painovartijat liikunta

komatsu

Miten paljon menee pisteitä kuntopyöräilystä?Esim 30 min

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • komatsu

      Olisko jokunen entinen painonvartija kuulolla?Olen hukannu liikunta vihkosen ja haluaisin saada tietää että mitä saapi pisteitä eri liikunnasta esim kuntopyöräilystä.Esim 30 min.Kiitos:-))

      • hyvin toimii

        Hei
        minulla on vanhat tiedot, mistä itse edelleen lasken näin:
        (1 piste on 62 kaloria)

        uinti 15min=2 p
        kävely(6,5km) 15 min=1,5p
        rullaluistelu 15 min=2p
        pihatyö 15 min=1p
        sauvakävely 15 min=2p
        jumppa 15min=1p
        aerobic 15 min=1,5p
        pyöräily 15 min=1p


    • komatsu

      Kiitos näillä kyllä pääsee etiäpäin.:-))

      • pisteiden laskija

        Pisteitä ei suoraan voi laskea noin, vaikuttaa oma paino hyvin paljon. Liikunnan teho määritellään lajista riippumatta sen mukaan, kuinka rasittavalta se sinusta itsestäsi tuntuu. Esimerkiksi 80-kiloinen saa tunnin kevyestä liikunnasta kaksi, keskitehoisesta neljä ja rasittavasta liikunnasta yhdeksän pistettä.

        Eri tasot erotat toisistaan näin:

        Kevyessä liikunnassa ei tule edes lämmin, etkä hengästy lainkaan (rauhallinen kävely, rauhallinen pyöräily ym.)

        Keskinkertaisella teholla tulee lämmin, mutta pystyt vaivatta puhumaan samanaikaisesti. (esim. uinti, reipas kävely ym. on monille tällaista)

        Rasittava liikunta on sellaista, jossa syke nousee korkealle ja hengästyt kunnolla. Puhuminen onnistuu vain lyhyillä lauseilla katkonaisesti. Tähän kuuluvat useimmilla esim. monet ryhmäliikuntatunnit, vauhdikkaat pallopelit, juoksu, vähemmän liikkuneella myös hölkkä, jne. jne.

        Esimerkiksi minulle kuntopyöräily olisi keskitehoista liikuntaa ja saisin 80-kiloisena siitä neljä liikuntapistettä tunnissa. Kevyemmälle pisteitä kertyy vähemmän ja painavammalle enemmän. Jos taas tarkoitat spinningiä, siinä syke nousee korkeatehoisen liikunnan tasolle ja pisteitä tulisi yhdeksän tunnissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3857
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1619
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1491
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      75
      1142
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1111
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1061
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1017
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      991
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      925
    Aihe