Määräaikainen sopimus ilman päättymispäivää?

tietäisköjoku?

Hei. On tehty määräaikainen työsopimus perusteena äitiysloman ja hoitovapaan sijaisuus. Alkamispäivä on sopimuksessa, päättymispäivän kohdalla tyhjää.
Onko sopimus lailllinen eli voiko määräaikaisen sopimuksen tehdä ilman päättymispäivää? Mistä työntekijä voi tietää, milloin sopimus päättyy? Hoitovapaahan voi kestää mitä tahansa kuukaudesta kolmeen vuoteen välillä...?
Tietääkö joku tai onko jotain ennakkotapausta tällaisesta?

4

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+16

      Voi tehdä ilman päättymispäivää. Päättyminen voidaan määritellä päivämäärän lisäksi mm. sovitun työn valmistumisen mukaan, eli tässä äitiyslomituksen päättymisen mukaan.

      • tietäisköjoku?

        Sopimuksessa lukee siis äitiysvapaan ja hoitovapaan sijaisuus. Äitiysvapaan päättymispäivä tiedossa, hoitovapaa voi olla mitä tahansa kolmeen vuoteen saakka....eli mihin asti sopimus on voimassa?


      • eikukaan
        tietäisköjoku? kirjoitti:

        Sopimuksessa lukee siis äitiysvapaan ja hoitovapaan sijaisuus. Äitiysvapaan päättymispäivä tiedossa, hoitovapaa voi olla mitä tahansa kolmeen vuoteen saakka....eli mihin asti sopimus on voimassa?

        Hoitovapaan pituus selviää 2 kk ennen kuin se alkaa, koska hoitovapaan alku ja loppu pitää ilmoittaa työnantajalle 2 kk ennen alkua. Tosin se voikin olla hoitovapaan ensimmäinen osa, sillä hoitovapaan saa pitää halutessaan kahdessa erässä.


      • eikukaan
        eikukaan kirjoitti:

        Hoitovapaan pituus selviää 2 kk ennen kuin se alkaa, koska hoitovapaan alku ja loppu pitää ilmoittaa työnantajalle 2 kk ennen alkua. Tosin se voikin olla hoitovapaan ensimmäinen osa, sillä hoitovapaan saa pitää halutessaan kahdessa erässä.

        Unohtui tämä:. Siis hoitovapaa on oikeus keskeyttää, jos siihen on perusteltu syy esim. lapsen tai puolison kuolema tai avioero, jonka takia lasta ei enää pysty hoitamaan kotona. Siitä pitää ilmoitta 1 kk varoitusajalla. Silloin sijaisuutesi päättyykin siihen, kun hoitovapaalla olija palaa töihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      13
      2142
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      148
      1704
    3. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      19
      1580
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      122
      1239
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1232
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      896
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      833
    Aihe