Dukan-dieetti tehokas

Dukan Dukan

http://www.laihdutus-dieetti.com/2010/05/dukan-dieetti.html

Olen 58-v. eikä ole varaa kurjistaa naamaani enää enempää eikä näännyttää kroppaa keskitysleirivangiksi, niin kuin "kuluta vähemmän kuin liikut" -saarnatuissa dieeteissä tapahtuu. Tässä iässä niissä paino putoaa tuskallisen hitaasti, jos ollenkaan.

Dukan dieettiä arvostellaan jossain kyseenalaiseksi, mutta minun kohdalla se on toiminut erinomaisesti. Se on helppo, eikä ole tippaakaan nälkä, lihakset eivät surkastu, ja energiaa riittää. Nyt on menossa 11. päivä, ja paino on pudonnut 4 kiloa. Vaihepäivien määräksi suositellaan 5 pv., mutta valitsin määräksi 4, koska en lähtötilanteessa ollut aivan kauhean muodoton paksukainen.
Mielestäni tämä dieetti sopii parhaiten pahasti ylipainoisille ja iäkkäille (vaihdevuotisille), joiden paino tahtoo jämähtää, teki mitä hyvänsä.

7

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ddukan

      Viimeisimmässä Me Naiset lehdessä on Dukan dietin esittely.

    • rgqefbr

      Tuollainen eri vaiheissa syöminen on hölmöä. Yhtä hyvin voi siirtyä suoraan loppuvaiheeseen ja pysyä siinä. Mitä siitä, että laihtuminen on hieman hitaampaa, kun saa kaikki tarpeelliset kasvikunnasta saatavat ravintoaineet.

      • C Arnivore

        Kasvikunnasta EI saa kaikkea tarvittavaa, itse asiassa imeytyminen saattaa olla hyvinkin heikkoa. Eläinkunnan tuotteista saa paljon tehokkaammassa muodossa ravinteet ja rasvat, vieläpä paljon herkullisempana.


    • Vai toimiiko?

      Alkupainosta tämän päivän painoon on eroa nyt 7,4 kg. Olen dietillä seitsemättä viikkoa. Paino laskenut mihinkään nyt kahteen viikkoon... Paino heittelee n. 1,5 kg sisällä. Hippasen turhauttavaa. Lasken myös kalorit ja liikun päivittäin min. 30 min, max 1h 30min... Eli varmasta kulutan enemmän, kuin syön. Että missä vika? Dukanissa kehotetaan tuplaamaan treenin määrä jos paino junnaa. Liikunko tästä lähin 3h/pv??? Moro. Sipsipussi aukeaa hyvin pian.

    • Sokeriongelmainen

      Minä kyllä lähtisin Antti Heikkilän ohjeittan mukaan pudottamaan painoani vähentämällä hiilihydraatteja, enkä uskaltaisi kokeilla tuollaista "rasvamässäilyä" joka tuntuu hieman hengenvaaralliselta.

    • Vai toimiiko?

      Dukanissa ei ole kyse "rasvamässäilystä" :) Samat ohjeet kuin karppaamalla, mutta lisäksi poistetaan marjat, hedelmät, pähkinät. Vettä pitää juoda pari litraa päivässä ja liikkua pitää vähintään 30min päivässä.

      Lihoista ym. syödään vain puhtaita proteiineja. Eli possut ja lampaat ja rasvatuotteet jätetään pois. Syödään riistaa, nautaa, kanaa, kalaa, munia ja rasvattomia maitotuotteita. Lisäksi syödään kasviksia. Mutta esim. herneitä ja maissia ja papuja ei saa syödä.

      Halusinkin kokeilla vähähiilihydraattista diettiä ja tavallisen karppaamisen sijaan tämä oli mielestäni minulle sopivampi. Muuten mätän pekonia heti aamusti ylikaloreille. Lisäksi syön päivittäin biotiinia, l-lysiiniä, monivitamiinia, sinkkiä, D-vitamiinia, B-vitamiinia ja magnesiumia. Eli ei pitäisi mitään puutoksia olla dietin takia :)

      Paino pudonnut 300g eilisestä.. Huomenna varmaan vaihteeksi taas noussut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6544
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3910
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3335
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      382
      1794
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1073
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe