kaikki etukäteen. Sinkkuelämälle 1 piste.
SEKSIELÄMÄ
Sinkkuna seksi painottuu vain viikonloppuöihin ja sekin vain rankan baari-illan päätteksi. Perheellisenä voi harrastaa seksiä myös arki-iltaisin ja päivisin. Sinkun partneri on lähes aina tuntematon ja siksi homma on opettelua. Perheellisen partneri on tuttu ja siten ei tarvitse arvailla mistä toinen tykkää ja uskaltaa tehdä. Perhe-elämälle 1 piste.
SOSIAALISUUS
Perhe-elämälle 1 piste, koska juttelukaveri on (lähes) aina kotonakin. Tosin muille kavereille jää vähemmän aikaa.
Perhe-elämä on siis pistein 4-1 parempaa kuin kuluttava sinkkuelämä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Täsmentäisitkö mistä tuo rahallinen säästö kahdestaan asumisessa tulee.
Koska, kaksi ihmistä tarvitsee isomman asunnon, kaksi syö enemmän, kuluttaa sähköä ja vettä enemmän ja jne.
Minusta tuo on vain harhaa ajatella että kun nyt on kaksi jakamassa kuluja niin on halvempaa elää. Ja itselläni on kokemusta juuri tuosta tilanteesta että yksin olisin pärjännyt paljon paremmin kuin toisen kanssa.
"Täsmentäisitkö mistä tuo rahallinen säästö kahdestaan asumisessa tulee."
Ootko ikinä verannu vaikka yksiön ja kaksion hintaeroja jossain kaupungissa? Yksiöiden vuokrat on ihan törkeetä rahastusta yksinäisyyden kustannuksella.
Siis oikeesti liikutaan tasolla otanko alle 30 neliön yksiön 450 euroa vai 50 neliön kaksion 550 hinnalla. Sata euroa yksin lisää vuokaraan kuukaudessa on aika helvetin iso summa, mutta kahestaan jaettuna ei jää hirvesti hintaa per naama. Toki joo vettä kuluu varmaan enempi. Sähköä tuskin hirveesti enempää ku yksinkään.
ap vertasi isoa omakotitaloa ja pientä betoniyksiötä. Pysytään siis sillä linjalla.
Saisinko saman hintavertailun niistä? Ei taida mennä ihan satasen erolla. Ja sähköä menee, varsinkin kun aletaan laittaa ruokaa kotona, mahdollisesti omakotitalossa saunotaan jne todellakin paljon enemmän kuin siis pienessä poikamies boksissa.
ok. AP puhuu omakotitalosta ja no joo. meneehhän siinä jokunen vuosi ennenko maksaa ittensä takasin varmasti. Toisaalta sulla on se 100 kiloeuron arvonen kämppä jonka voi myydä tarvittaessa pois kun taas vuokran maksamisesta ei jää mitään käteen tulevaisuutta ajatellen. Jos haluat vertailla omakotitalossa asumista, niin kai sen yksinasujankin pitäisi asua omakotitalossa, jotta vertailu olisi tasapuolinen.
Itse meinasin lähinnä yleisellä tasolla. Ei käsittääkseni parisuhteessa asumisen edellytys ole että asutaan omakotitalossa? Varmaan kaupungeissa yleisempää joku muu asumismuoto?
Ja no oikeastaan omat argumenttisikaan eivät liittyneet mitenkään omakotitaloon:
"Koska, kaksi ihmistä tarvitsee isomman asunnon, kaksi syö enemmän, kuluttaa sähköä ja vettä enemmän ja jne."
Kuinka kaksi syö enemmän kuin kaksi ihmistä jotka asuivat yksikseen? Ruuissa menee varmaan saman verran kuin ennenkin erikseen asuessa. Toki sittenkun pentu hommataan alkaa kuluja tulemaan. Vettä menee enemmän, mutta edelleen aikaisemmin ne vedet meni kahdella ihmisellä kahdessa kämpässä. Ei se veden käyttö per naama siitä kasva. Sähköä oikeastaan varmaan suhteessa vähemmän kun kahden ihmisen ruoka valmituu "yhdellä" sähköllä ja telkkaria katsotaan vaikka iltasin se kauniit ja rohkeat yhdessä kahden telkkarin sijaan. Eli sähköä kuluu suunnilleen saman verran kun yksinasuessakin, mutta kulut jakautuu kahdelle. En mä ainakaan keksi miks mä käyttäisin enemmän sähkövimpaimia emännän kanssa asuessa kuin yksin asuessa. Todennäkösesti jopa telkkarin tuijottaminen ja tietokoneella näppäily vähenisi kun olisi muutakin tekemistä iltasin, joten oma sähkönkulutukseni varmaan vähenisi.
summasummarum vuokralla asuessa kulut per naama muunnettuna ilman lapsia:
vuokra: säästöä se 100-200 euroa riippuen kuinka kalliissa kämpässä tykkäs asua yksin ja kuinka ison lukaalin tahtoo kaksin. Tai jos menee tasoihin ni saa jo melko huikeen kämpän sit vastineeks.
vesi: Varmaan about saman verran kuin yksinkin. Tuskin sä alat suihkussa käymään useemmin parisuhteessa kuin sinkkuna?
sähkö: about sama tai jopa vähemmän
ruoka: Aika sama. Tuskin se nälkä siitä kasvaa. Ehkä joskus tulee syötyä vähän hienommin että heitetään nyt sit vaikka aavistuksen kalliimpaa sun mieliks
Tehään nyt vielä oletus että ton lukee joku aavistuksen keskitasoa heikompi matemaatikko ja otetaan vaikka erikoistarkasteluun vesi käyttäen hatusta temmattuja helppoja numeroita:
Oletetaan että vesi maksa euron litralta (helppo laskea hinta).
Oletetaan että käytän yksiössä asuessani 100 litraa vettä kuukaudessa.
100 l * 1 e/l = 100e/kk veteen yksin asuessa.
Oletetaan että amorin nuoli osuu meikäläiseen ja hemaisevaan tyttöön ja me päätetään päivän tuntemisen jälkeen muuttaa yhteiseen kämppään.
Oletetaan että tyttö käyttää suunnilleen yhtä paljon vettä kuin minä miehenä.
joten nyt veden käytöksi kuukaudessa saadaan yksinkertaisesti:
2 * 100 l * 1e/l = 200 e/kk,
joka jaetaan kahden henkilön kesken. Supertietokone laskee monimutkaisen laskun ja saa tulokseksi:
200 e/kk / 2 henkilöä = 100 e/kk / henkilö
Verrataan nyt veteen yksin käyttämääsi euromäärää yhdessä asuessa käyttämääsi ja huomataan että kulut ovat täsmälleen samat!
Okei ehkä tosielämässä keskiverto nainen kuppaa suihkusa hieman pidempää kuin mies, joten nainen kai saa hieman säästöä ja miehelle tulee aavistuksen lisäkustannuksia kun jaetaan yhteiset kulut. Keskimäärin kuitenkin vedenkättö ja veteen käytetty euromäärä pysyy samana kuin sinkkunakin.
Kummallista ettei teidän lapsi/lapset kuluta lainkaan mitään. Ja seksiäkin voitte harrastaa koska vaan, vaikka päivällä...ohhoh!
Kun kerran olet niin tyytyväinen perhe-elämään niin käy nyt ihmeessä kertomassa isyyden ja perhe-elämän ihanuuksista tuolla isien jutut -palstalla, niitä tyytyväisyys-juttuja kun ei siellä mitenkään liikaa ole.
Taitaa olla pelkkää provoilua koko aloitus, ja aloittajan "perhe-elämä" kuviteltua tai korkeintaan tapailuasteella toisen kanssa. Vai että omakotitalossakin asutte, joopa joo. Luulisi että perheellisellä olisi oikeasti parempaakin tekemistä kuin kirjoitella sinkku-palstalle.
Rautalankaa:
Kaksi ihmistä asumassa kahdessä yksiössä tarvii kahdet pyykki- ja tiskikoneet, kahvinkeittimet, jääkaapit, astiastot, pölynimurit, sohvakalustot, telkkarit, hesaritkin tilataan tuplana. Ruoanlaittoon menee tuplasähköt.
Kun tämä pari lyö hynttyyt yhteen, osan kiinteästä kalustuksesta voi joko myydä tai sitten jättää varastoon odottamaan, että käytössä oleva kone hajoaa - itselläni on nyt neljäs itseostettu pyykkikone käytössä, että kyllä ne kerpeleet hajoavat.
Kaksi ihmistä syövät täsmälleen saman verran kuin ollessaan erillään sinkkuja, mutta parina kotiruokaa tulee laitettua enemmän, joka laskee aterioiden keskihintoja - kyllä siitä säästöä syntyy. Asunnon hinnasta suurin osa on kylppärissä ja keittiössä, muu on aika halpaa neliötä. Kaksi sinkkua tarvitsee kaksi kallista kphta ja köökkiä, parina heille riittää yhdet kutakin. Yhden kaksion hinta ei ole yhtäsuuri kuin kahden yksiön hinta.
Lapsen tulo sotkee näitä yhtälöitä vähän, mutta periaate pysyy samana - nyt kolme ihmistä käyttää samaa keittiötä jne. Eli sinkkuelämä tulee aina kalliimmaksi per nuppi kuin perheellisyys.
Ei muuten tule. Tulot vain jakaantuvat eri tavalla koska yleensä se huonommin ansaitseva pääsee elämään toisen siivellä ja se paremmin ansaitseva elättää osaltaan sitä toista. Ja kuten ap sanoi kahdestaan asuen elintaso tuppaa nousemaan joka omalta osaltaan lisää myös kuluja.
Itse en suostu maksamaan parisuhteesta sen vaatimaa hintaa.
En itsekään ota miestä elätettäväkseni. Kysymys ei ole tulojen vaan menojen jakautumisesta. Elintason nousulla ap viittaa myös muuhun elämänsisältöön kuin pelkkään taloudelliseen puoleen. Ja kuten ap sanoi, nämä ovat makuasioita.
Joo paljon kalliimpaa on asua yksin kuin kaksin tai enemmänkin, halvempaa mitä enemmän ihmisiä on samassa asunnossa.
Kaikista kalleinta on asua yksin.
Kokolailla paikkansa pitävä, jos tykkää jakaa elämänsä kumppanin ja perheen kanssa. Toisethan tykkää sinkkuna olemisesta maksoi mitä maksoi. Mikään ei ole silti ilmaista. Kenellekkään periaatteessa. No on jotain, mutta ei siitä tässä enempää.
Paitsi että perheen vuoksi ei tarvitse hommata omakotitaloa. Mikä on taas etu, koska omakotitalossa asuminen on kallista. Tiedän sen kokemuksesta, kun olen muuttanut isosta omakotitalosta usean vuoden jälkeen pienempään kaksioon elämään. Kulut on pudonneet satoja euroja.
Mikä on paljon rahaa normi duunarilla suomessa. :-)
.
vai nin
Maksoi mitä maksoi mutta itsellisenä eli sinkkuna paras. Kokemusta on muustakin. Sanotaan että aika aikaansa kutakin, tällä hetkellä en vaihtaisi osaani perheellisen elämään. Lapset saatu omilleen ja nyt elän vain itselleni.
avioliitto on miehelle hyvä vaihtoehto, mutta naiselle paha ja turmelee sekä ulkonäön että terveyden, yöunet ja vapaa-ajan. Mikäs siinä miehellä ollessa kun on ilmainen kotipika siivoomassa sun jäljet: Tuu sä mullekki "vaimoksi" kun on siivottavaa nurkissa.
Sehän on ihan pakko suostua siihen piian rooliin?
Ei ole. Siksi on parempi olla sinkku.