haluaisin 86-vuotiaan anoppini vanhainkodista kotiimme muutamaksi viikoksi. mies on kuitenkin sitä mieltä, että siitä aiheutuisi turhaa vaivaa. mikä neuvoksi? miksei mies halua äitiään kotiin? tämä asuu samassa kaupungissa ja käymme tavallisesti kerran viikossa sunnuntaivierailulla.
Anoppi lomalle vanhainkodista
miniä12
4188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ehkä muutama viikko sittenkin on aika pitkä aika... jos ottaisit vain viikoksi tai korkeintaan kahdeksi?
Mies taitaa ajatella sinun väsymistäsi enemmän.
Ei varmaankaan ole kyse siitä, etteikö hän välittäisi äidistään, käyttehän te joka viikko sunnuntaivierailulla. Ota selvää, onko lyhyempi kotiloma mahdollinen, se voisi olla kompromissi asiasta.
voisiko se olla kiinni niin pienestä?
Onko anoppisi halukas tulemaan? Jutustasi ei käy ilmi, millaisessa kunnossa anoppisi on ja yleensä, jos on paljon sairauksia, lääkityksiä, dementiaa on järkevää kysyä myös henkilökunnan mielipidettä sopivan pituisesta ajasta kodissanne.
Miehesi ajattelee asiaa sen vuoksi aivan järkevästi ja vaikka jaksaisitkin olla anoppisi kanssa, niin vanhemmatkaan ihmiset eivät välttämättä ole innokkaita olemaan sukulaisten nurkissa sukulaisten hoitojen armoilla.
Mietin myös eikö olisi mukavampaa huolehtia anopista säännöllisesti käymällä hänen luonaan sunnuntaivierailun lisäksi jokin toinenkin päivä viikolla, auttaa ulkoilemisessa tai viedä autolla pienille retkille tuottamalla täten hänelle kaiken aikaa kivaa odottamisen iloa? Sinä voit tehdä sitä ihan yksinkin ilman miestäsi ja saisit hyvän mielen anopille sekä itsellesi. Vanhainkodeissa on kova pula vapaaehtoisista, joten mieti olisitko ns. vapaaehtoinen anoppisi apuri.
Hae hänet aamulla ja palauta illalla. Moni vanha ihminen haluaa nukkua omassa sängyssään ja herätä omaan tahtiinsa.
Kun vierailu onnistuu, niin voit ehkä ehdottaa pitempää aikaa. Sehän olisi kuin loma arjesta anopillesikin.