Tapasin pitkästä aikaa oikein kiinnostavan ja mukavan oloisen miehen. Muutaman kerran soiteltiin ja viestiteltiin, sitten tavattiin kahvikupposen ääressä. Juteltiin niitä näitä yö myöhään, kyseltiin kaikki mahdollinen mitä vaan voi kysyä kun haluat tutustua toiseen.
Sitten yhteydenpito vähän laantui ja kysyin syytä. Hän kertoo ettei halua mitään seurustelua tms. Tämä oli varmaan ainoa asia mistä ei oltu keskusteltu. Vastasin että tällä hetkellä vaikea sanoa itsekään vielä mitään, kun ei vielä edes tunneta. Joskus harvoin vain tapaa ihmisen johon haluaa tutustua, sen pidemmälle en asiaa vielä mieti. No yhteydenpito taas jatkui ja nähtiinkin taas. Mies jäi yöksi luokseni (ei seksiä), aamulla otti kainaloon, halaili ja kehui. Harmitteli kun oli menoa sinä päivänä eikä voinut jäädä viettämään loppupäivää kanssani. Hän lähti.
Mielestäni hieman ristiriitaisia viestejä. Sitten taas yhteydenpito väheni ja lopuksi mies ei enää vastannut. Tänään päätin, että nyt riitti, poistin miehen numeron ja viestit.
Fiksummat ja kokeneemmat kertokaa mitä ymmärsin väärin?
Sitten yhteydenpito vähän laantui ja kysyin syytä. Hän kertoo ettei halua mitään seurustelua tms. Tämä oli varmaan ainoa asia mistä ei oltu keskusteltu. Vastasin että tällä hetkellä vaikea sanoa itsekään vielä mitään, kun ei vielä edes tunneta. Joskus harvoin vain tapaa ihmisen johon haluaa tutustua, sen pidemmälle en asiaa vielä mieti. No yhteydenpito taas jatkui ja nähtiinkin taas. Mies jäi yöksi luokseni (ei seksiä), aamulla otti kainaloon, halaili ja kehui. Harmitteli kun oli menoa sinä päivänä eikä voinut jäädä viettämään loppupäivää kanssani. Hän lähti.
Mielestäni hieman ristiriitaisia viestejä. Sitten taas yhteydenpito väheni ja lopuksi mies ei enää vastannut. Tänään päätin, että nyt riitti, poistin miehen numeron ja viestit.
Fiksummat ja kokeneemmat kertokaa mitä ymmärsin väärin?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Et kai sie oo ymmärtänyt mitään väärin, kaikki vaan ei tiijä mitä ne haluaa tai haluaako ylipäänsä mitään. Vaikee sanoa tietämättä mitään ko henkilöstä, mutta et sie miun mielestä käsittäny mitään pieleen. Ehkä hää oli sitoutumiskammoinen, joka päätti yrittää onnistuisiko sillä kertaa, ehkä hänellä oli useempi nainen pyörityksessä, ehkä hää oli jo alunperin varattu, ehkä hänellä ei vaan herännyt sen suurempia tunteita... Ja mitä muuta nyt vielä. Olisihan tietysti ollut kiva suoraan ilmoittaa, eikä vaan olla vastaamatta.
Olisit ilmeisesti kelvannut "hauskanpitoon". Ehkä myöhemmin muuhunkin.
Ei se stioutumiskammoinen ollut.
Hän ei vain ollut kiinnostunut sinusta tarpeeksi (vaikea pala niellä naiselle joten yleensä syytä etsitään miehen sikamaisuudesta, seksin perässä juoksemisesta tai sitten siitä että mies on "sitoumiskyvytön" jne.)
Saattoi olla että halusi vain seuraa ja kokeilla miltä tuntuu mutta sitten päätti ettei haluta enempää. Tai sitten oli vain seksin perässä ja kun sitä ei helpolla herunut niin jätti sikseen.
Samaa tapahtuu naisten osalta jatkuvasti esimerkiksi minulle. Muutamat treffit jne. ja sitten se on ohi. Nainen voi jopa olla kiinnostuneempi minusta kuin minä hänestä.
Minulla se liittyy siihen että olen "liian mukava" ja ymmärtäväinen sekä fiksu joka ei saa naisen seksihormoneja hyrräämään.
Särmää muuten löytyy mutta naisten kanssa aina alan liian kivaksi kaveriksi ja kun ulkonäkökin sitä tukee niin olen sitten vain kaveri heille.
Ja jos etsitte naiset seurustelua niin hyvät ihmiset, kysykää siltä mieheltä mitä se etsii. ja haluaako serusutella Ehkei hän kerro totuutta mutta sitä kautta ainakin ehkä saa jotain tietoa miehen tarkoitusperistä.
Luuserinaiset ei kelpaa kenellekään. En ole muuten kuullut tommosesta että nukutaan yhdessä mutta ei harrasteta seksiä... aika friikiltä kuulostaa.
Tosi ikävää tuommonen toiminta, itsellekin sattui samantapaisesti vähän aika sitten. Pettynyt oon siihen miten jotkut ihmiset voi toimia tuolla tavoin ja lopettaa yhteydenpidon kuin seinään ilmottamatta mitään syytä.
Kiitos asiallisista vastauksista.
"Hän ei vain ollut kiinnostunut sinusta tarpeeksi (vaikea pala niellä naiselle joten yleensä syytä etsitään miehen sikamaisuudesta, seksin perässä juoksemisesta tai sitten siitä että mies on "sitoumiskyvytön" jne.)"
Tätä olen miettinyt monesti ja tosiaankin vaikea pala niellä.
"Tosi ikävää tuommonen toiminta, itsellekin sattui samantapaisesti vähän aika sitten. Pettynyt oon siihen miten jotkut ihmiset voi toimia tuolla tavoin ja lopettaa yhteydenpidon kuin seinään ilmottamatta mitään syytä. "
Sepä se. Mielestäni aikuisen ihmisen on pystyttävä sanomaan toiselle miten asiat ovat. Itse olen aina sanonut suoraan jos mies ei ole minun tyyppiäni, ikävältä tuntuu sanoa niin, mutta parempi niin kuin antaa toiselle turhia toiveita.
"Mielestäni aikuisen ihmisen on pystyttävä sanomaan toiselle miten asiat ovat."
Minäkin ajattelin näin joskus vuosia sitten.
Mutta pari kertaa kun niin tein, asiallisesti ja kohteliaasti mutta kuitenkin selkeästi, ettei jää tuollaista epävarmuutta toiselle, sain täyslaidalliset naisilta - toinen kerta huutoa puhelimessa puhelimessa, toinen kerta hillitön show julkisella paikalla (ja hänen kanssaan olimme treffanneet vasta kaksi kertaa). Toinen haukkui minut ilmeisesti kaikkien niiden miesten takia, jotka ovat häntä kaltoin kohdelleet, toinen otti asiakseen tehdä mahdollisimman vähättelevän nojatuolipsykologin arvion minusta. Toinen näistä sentään tajusi seuraavana päivänä pyytää tekstiviestillä anteeksi.
Ymmärrän toki, että pakkien saaminen on tosi kova paikka varsinkin, jos itsellä ovat tunteet alkamassa heräilemään, mutta noiden episodien jälkeen hoidan kyllä hommat niin, että en moista joudu enää kokemaan. En mielestäni ole ansainnut kaksien treffien jälkeen, joissa on käyty ravintolassa syömässä, juteltu yleistä elämästä ja itsestä ja ei luvattu vielä yhtään mitään, tuollaista huutoa, vähättelyä, haukkuja, julkista mollaamista.
Kerran tai kaksi jos käyn treffeillä eikä jatko kiinnosta, en ilmoita mitään ellei nainen kysele perään. Jos muutamia tapaamisia ja aktiivisempaa yhteydenpitoa niin tekstari saa riittää. Pari kolme kuukautta tapailua niin silloin omatunto vaatii soittamaan, pitkissä jutuissa sitten kasvotusten. Tosin niissäkin kokemus on opettanut, että kun on erottu, yhteydenpito on yleensä parasta lopettaa hyvin pian, koska tavallista on, että toinen "käy läpi eroaan" exän kanssa (eli purkaa pahaa oloaan, haukkuu toisstä ja kaataa p.skalasteja niskaan illasta toiseen), jos yhteydenpito jatkuu.
Minusta kannattaa kysyä, että mitä mies haluaa naisesta? Onko se pelkkää ystävyyttä ja tukea vai pelkästään seksiä vai peräti seurustelua?
Jotkut miehet varsinkin nyt nettiaikana etsivät koko ajan parempaa. He eivät malta pysyä aloillaan, vaan etsivät koko ajan nuorempaa, hoikempaa, kauniimpaa, mukavempaa, varakkaampaa jne. Siihen voi jäädä koukkuun eikä pysty päättämään, että OK, tämän naisen kanssa olen ja nyt lopetan treffailun kokonaan.
On myös mahdollista, että mies on hiljattain eronnut eikä hän halua vielä sitoutua. Ehkä hän ei kuitenkaan osaa oikein pysyä erossakaan, vaan lähestyy sinua ikään kuin tarkistaakseen, että olet vielä ns. tavoitettavaissa.
Jos hän vielä soittaa, niin sano, että olet pahoittanut mielesi ja olet ihastumassa, joten et halua olla hänen leikkikalunsa.
Ei ollut hiljattain eronnut, seurustellut vakavasti viimeksi pari vuotta sitten.
Tapasimme baarissa, jos pelkkää seksiä olisi halunnut, olisi varmaan pyytänyt baarista luokseen tai tullut minun luokseni. Ei myöskään yrittänyt mitään kummallakaan kerralla kun näimme luonani. Joten varmaankin pitää vain uskoa ettei ollut tarpeeksi kiinnostunut minusta (tietenkin mielummin ajattelen, että oli vain kusipää, helpompaa niin). Mutta herranjumala, miksi on niin vaikeata sanoa suoraan? Sitä en jaksa ymmärtää.
Kerron kyllä ajatukseni, jos vielä soittaa.
oli harvinaisen fiksu mies joka halusi tutustua pintaa syvemmältä, mutta ei sitten pitänytkään näkemästään, ja halusi etääntyä kaikessa rauhassa. Ns. graceful decay, eli teknisenä terminä siirrytään tilasta toiseen sen kummemitta haloita.
Vai oletko ehkä hämilläsi siitä, että naisellinen viehätysvoimasi ei tällä kertaa tehonnutkaan kuten sen laskit tai olisit niin halunut?
Hämilläni olen vain miesten ajatusmaailmasta.
Jäin miettimään, kuinka monen naisen kanssa hän deittaili yhtaikaa. Sinulla ei ilmeisesti ollut muita virityksiä menossa.
Itselläni ei ollut muita.
Nyt kun asiaa tarkemmin ajattelen, niin varmaankin on pakko myöntää, että tosiaankin olin ihastumassa tähän mieheen. Miksi muuten vatvoisin asiaa näin paljon..
Mutta kun näin käy muutaman miehen kanssa, sitä alkaa ennemminkin ajattelemaan, että itsessä on jotain vikaa. Kyllä tuollainen "kohtelu" käy itsetunnon päälle.
Joko hän ei ollut niin kiinnostunut sinusta kuin luulit, tulkitsit miehen eleet, teot ja sanat eri tavoin kun hän ne tarkoitti tai sitten hän ei vaan oikein tiennyt miten edetä tuossa teidän tilanteessa (ja muutenkin hänellä on naisasioissa hieman passiivinen luonne).
No oli miten oli. Ensimmäistä kertaa kirjoitan keskustelupalstalle ja pakko myöntää, asiasta on paljon helpompi "keskustella" täällä vieraiden ihmisten kanssa. Suurimmaksi osaksi tulee vain ns. raakoja totuuksia, mutta en voi kenellekkään loukkaantua vaan joudun tosiaan miettimään asioita yksin tietokoneella istuessani.
Ja kummasti näiden kaikkien totuuksien kuuleminen on auttanut minua unohtamaan kyseisen henkilön.
Ainoa asia mitä mietin aina pakkien jälkeen on, että olinko oikeasti ihastunut vai harmittaako vain se, ettei vieressä olekaan enää toista henkilöä ja taas on yksin. Olen useamman vuoden sinkkuna ollut, joten onhan se kiva, että välillä on joku jonka kanssa katsella telkkaria.