Mistä johtuu lyhyt ripsienhuoltoväli?

Ripsetön

Minulla on ollut muutaman kuukauden ripisenpidennykset muistaakseni Lady Lash -merkillä ja huoltovälini on 2 viikkoa, se tuntuu hyvin lyhyeltä kun monilla tutuillani huoltoväli saattaa olla 4 vikkoa. Mistä ihmeesä tämä saattaa johtua? En hankaa tai hiero silmiäni, käytän vain ripsientekijältäni ostettuja meikinpoistolappuja ja poistan meikin hellävaraisesti, en käytä ripsaria enkä sauno juuri koskaan, ensimmäisen huollosta 24h olen pesemättä silmiäni. Mielestäni teen kaiken oikein, mutta aina jos kolmekin viikkoa ripsien laitosta on kulunut, on molemmista silmistä lähtenyt jo puolet ripsistä!
Mistä ihmeestä tämä voi johtua? Pitäisikö vaan suosiolla luopua ripsistä kun kuukaudessa huoltoihin menee 150e ja se on opiskelijalle aika suuri summa :(

11

322

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yfdujick

      Katso lähteekö ne omien ripsiesi mukana vai ilman omaa ripseä? Silloin liima on huono. Jos oma ripsi on mukana sinulla on ihmeellinen karvan kasvu :) Kokeile vaihtaa paikkaa, jos toisen tekemät ripset pysyvät paremmin, vikaon tekijässä.

    • Ripsetön

      Omat ripset ovat siis tallessa eli lähtevät pääosin ilman omaa ripseä. Oliskohan vika siis sittenkin tekijässä :/

    • sdpmcld

      Kokeile ihmeessä toista tekijää. Vika voi olla myös tekijän käyttämässä liimassa. Ripsen kuuluu tippua vasta kun ripsesi on tuulut kasvukautensa päähän. Minusta myös tuo hinta on korkea.Huollon saa kyllä 40- 50 eurolla.

    • Ripsetön

      Mistä ihmeestä löytäisin hyvän tekijän?
      Nyt minulla on 2,5vkoa edellisestä huollosta ja silmäkulmista sekä silmien sisänurkista ovat ripset irronneet kokonaan, muutenkin ripsen seasta paistaa vaaleita, omia ripsiä ilman lisäkkeitä. Tosi kurjaa :(

      Voisiko syynä olla se, että silmistäni valuu aina vesi solkenaan ripsiä tehdessä? Mietin että voisiko se vaikuttaa liiman pysyvyyteen?
      Miten paljon muilla vetistelee silmät ripsien laitossa? Silmäni eivät noin ylipäätään ole mitenkään erityisen herkät, ripsiä tehdessä vaan.

    • ojk0

      Moi! Kävitkö nyt toisella tekijällä?

    • Ripsetön

      Samalla kävin kuin ennenkin, asun pienellä paikkakunnalla eikä täällä moni tee ripsiä. Olen siis käynyt vasta yhdellä, mutta mietin josko sittenkin vika olisi omissa ripsissäni, hän sanoi että muilla asiakkailla ripset pysyvät hyvin.

    • samakuinedellä

      Noh, käyttääkö tekijäsi sellaisia geelilappuja tehdessään ripsiä? Ne aiheuttavat monille silmien vuotamista, ihan tavalliset teipit silmien alla eivät itketä :) Kertoisitko missä päin asustelet? Tai laittaisitko s-posti osoitteen?

    • ripsiä 2006 asti

      Ripsien kestävyyteen vaikuttaa moni asia. Jos hikoilet paljon, liian painavat pidennykset....sanoit että kavereillasi pysyy ja käyvät samalla laittajalla niin outoa että vika olisi laittajassa. Itselläni huoltoväli myös 2vko ja siihen olen vaan tyytynyt, itselläni vaaleat hennot ripset. Omilla asiakkaillani huoltoväli 2-6vko. Pyydä seuraavalla kerralla kevyempää ripseä ja tarkista että kaarevuus on juuri sinulle sopiva. Ei liian kaarevaa piikkisuoraan ripseen!!

    • Ripsetön

      Kiitos viesteistänne. Samalla tekijällä emme siis käy, tuttavani asuvat muualla ja heillä merkki taitaa olla Xtreme lashes. Voisiko merkillä olla vaikutusta tässä asiassa?
      En hikoile kovin paljon, mutta pidennykset ovat kaarevat, omani tosiaan piikkusuorat. Ripsientekijä sanoi, että näin lyhyet ripset pitäisi pysyä kaikilla kun eivät ole kovin painavat, joten varmaankin vika on omissa ripsissäni tai teen itse jotain väärin jos ripsimerkeissä ei suuria eroja ole.
      Aiemmin siis laittaessa käytettiin pelkkiä teippejä, mutta sitten siirryttiin niihin lappusiin kun eivät tunnu niin pahalta silmissäni.

      Voisiko joku vielä kertoa, onko jotain erityistä mitä ripsien kanssa tulisi ottaa huomioon, kuin nuo jotka ensimmäisessä viestissäni mainitsin. En haluaisi luopua ripsistäni, mutta kohta ei ole enää varaa näitä pitää :(

    • ripsiä 2006

      Yksi mitä voisit koittaa on vaihtaa meteriaalia, jos nyt sinulle laitetaan minkkiä niin siirry kuituun. Pyydä vaihtamaan toiseen liimaan. Itse käytän neljää eri liimaa, tosin yksi ja sama on käynyt tähän asti kaikille. Voithan koittaa seuraavaksi J-kaarellista ripseä jos C-kaari on sinulle liian taipuisa...muuta ei kyllä tule mieleen =(

    • räpsyt...

      Muista öljyttömät tuotteet. öljypoistaa ripsiä, ja ripsiliimoissa on suuria eroja. xtremen ripset pitäisi pysyä hyvänä yli kuukauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      83
      3739
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1802
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      107
      1114
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1085
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      865
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      801
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      745
    Aihe