Miehen ominaisuudet, 5 tärkeintä minulle.

1. Status
2. Äly ja sivistys, koulutus (ylempi korkeakoulututkinto vähintään)
3. Ulkonäkö
4. Seksikkyys, karisma, hyvä rakastaja
5. Hyvä isä

Vaikken olekaan mikään seksisti, niin käytännössä kiinnostun miehistä, jotka ovat monella tasolla minun yläpuolellani. Valta, status ja äly on seksikästä. Jos hakkaan näissä itse mieheni, niin suhde on tuhoon tuomittu.

Ja itsehän olen kaupallisella alalla johtotehtävissä työskentelevä, taidetta ja sivisystä rakastava korkeasti koulutettu, kaunis, viehättävä ja joskus myös oman perheen haluava nainen.
46762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Melko vaikeaa on. Nykyään kun lähes jokainen nainen on käynyt vähintään sen yliopiston, mutta miehistä vain harva. Herää siihen todellisuuteen, että kaikki nuo sun kriteeris täyttää n. 0.05% miehistä. Ei ole mitenkään mahdollista, että kaikille korkeasti koulutetuille sinkkunaisille löytyisi tuollainen mies. Ilmeisesti kaikki ovat kuitenkin siinä uskossa :D.

Äänestä
  • " Ei ole mitenkään mahdollista, että kaikille korkeasti koulutetuille sinkkunaisille löytyisi tuollainen mies. Ilmeisesti kaikki ovat kuitenkin siinä uskossa :D."

    Lisäksi korkeasti koulutetut miehet eivät katsele pinnallisia asioita kuten naisen koulutusta tai statusta vaan miehille ulkonäöllä ja luonteella on enemmän merkitystä niin tämäkin vaikuttaa aika paljon siihen, että korkeasti koulutetun naisen on hankalaa löytää korkeasti koulutettu mies.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    " Ei ole mitenkään mahdollista, että kaikille korkeasti koulutetuille sinkkunaisille löytyisi tuollainen mies. Ilmeisesti kaikki ovat kuitenkin siinä uskossa :D."

    Lisäksi korkeasti koulutetut miehet eivät katsele pinnallisia asioita kuten naisen koulutusta tai statusta vaan miehille ulkonäöllä ja luonteella on enemmän merkitystä niin tämäkin vaikuttaa aika paljon siihen, että korkeasti koulutetun naisen on hankalaa löytää korkeasti koulutettu mies.

    Ulkonäkö==>ei pinnallinen kriteeri? :D :D :D

    Äänestä

1. Aitous
2. "Terve" arvomaailma
3. Älykkyys
4. Huumorintaju
5. Positiivinen elämänasenne

Äänestä
  • Hah hah haa.. Uskotko itsekään tuohon äskeiseen mitä kirjoitit. Todellisuudessa olet varmasti samanlainen kuin muutkin naiset: juokset vain näiden menestyjämiesten perässä ja tavis miehet ovat vain siinä tiellä, joita et sitten viitsi katsoakkaan.

    Äänestä

Jes, joo, mun lista ois...

1. Suvaitsevaisuus ja erilaisten asioiden ymmärtäminen, että osaa katsoa asioita monilta kanteilta eikä vähästä säikähdä. (Mutta en tiedä yhtä sanaa sille.)
2. Äly, sivistys ja viisaus. Koulutuksella ei ole väliä, mutta mä olen itse sen verran älykäs, että tuskin kovin montaa yläpuolella on (anteeksi vaan, mutta tämä on fakta eikä leuhkintaa), mutta ois kiva kun ois edes lähellä. Sivistystä voi olla koulutuksesta riippumatta ja olen tavannut todella ikävän monta korkeasti koulutettua epäsivistynyttä typerystä.
3. Rehellisyys, uskollisuus ja parisuhteen ja perheen arvostaminen (ainakin nyt ja minun kanssani sitten).
4. Luovuus ja mielikuvitus. Sitä voi käyttää missä vain, ei se tarkoita aina taiteilijaa, mutta olisi hienoa kun olisi kaksi ideoitsijaa, tekijää ja ihmistä, jotka voisivat mennä mielen värikkäisiin ja erilaisiin maisemiin. Ei ehkä mitään "kaikki muutkin tekee näin" tai "mitähän muut ajattelee" tyyppiä. Ainakaan kovin paljon. Pienet lipsahduskset sallitaan :)
5. Seksikkyys, joka tosin tulee hyvin pitkälti näistä asioista, mutta tunnustan, että urheilullinen kroppa pitäisi olla jossain määrin. Itselläni on myös.

Jos synkkaa ja menee hyvin, suhde on luottamuksellinen ja rehellinen sekä siinä arvostetaan molempia, niin kyllä se on seksikästä ja seksikin toimii. Aivot ovat se hallitsevin seksielin minulle ja se seksikin on yläpäästä enemmän kiinni kuin alapäästä, vaikka helppo toisinkin olisi kuvitella. Ja tarttee siihen sitä alapäätäkin.
Mä en pyydä mitään, mitä itselläni ei ole. En minäkään halua kyllä mitään kynnysmattoa, en halua että mies on hoivattava, alapuolella, tai joudun äitiä leikkimään, mutta en myöskään halua status-miestä ja mitään valtakuvioita. Parisuhde on rinnakkaiseloa eikä valtataistelu. Kilpailuvietti kuuluu muualle. Se pitää purkaa muualla.

En myöskään tarvitse itse johtajaa tai hoivaajaa, enkä ketään sanelemaan miten minun kuuluu olla ja elää. En tarvitse ketään "yläpuolellani", enkä oikeastaan halua itse määritellä asioita niin. Tietty, tyylinsä siis kullakin.
Olen aikuinen nainen, kasvanut, kokenut ja itsenäinen, ja rakkaus on usein kaikkea muuta kuin ylä- ja alapuolisuutta. Jos oma identiteetti ja itsetunto on edes suunnilleen kunnossa, en tiedä, mihin sitä statusta ja toisten valtaa oikein tarvitsisi? Kun on omansa. No, haaveensa kaikille, se on ihan ok.
Hyvä isä on tärkeää myös minulle, jos tulee lapsia. Ylipäätään lapsista ja eläimistä pitäminen, elämän arvostaminen. Se on todella tärkeää kyllä.

Olen taiteilija. Kohtuu koulutettu. Haaveilen omasta perheestä ehkä jonain päivänä.

Äänestä

Minusta miehen pitää olla älykäs ja huumorintajuinen, muulla ei merkitystä niinkään ja ei tietenkään saa olla juoppo tai siipiveikko.

Äänestä

Minun provolista

1. Valta.. va muna
2. Komeus
3. Rikkaus
4. Renttuus
5. Rikollisuus

Äänestä

Vaadin parempia trolleja ja provoja!

Ovatko tämän palstan miehet todella kaikki henkisesti vajaaälyisiä ja niin lapsellisia etteivät kykene asialliseen järkevään keskusteluun ilman typerääkin typerämpiä provoja, naisena esiintymistä, solvauksia jne?

Äänestä

Mun mielestä tämä oli kohtalaisen uskottava provo,

Äänestä

1. Etninen.
2. Miehekäs.
3. Alistava.
4. Kookas.
5. Hellyyttävä.

Äänestä

Mä en kyllä pidä tätä provona ollenkaan. Mitä itse olen keskustellut naisten kanssa, niin kyllä ne vaatimukset on aivan tätä luokkaa :). Ja kyllähän se käytännössä vähän tuon kaavan mukaan oikeastikin menee. Ei sitä voi kukaan kieltää...

Äänestä

Eiköhän ykkösenä listalla oo itsevarmuus = osaa tehä oikeanlaisen aloitteen...

Ilman sitä miehen muilla ominaisuuksilla ei ole mitään merkitystä, koska ei ikinä pääse edes tutustumaan kunnolla.

Äänestä

Tiedän kyllä että aloitusviesti on pelkkä provo, mutta todella naurettavaa miten naiset esiintyy tässä ketjussa niinkuin aloittajan esittämä näkemys ei edustaisi todellisuutta naisten ajatusmaailmassa. Totuushan on että useimmat naiset haluaa miehestä itsensä yläpuolella olevan elättäjän.

Äänestä
  • Ei kaikki tarvitse elättäjää. Olen varakkaampi (ei perintöä) ja parempi palkkaisempi kuin oman ikäisten miesten mediaani tai keskiarvo. Tulen hyvin erittäin toimeen, vaikka olen yh. Ex-mieheni maksaa toki elatusmaksuja (puolet laskennallisista kuluista eli todellisuudesssa alle puolet), mutta tulisin toimeen ilman sitäkin.

    Älykkään tarvitsen, koska itsekin keskivertoa älykkäämpi, mutta miehen ei tarvitse olla älykkäämpi tai samoilla osa-alueilla älykäs.

    Äänestä

  • Taas niin höpöhöpö kirjoitti:

    Ei kaikki tarvitse elättäjää. Olen varakkaampi (ei perintöä) ja parempi palkkaisempi kuin oman ikäisten miesten mediaani tai keskiarvo. Tulen hyvin erittäin toimeen, vaikka olen yh. Ex-mieheni maksaa toki elatusmaksuja (puolet laskennallisista kuluista eli todellisuudesssa alle puolet), mutta tulisin toimeen ilman sitäkin.

    Älykkään tarvitsen, koska itsekin keskivertoa älykkäämpi, mutta miehen ei tarvitse olla älykkäämpi tai samoilla osa-alueilla älykäs.

    Eipä viestistäsi ainakaan viisaus läpi paista. Yleensä ihmiset jotka väittävät suureen ääneen olevansa muita älykkäämpiä on niitä suurimpia pellejä ja idiootteja.

    Äänestä

  • olet kiven tasolla kirjoitti:

    Eipä viestistäsi ainakaan viisaus läpi paista. Yleensä ihmiset jotka väittävät suureen ääneen olevansa muita älykkäämpiä on niitä suurimpia pellejä ja idiootteja.

    Viisaus ja älykkyys on kaksi eri asiaa, ottamatta kantaa mitä itse olen.

    Tarvitsen miestä, mutten elättäjäksi, vaan kumppaniksi, läheisyyteen ja rakkauteen ja yhteiseen elämään.

    Äänestä

  • Minusta on naurettavaa miten sinä esiinnyt tässä ketjussa kuin kaikki naiset haluaisivat samaa ja kun joku nainen esittää mielipiteensä, niin se edustaa tietenkin kaikkia naisia.

    Minä en tunne yhtäkään golddiggeriä, vaan kyllä kaikki tuntemani naiset haluavat tasa-arvoisen elämänkumppanin ja sellaiset heillä myös on.

    Äänestä

Hyvä provo. Minä toivon naiselta:

1. isot tissit
2. hyvä perse
3. ulkonäkö
4. seksikkyys, hyvä rakastajatar
5. hyvä äiti (minulle)

Vaikken olekaan mikään seksisti enkä suinkaan pinnallinen, niin käytännössä kiinnostun vain fantasiamisseistä.

Ja itsehän olen finanssialalla huipputehtävissä työskentelevä, syvällinen ja sivistynyt korkeakoulutettu, komea, viehättävä ja joskus toisen naisen haluava mies.

Ulululululuuuuuuuu

Äänestä
  • Ei jumalauta, lordi.
    Repesin about täydellisesti.
    Jos tämä ei ole huumoria niin mikä? Varsinkin kohta 5.
    Viimeisestä kappaleesta tosin on provoilua vain se toisen naisen haluaminen?

    Äänestä

  • Lordi-fan since 2006 kirjoitti:

    Ei jumalauta, lordi.
    Repesin about täydellisesti.
    Jos tämä ei ole huumoria niin mikä? Varsinkin kohta 5.
    Viimeisestä kappaleesta tosin on provoilua vain se toisen naisen haluaminen?

    No nyt on Lordille tusoa tiedossa!

    Äänestä

Onnittelut mahtavasta urakehityksestä! Johtotehtävissä oleva nainen, jolle lasten hankkiminen ei ole vielä ajankohtaista. Mahtaa olla yksinäistä siellä johtoryhmässä 40-60-vuotiaiden miesten seurassa.

Äänestä
  • Luullakseni aloittajan kaupan alan johtotehtävät viittaavat tuonne supermarketin tiiminvetäjän suuntaan.

    Äänestä

Hieno-neiti olet juuri todistanut että naisille miehen sosiaalinen status on erittäin tärkeää,niinkuin täällä suomi24 sivuilla on useaan kertaan sanottu,
ja olet myös todistanut että tämän lisäksi ulkonäkö on tärkeää
eli olet valitettavasti pinnallinen kusipäähoro.

ja eräs kirjoittaja on näillä sivuilla selventänyt meille kaikille että miten naiset
sen kumppanin hakevat,he ottavat esim kappaletta lihaksikkaita miehiä
tarkasteluun joista he sitten rankaavat luonteeltaan sen mukavimman miehen,Jonka jälkeen he valehtelevat että luonne ratkaisi ei ulkonäkö.
Ja tämän he tekevät siksi ettei totuus pääsisi paljastumaan siitä asiasta että NAISET OVAT PINNALLISIA KUSIPÄÄHOROJA

Äänestä
  • Sinä puolestasi todistit juuri olevasi vajukki.

    Äänestä

  • :D kirjoitti:

    Sinä puolestasi todistit juuri olevasi vajukki.

    Mitä tää 'vajukki' tarkoittaa? Siis mitä muuta kuin tuota keijo5432:a? Joku uus muotisana, vai sinäkö vaan viljelet sitä täällä?

    Äänestä

  • :D kirjoitti:

    Sinä puolestasi todistit juuri olevasi vajukki.

    No olihan sen ydinviesti lähellä totuutta, vaikka olikin vähän amismaisesti kirjoitettu.

    Äänestä

  • kiinnostaa tietää kirjoitti:

    Mitä tää 'vajukki' tarkoittaa? Siis mitä muuta kuin tuota keijo5432:a? Joku uus muotisana, vai sinäkö vaan viljelet sitä täällä?

    Vajaamielinen.

    Äänestä

  • Yksi provo= todiste kaikista naisista. Ahaa ja jepulis.
    Voinko minäkin vetää sen johtopäätelmän viestistäsi, että kaikki miehet ovat seksistisiä idiootteja?


    (vinkki: En voi)

    Äänestä

  • kiinnostaa tietää kirjoitti:

    Mitä tää 'vajukki' tarkoittaa? Siis mitä muuta kuin tuota keijo5432:a? Joku uus muotisana, vai sinäkö vaan viljelet sitä täällä?

    Joku maalaisurpo sitä täällä yrittää lanseerata yleiseen käyttöön sisällyttämällä ko. sanan jokaiseen viestiinsä.

    VajUkki wtf?!

    Äänestä

Mitä pahaa tuossa aloituksessa on? Ettekö itse naisena hakisi samaa? Aina saa laittaa vaatimuksia, se on itsestä kiinni löytääkö ja saako itselleen sitten sitä mitä haluaa.

Moni tekee kompromisseja. Katsokaa ympärillenne!!!

Äänestä
  • Kaikkea saa vaatia mutta typerää on vetää yhdestä provosta (vaikka se edustaisikin jotain naisryhmää) yleistys kaikkiin naisiin.

    Minä en naisena hae mitään tuohon suuntaankaan.

    Äänestä

  • UPDATE_9760185 kirjoitti:

    Kaikkea saa vaatia mutta typerää on vetää yhdestä provosta (vaikka se edustaisikin jotain naisryhmää) yleistys kaikkiin naisiin.

    Minä en naisena hae mitään tuohon suuntaankaan.

    Et ehkä samanlaista kuin op mutta silti varmaan omasta mielestäsi parasta mahdollista? Tai ainakin riittävän hyvää. Tätä tarkoitin.

    Äänestä

  • mies, 30 v. kirjoitti:

    Et ehkä samanlaista kuin op mutta silti varmaan omasta mielestäsi parasta mahdollista? Tai ainakin riittävän hyvää. Tätä tarkoitin.

    Parhaiten itselleni sopivaa tietenkin joo.

    Äänestä

Älytöntä pitää tätä jonain provona. Kaupallisen alan johtotehtäväthän voi tarkoittaa "ihan mitä vaan". Aloittaja on kuin kuka tahansa nuorehko kauppatieteilijä tms pääkaupunkiseudulla tai muussa isohkossa kaupungissa. Ei ne kaikki hikoile vaan zumbassa, osa käy teatterissakin...

yliopistot pullistelee aloittajan kaltaisia nuoria naisia ja joka vuosi otetaan tuhansia uusia sisään...

Äänestä
  • No mitkään puhelintiimin vetäjän tehtävät eivät ole "kaupallisen alan johtotehtäviä" ja muunlaisia johtotehtäviä ei alle 30-vuotiaille ole tarjolla. Johtotehtäviin tarvitaan kokemusta ja ammattitaitoa, sitä nuorilla ei vielä ole.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    No mitkään puhelintiimin vetäjän tehtävät eivät ole "kaupallisen alan johtotehtäviä" ja muunlaisia johtotehtäviä ei alle 30-vuotiaille ole tarjolla. Johtotehtäviin tarvitaan kokemusta ja ammattitaitoa, sitä nuorilla ei vielä ole.

    Ehkä tuossa tarkoitettiin johtotehtävällä että käyntikortissa lukee myyntipäällikkö tai rahoituspäällikkö. Jolla on 3 alaista.

    Äänestä

  • gxfhgjsfjs kirjoitti:

    Ehkä tuossa tarkoitettiin johtotehtävällä että käyntikortissa lukee myyntipäällikkö tai rahoituspäällikkö. Jolla on 3 alaista.

    minä ainakin tarkoitin. eikö jokainen kiinteistönvälittäjä tai automyyjäkin ole päällikkö?

    ja varsinkin just noi jotka soittelee myyden jotain omaisuudenhoitopalveluja.......

    Äänestä

En ihmettele vaikka et Miestä saakkkaan.Ei Miehet tommosen typeryksen mukaan lähde.

Äänestä

Just näin.

1) ulkonäkö
2) huumori
3) äly
4) samat kiinnostuksen kohteet kanssani
5) koulutus

Ja muna mielellään yli 12cm. Voisin elättääkin rattopoikaani.

Äänestä

Naisen tärkeimmät ominaisuudet:

1. Ikä max 19 v.
2. Painoindeksi max 20
3. Kireä kostea teinipillu
4. Karvat ajeltu
5. Kiinteät teinitissit

Äänestä

1. Ulkonäkö
2. Tavat ja persoona, arvomaailma
3. Seksikkyys, karisma, hyvä rakastaja
4. Äly samalla tasolla kuin itselläni

Äänestä

1. Seksikkyys (= komea,karismaattinen,lihaksikas, hyvä rakastaja)
toisen täytyy olla mun silmissä seksikäs, eihän siitä muuten tulis mitään jos en toista näe viehättävänä ja haluttavana

2. Luonne
meidän pitää olla kyllä samalla aaltopituudella, muuten kyllästyy nopeasti

3. Status

4. samat kiinnostuksen kohteet

5. Koulutus

Äänestä
  • "1. Seksikkyys (= komea,karismaattinen,lihaksikas, hyvä rakastaja)
    toisen täytyy olla mun silmissä seksikäs, eihän siitä muuten tulis mitään jos en toista näe viehättävänä ja haluttavana"

    Eli et anna laihalle silmälasipäiselle nörtille vai? Ei voi olla liian iso vaiva. Vähemmän se pieni nörttipili sitä pentureikääsi kuluttaa kuin jonkun aivottoman panokoneen jättiläismäinen panokulli. Paa teinitavara jakoon vaan, kyllä yksi ei-niin-viehättävä-ja-haluttava menee niiden kymmenien panokoneiden ohessa.

    Äänestä

1. Miten status määritellään?

2. Koulutus on lahjattomia varten. Tiedätkö miksi naiset nykypäivänä kouluttautuvat niin paljon? Niinpä. Miksi minä menisin jonnekin kouluun kun kerta olen alani parasi työntekijä ja ansaitsen hilloo sillä.

Äänestä

Neiti nyt hiukan liioittelee omaa erinomaisuuttaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hieno-neiti kirjoitti:

1. Status
2. Äly ja sivistys, koulutus (ylempi korkeakoulututkinto vähintään)
3. Ulkonäkö
4. Seksikkyys, karisma, hyvä rakastaja
5. Hyvä isä

Vaikken olekaan mikään seksisti, niin käytännössä kiinnostun miehistä, jotka ovat monella tasolla minun yläpuolellani. Valta, status ja äly on seksikästä. Jos hakkaan näissä itse mieheni, niin suhde on tuhoon tuomittu.

Ja itsehän olen kaupallisella alalla johtotehtävissä työskentelevä, taidetta ja sivisystä rakastava korkeasti koulutettu, kaunis, viehättävä ja joskus myös oman perheen haluava nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu