aloittelijan harjoittelu?

jt

Onko kenelläkään hyvää ajatusta harjoittelurungosta uintikunnon kehittämiseksi?

Lähtötaso on sellainen että kävin kokeilemassa eilen uintia ja vaparia menee 50m ja sitten täytyy pitää 20s taukoa altaanpäässä. Yhteensä uin n.500m tällätavalla. Ja olo oli sellainen puolikuolleen omainen olotila.

Mutta miten uintikuntoa kannattaa lähteä kehittämään? Montako kertaa vkossa aloittelijan kannattaa käydä altaassa? Millaisia matkoja? Muu liikunta, esim. kuntosali - mitä siellä kannattaa harjoittaa erityisesti?

Tekniikkakurssin kävin keväällä että pahimmat sudenkuopat on tiedossa. Rintauinnista en välitä.

2

2234

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettele uimaan hitaampaa ja liukumaan enemmän. Tutustu uintityyliin nimeltä Total Immersion. YouTubesta löytyy mallivideoita - TI:n kehittäjä markkinoi ajatuksiaan (ja kirjojaan) melko amerikkalaistyylisesti ("muut on väärässä, tässä on ratkaisu kaikkiin ongelmiin"), mutta suurin osa ajatuksista on järkeviä.

      Tee hengitysharjoituksia. (Puhalla kuplia veteen, pyri lepäämään päädyssä siten, että alaleukasi koskettaa vettä tai on vedessä huuleen saakka.) Tavoitteena on totuttaa hermostosi siihen, että pystyt hengittämään rennosti veden pinnalta jolloin uinti sujuu luonnollisemmin.

      Keskity vedon tekniikkaan. Käsiveto tuottaa voimaa karkeasti kämmenen suuntaan. Onko kämmenesi taaksepäin? (Tähän voi mennä vuosi tai pari, tekniikkakurssi on hyvä alku.) Ui myös potkuja. Keskity pitämään nilkat suorana.

      Ja sitten fysikaalisen puoleen. Harrasta hengästyttävää liikuntaa vähintään kolme kertaa viikossa. Kolmella-neljällä kerralla per viikko pyri pitämään aina välipäivä (enemmän jos käyt, niin sitten loppuu päivät kesken viikosta). Muuntele uimaasi matkaa. (Ei aina samaa ohjelmaa, kroppa tottuu ja kehitys loppuu.) Tai muuntele nopeutta: Ui spurtti (alle 10 sekuntia) väliin, ja jatka sitten rauhallista uintia. Opettele uimaan eri nopeuksilla. Jos aloitat pitkän uimattoman kauden jälkeen, niin ensimmäiset pari viikkoa ota rauhallisesti ja anna lihaksiston tottua siihen, että harrastat uutta lajia.

      Kuntosali: Mikäli kuntoilet pääasiassa uimalla, niin kuntosalilla kannattaa kehittää niitä osia kropasta, joita uinti ei rasita eniten. Sekä korjata ryhtiä. Syvät vatsalihakset sekä selän puoli, hartioiden vahvistaminen (erityisesti lapojen, jos ryhtisi on kumara). Uinnin kannalta taas hyödyllisimpinä liikkeinä pitäisi kyynärvarren ojentajia ja punnerrusta.

      Sitten sananen siitä psykologisesta puolesta, pyri olemaan "tappamatta itseäsi" harjoituksessa alkuun. Harjoitus saa toki tuntua ja väsyttää, mutta jos olet joka treenin jälkeen puolikuollut, niin kulutat vain suotta itseäsi. Kuten mainitsin aiemmin, mikäli teet vain samanlaista ohjelmaa koko ajan, niin kroppa ei enää kohta kehity. Jätä sen verran varaa, että pienen ajan päästä voi vähän kiristää ruuvia, ja sitten, kun tuntuu että meno on taas uudestaan helppoa, niin vähän vielä lisää. Ja niin edespäin.

      Seuranta: Opettele seuraamaan sykettä. Etsi jokin paikka, mistä tunnet kädellä sydämenlyönnit (älä käytä peukaloa, siinä on verisuoni, hankala laskea) ja laske lyöntejä vaikkapa 10 tai 15 sekunnin ajan. Kerro siten, että saat laskettua monta kertaa sydämesi lyö minuutissa. Tämän luvun tulisi kevyessä matkauinnissa olla alle 150. Jos ei ole? Lisää liukua, harvempaa vetoa. Alkuun peruskuntoa.

    • uimaope72

      lauta myös käyttöön koska potku a ja o.Hitaasti edeten eikä voimalla koska uinti tekniikkalaji
      esim 3x vkossa alussa eläkä aseta aika tms tavotteita.
      Hiljaa hyvää tulee.

      Jos enemmän kysyttävää ni iske viestillä vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe