Sotkamon kenttäkuuluttaja 90-luvulla?

pullukka urpo

Kuka oli Sotkamon Jymyn kotipeleissä kenttäkuuluttaja ainakin vuosina '95-97? Nimi on unohtunut! Miellyttävän kuuloinen kuuluttaja minun mielestäni jos vertaa vaikkapa Kalle Lauroseen.

15

2480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiukka

      80-90 -luvuilla kuuluttajana toim Risto Kivivuori. Risto oli erinomainen kuuluttaja: miellyttävä ääni, lajituntemus huippuhyvä, taustatiedot aina kohdallaan. Risto noteerasi myös vierasjoukkueen hienot suoritukset. Itse pidän Kivivuorta edelleen yhtenä kaikkien aikojen parhaista kenttäkuuluttajista.

      Risto sairastui vakavasti joskus 90-luvun puolivälin jälkeen ja joutui jättämään kuuluttajan tehtävät. RIston jälkeen pääkuuluttajaksi nousi Kalle Lauronen, joka vaihtui 2005 paikkeilla Joni Lauroseen.

    • kysyn vaan

      Onko tällä Joni Laurosella yhtään asiantuntemusta?
      Itse en ole päässyt kuulemaa?

    • jees2

      Joni ei tiedä mitään pesäpallosta!
      Tai no, ehkä tietää kuuluttajaksi, jopa liian paljon.

    • hyvä Pekka

      Olisiko Pekka Tiilikainen ?

    • jes jes jes

      Halvat on huvit Sotkamolaisilla. "Menään kuunteleen kenttäkuuluttajaa" Ei tarvitse edes lipppua ostaa kun istuu tyttökaverin kera aitavarressa. Voi Sylvia näitä pönttökyläläisiä :)

    • sehän oli se

      Laurosta ennen oli Mikko Hannula, joka meni sitten ylen nyk.suojatyöpaikkaan.

    • jymy5

      Toivoa sopii, että Yle, MTV3 tai joku muu taho löytää tämän meidän kuuluttajan/selostajan. Lajituntemus, tilanneäly ja samalla yleisön/pelaajien mukaan ottaminen on Laurosen ääretön vahvuus.

    • qaz2

      Hannula selosti pelejä 90-luvun alussa Radio Kajaukseen eikä koskaan toiminut kenttäkuuluttajana.

    • ala ei sovi jäbälle

      Laurosta *jonkin kerran* kuultuani olen sitä mieltä ettei sovellu tuolle alalle koska on puolueellinen, oman joukkueen RAKAS ja ei osaa antaa sitä oikeaa tunnelmaa joka on radioinnissa SE tärkein asia.
      Ehkä rännäri olis ammattina parempi kuin radiokasvo jota ei todellakaan ole kun vertaa muihin alan kundeihin.

      • Panjot soi

        Ala ei sovi jäbälle tiedoksi, että kysymyksessä on Jymy Radio ja silloin on loogista, että Jymy Radion selostaja on ns. Jymyn puolella selostuksissaan.


    • eroa löytyy-

      Puolueellinen selostaja on torso ja ammatitaidoton omaan pussiin pelaava hipsteri.

      • raattio

        Jos jotkut ovat olleet puolueellisia paikallisradioselostajia, niin Hannula ja Petri Julkunen oikein viimeisenpäälle... :)


      • Hutunkeitto
        raattio kirjoitti:

        Jos jotkut ovat olleet puolueellisia paikallisradioselostajia, niin Hannula ja Petri Julkunen oikein viimeisenpäälle... :)

        Oliko arvo-ottelu?


    • Anonyymi

      Kuka sanoi selostukseen, että " Onpas aika iso kyrpä tuo jätkä, saatana!"..

    • Anonyymi

      Kuka siellä selostaa nykyään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe