Ajattelin aloittaa muutaman päivän pituisen paaston lähiaikoina. Onko täällä ketään sellaista, jolla on samat aikeet? Tavoitteena on puhdistaa kroppaa ja saada pirteämpi mieli :-). Ilmoitelkaa siis te, jotka haluatte paastokaverin!
Syyspaasto suunnitelmissa
8
166
Vastaukset
- Paastokaverisss
Itellä on aika samanmoiset aikeet. Millä metodilla itse aiot paastota? Itse aattelin jos tekis kasviksista hedelmistä ja marjoista jotain juomia mitä sit jois korkeintaan 360kcal edestä vetäisin monivitamiinia ja omega-3:sta. Itse olen paastonnut kerran aikaisemmin ja silloin vasta 3 päivän jälkeen fiilis oli hyvä, (paastosin 4,5 päivää) siksi tällä kertaa aion paastota pidemmän ajan.
Kelpaanko paasto kaveriksi:D- ananas1
Kiva, tietenkin kelpaat :). Minä ajattelin paastota Biottan mehuilla ja paastoteellä. Nehän löytyvät Vogelin paastopaketista, jota joskus olen käyttänyt, mutta tällä kertaa en osta koko pakettia. Juomia siis tulisi max 400 kcal päivässä.
Oletko miettinyt ajankohtaa, milloin paaston aloittaisimme?
- Paastokaverisss
Tutkiskelin kans noita biotta mehuja silloin kun ekan kerran paastosin, mutta koska pyrin säästeleen rahaa, niin en sitten ostellut.
Itse ajattelin aloittaa vaikka heti huomenna:). Kirjottelisko kuulumisia vaikka joka päivältä tänne, että miten paasto etenee?- ananas1
Ok, se sopii hyvin. Siis huomiseen!
- Paastokaverisss
ananas1 kirjoitti:
Ok, se sopii hyvin. Siis huomiseen!
Eka päivä paastoa on ny takana ja ihan hyvin on menny. Iltapäivällä oli kyllä hiukan väsymystä ja aina on mielitekoja. Itsekuria vaan! Ei vielä silleen mitään erityisempiä oireita. Kaloreita tuli tänään vajaa 400kcal. Kuntoilinkin päivällä ja sekin vielä sujui.
- ananas1
Paastokaverisss kirjoitti:
Eka päivä paastoa on ny takana ja ihan hyvin on menny. Iltapäivällä oli kyllä hiukan väsymystä ja aina on mielitekoja. Itsekuria vaan! Ei vielä silleen mitään erityisempiä oireita. Kaloreita tuli tänään vajaa 400kcal. Kuntoilinkin päivällä ja sekin vielä sujui.
Sorry kun en eilen kirjoitellut paastokuulumisia, eli nyt viimeistään...
Join eilen paastoteetä ja Biottan hedelmä-vihannesmehua. Ihan hyvin meni, vaikka väsytti kyllä aika tavalla. Kävin vain lyhyellä kävelylenkillä. Tekee kyllä mieli kahvia ja vaikka mitä, mutta tosiaan niin kuin kirjoitit: itsekuria peliin. - ananas1
ananas1 kirjoitti:
Sorry kun en eilen kirjoitellut paastokuulumisia, eli nyt viimeistään...
Join eilen paastoteetä ja Biottan hedelmä-vihannesmehua. Ihan hyvin meni, vaikka väsytti kyllä aika tavalla. Kävin vain lyhyellä kävelylenkillä. Tekee kyllä mieli kahvia ja vaikka mitä, mutta tosiaan niin kuin kirjoitit: itsekuria peliin.Nyt on sellainen olo, että hyvä kun jaksan koneen ääressä istua. Päänsärkyä on ollut, mikä on mielestäni kummallista, koska se ei ole minua yleensä juuri koskaan vaivannut. Eli suoraan ilmaistuna: tämä EI ollut tarkoitus. Luulin, että paastotessa tulee pirteä olo, ja nyt olen todella väsynyt. Voi siis olla, että en jatka tällä kertaa kauemmin. Pisin paastoni on kestänyt neljä päivää, ja lukemattomia yksittäisiä nestepaastopäiviä olen pitänyt, mutta ilmeisesti pitemmät paastot eivät ole minun juttuni. Saattaa tietysti olla itsekurin puutettakin. Minulla ei ole ylipainoa, joten tosiaan, niin kuin mainitsin ensimmäisessä viestissä, halusin vain puhdistaa kehoa ja saada pirteämmän mielen, mutta kävikin päinvastoin :(.
- Paastokaverisss
ananas1 kirjoitti:
Nyt on sellainen olo, että hyvä kun jaksan koneen ääressä istua. Päänsärkyä on ollut, mikä on mielestäni kummallista, koska se ei ole minua yleensä juuri koskaan vaivannut. Eli suoraan ilmaistuna: tämä EI ollut tarkoitus. Luulin, että paastotessa tulee pirteä olo, ja nyt olen todella väsynyt. Voi siis olla, että en jatka tällä kertaa kauemmin. Pisin paastoni on kestänyt neljä päivää, ja lukemattomia yksittäisiä nestepaastopäiviä olen pitänyt, mutta ilmeisesti pitemmät paastot eivät ole minun juttuni. Saattaa tietysti olla itsekurin puutettakin. Minulla ei ole ylipainoa, joten tosiaan, niin kuin mainitsin ensimmäisessä viestissä, halusin vain puhdistaa kehoa ja saada pirteämmän mielen, mutta kävikin päinvastoin :(.
Ootko muistanut tehdä suolihuuhtelua? Itse olen päänsäryiltä välttynyt ja kuntoilun jälleen päivällä. Monesti oon ihan pikalenkilläkin käynyt ulkona, mutta hitaasti on tullut käveltyä. Tietysti himottais syödä kaikkee, mutta edelleen itsekurilla yritän painaa menemään.
Mulla viimeksi oli kolmas päivä se kaikista pahin ja siksi kauhulla odotankin huomista.
Toivon kans itse sitä paaston hyvän olon tunnetta, viimeksi lopetin vaan liian aikaisin paaston, etten siitä ehtinyt nauttimaan. Onnistuisimpa tällä kertaa olemaan edes 5 kokonaista päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2293259Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552923Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141939Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121473- 1221436
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4591344Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330