Tapaus Benny Hinn: tätäkö Nokiamissio tuo Suomeen?

aijnoa okia uskowa

Benny Hinn on jenkkien tv-evankelista jonka tulot ovat ainakin 2 milj dollaria vuodessa, koska osa keräyksistä päätyy omaan taskuun.

Hinnin kanssa lavalle pääsevät vain "parantuneet," eivät koskaan sairaat. todisteita parantumisista ei ole löytynyt, vaikka Hinn väittää parantaneensa mm syövästä ja AIDSista (vaatimattomasti).

Jos rukoiltava ei parane, syy on muka siinä,ettei ole tarpeeksi uskoa...!

36

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dghfhdh

      Siis kannattaako tai suosiiko nokia misso benny hinnin toimintaa ja valheita?

      hinnihän on todistettavasti suuri huijari

      • pertsako ?

        " hinnihän on todistettavasti suuri huijari "
        Kuka ja missä hänet on todistanut huijariksi ?


      • Nyt en ymmärräkään enää Pertsaa. Aiemmin oet ollut ihastuksissasi kaikista ihmejutuista uskonnon piirissä. Mutta tätä pidät yhtäkkiä huuhaana.


      • pertsako ?

        Ihmettelin tuota Kathryn Kuhlmanin`a kuulin vasta radiosta haastattelun hänestä, kun häntä oli pyydetty suomeen, hän oli rukoillut asian puolesta ja Jumala oli sanonut hänelle ei !

        Ja samalla ilmoittanut, että Suomessa tulee herätys Lapualaisen miehen kautta.
        Ja kun tämän miehen kuolemasta on kulunut 30v. Alkaa uusi herätys !

        Ja tuo ilmoitus oli ennen Ylivainion toimintaa !
        Miten selität pertsa, jos hän mielestäsi oli ns. "väärä pr." ??


      • edesauttamus
        helsinkijokkeri kirjoitti:

        Nyt en ymmärräkään enää Pertsaa. Aiemmin oet ollut ihastuksissasi kaikista ihmejutuista uskonnon piirissä. Mutta tätä pidät yhtäkkiä huuhaana.

        Mainitut kohdat ovat jyrkästi ristiriidassa Raamatun opetusten kanssa.

        3. Moos. 19:31

        Älkää kääntykö vainajahenkien puoleen älkääkä kysykö neuvoa tietäjiltä, ettette saastuttaisi itseänne. Minä olen Herra, teidän Jumalanne. [5. Moos. 18:11; 1. Sam. 28:3; 2. Kun. 21:6; Jes. 8:19]

        3. Moos. 20:6

        "Jos joku luopuu minusta ja kääntyy vainajahenkien ja tietäjien puoleen, minä käännyn häntä vastaan ja poistan hänet kansansa keskuudesta. [3. Moos. 19:31 ]

        Jes. 8:19

        Te kuulette sanottavan: "Tiedustelkaa neuvoa vainajahengiltä, kysykää tietäjiltä, jotka supisevat ja mumisevat." Mutta Jumalaltaanhan kansan on neuvonsa pyydettävä! Miksi sen pitäisi kysyä kuolleilta neuvoa elävien asiassa? [3. Moos. 19:31 ]

        Tietenkin täytyy reagoida, jos joku sanoo kyseessä olevan Jumalan Hengen ja kuitenkin kääntyy vainajahenkien puoleen, jollaisesta Raamatussa varoitetaan.


    • pertsako ?

      Joo tuon hautajutun luin eilen, aika kummallista.. Muutaman kerran olen katsonut hänen julistustaan, en tunne häntä sen paremmin.

      Sanooko hän, että pelastus on hänestä ? Ei Jumalasta ?
      (En ehdi nyt plarata kaikkia noita linkkejä..)

      Ote eka linkistä:
      " Mutta yksi asia meidän on tiedostettava. Kun puhutaan oikeasta uskoontulosta se on aina Jumalan työ - ei ihmisen, ei yhdenkään julistajan."

      Vääräkin julistaja voi lukea Raamattua ja esittää sen sanomaa.
      Tällöin Sana, jossa itsessään on voima, ulkopuolella ihmisen ja kaiken inhimillisen sekaannuksen, voi koskettaa etsivää ja johdattaa hänet Jeesuksen ristin juurelle ottamaan vastaan syntien sovituksen.

      Sana itsessään on voima - se ei ole sidottu yhteenkään julistajaan.

      Siksi ihmisen uskoontulo ei ole kiinni kenestäkään toisesta ihmisestä.[6]

      " Jaakob ilmoittaa asian, "Sillä monessa kohden me kaikki hairahdumme…" ja varoittaa etteivät kaikki pyrkisi opettajiksi koska opettajat ovat Jumalan edessä erityisessä vastuussa."

      " Ihminen on luonnostaan ylpeä ja ennakkoluuloinen totuutta kohtaan. Se on meille luontaista, koska raamatullinen totuus on vaikea purtava ja nieltävä ihmismielelle."

      On surullista, jos ihmisiä johdetaan harhaan vain mammonan takia, luulis hänenkin sen verran raamattuaan lukeneen.. Hän on vastuussa Jumalalle opetuksistaan, kuten muutkin julistajat.

    • Uskisss

      Jeesus varoitti vääristä profeetoista. Kristinusko siis on ja tulee kärsimään sellaisista sivuilmiöistä, joissa käytetään väärin uskontoa.

      Sen takia Raamatussa on kehoitettu koettelemaan profeettoja. Uudestisyntynyt uskovainen huomaa aika pian suurimman osan valepapeista. Kehoitus koettelemisesta on ollut viisasta ja kottelemiseen on monia keinoja.

      Raamatussa sanotaan, että työmies on palkkansa ansainnut. Pappi saa olla rikas ja hän voi ansaita hyvät tulot työllään, mutta yleellinen elämä on sopimatonta tässä ammatissa. Siis kohtuus kaikessa ja myös tässä ohjeessa.

      Jos anelee suuria lahjoituksia seurakunnalta sanan levittämistä varten ja sitten nostaa ne omaan yleelliseen elämään, niin tämä on jo syntiä. Jos pappi on näin rikas, niin hänenkin kuuluu lahjoittaa tulojaan kirkolle ja näyttää erityistä esimerkkiä lahjoittamalla paljon varoja. Jeesus muuten kehoitti apostoleja lähtemään lähes varattomina lähetysmatkoille ja luottamaan, että he saavat välttämättömän toimeentulon sanan kuuloijoilta.

      Jos Benny Hinn elää leveästi ja hänen rukouksensa ei paranna, niin tämä ei tarkoita sitä, etteikö Jeesus koko ajan parantaisi. Meillä on rukoustilaisuuksia, joissa koko ajan paranee ihmisiä. http://www.rukousystavat.fi/Jumala paransi.html

      • Uskisss

      • ed.

        " Sen takia Raamatussa on kehoitettu koettelemaan profeettoja."

        Ensimmäinen Johanneksen kirje 4

        1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta;
        sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.

        2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;

        3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
        4. Lapsukaiset, te olette Jumalasta ja olette voittaneet heidät; sillä hän, joka teissä on, on suurempi kuin se, joka on maailmassa.
        5. He ovat maailmasta; sentähden he puhuvat, niinkuin maailma puhuu, ja maailma kuulee heitä.


      • JiiVee2

        Toinen ääripää ovat henkilöt kuten Artur Kukkula, joka vaimonsa kanssa ei nostanut palkkaa saarnaajan toimesta niin kauan, kuin vasta rakennetun kirkon velka, 1milj. markkaa oli maksettu. Arturin koko tili meni kirkon velan lyhennyksiin!
        Onko tällaisia Jumalan miehiä vielä olemassa? Uskallan epäillä samalla, kun nostan hattua Artur Kukkulalle.


    • Mun on kyllä mahdottoman vaikea uskoa mihinkään kertomukseen Jumalan parantamisesta, sillä olen omin silmin yrittänyt nähdä jonkin konkreettisen paranemisen, mutta ikinä ei sellaista tapahtunut. Kyllä sitä vähemmästäkin tulee epäuskoiseksi.

      Ihmiset kertovat ufoistakin, mutta en usko niihinkään, koska en ole ikinä mitään nähnyt. En usko Allahinkaan, sillä pidän sitä mielikuvituksen tuotteena, eikä ole siitäkään merkkejä.

    • Matt. 7:2

      Aika uskaliasta osoittaa sormella. Itse en tekisi Benny Hinnin tai Markku Koiviston kohdalla niin. Kyllä Jumala omansa tuntee ja toisaalta Hän tuntee myös ne, jotka eivät ole Hänen omiaan.
      Kaksinaismoralismi ei milloinkaan ole ollut hyve, mutta siitä huolimatta se kukoistaa Ev.Lut kirkon piirissä voimakkaana.

    • Huijari se on
      • Mirka ...

        On niin törkeä huijari että, vankilaan joutaisi koko äijä.


      • Kiva video. Ja en yllättynyt, onhan Suomessakin tehty tutkimus, jossa todettiin kuolemia olleen, mutta ei paranemisia. Ja ei yllättänyt sitenkään, että en ole omin silminkään nähnyt parantumisia. En noiden miestenkään toimesta. Nyt sain selityksen, että miksi en nähnyt! Eli ei mitään uutta auringon alla.


      • luminarsku
        helsinkijokkeri kirjoitti:

        Kiva video. Ja en yllättynyt, onhan Suomessakin tehty tutkimus, jossa todettiin kuolemia olleen, mutta ei paranemisia. Ja ei yllättänyt sitenkään, että en ole omin silminkään nähnyt parantumisia. En noiden miestenkään toimesta. Nyt sain selityksen, että miksi en nähnyt! Eli ei mitään uutta auringon alla.

        helsinkijokkeri,

        Katso tästä eräs onnistunut paraneminen, jos englanti taittuu vähänkään. Mutta lyhyesti kerrottuna kädetön ja jalaton Nick Vujicic rukoili Intiassa erään n. 90-vuotiaan naisen puolesta; naisen sisar pyysi Nickiä 'laittamaan' sisarensa kävelemään. Nainen ei ollut kävellyt neljään vuoteen ja viimeiseen 15 päivään hän ei ollut liikkunut lainkaan. Naisen omat hindu-jumalat eivät voineet auttaa siinä missä todellinen Jeesus nosti naisen ylös ja kävelemään. Fiksunoloinen, aito ja sympaattinen Nick tuskin laittaisi / antaisi laittaa kaikkien nähtäville paranemistapauksia, jotka eivät ole todellisia.

        http://www.youtube.com/watch?v=SWnmarKDftk&feature=related


      • Älä kiroa Jumalaa

        Tämäkin oli näköjään vain poliittinen video, jolla pyritään epätoivoisesti manipuloimaan kristittyjä.

        Täytyy ottaa huomioon että tuossa on tuomiolla Jumala - ei Benny Hinn. Kukaan ihminen ei paranna eikä lupaa parantaa. Vain Jumala parantaa ja jos Hän ei parannakaan, niin Jumalaa ei tule syyttää tästä.


    • ko ?

      sinä varmaan hänet hyvin tunnetkin !

    • ko ?

      ko ?
      6.9.2011 20:36

      sinä varmaan hänet hyvin tunnetkin ! Mirka ?

    • Pysykää totuudessa

      Benny Hinnin toiminnasta ei ole löydetty tähän mennessä ainuttakaan väärää asiaa. Youtuben videotkin on vain osa kristinuskon vastaista kamppanjaa. Kukaan ei ole löytänyt aitoja todisteita väärästä toiminnasta.

      • varokaa harhaoppisia

        Kyllä!

        PYSYKÄÄ TOTUUDESSA, USKOKAA JUMALAN JA RAAMATUN SANAA JA EROTKAA NÄISTÄ HURMAHENKISISTÄ RAHANPALVOJISTA, HOMOISTA JA HARHAOPPISISTA, JOTKA PYRKIVÄT EROTTAMAAN IHMISET JUMALASTA KIETOUTUMALLA KRISTINUSKON KAAPUUN!!!

        TOTUUS EI OLE NOKIAMISSIO EIVÄTKÄ NOKIAMISSION HURMAHENKISET VÄÄRÄT PROFEETAT VAAN JUMALAN SANA JA JEESUKSEEN USKO!!!

        LUKEKAA RAAMATTUA NIIN SIELTÄ SELVIÄÄ KUINKA JUMALA VAROITTAA IHMISIÄ JUURI NÄIDEN KALTAISISTA HUIJAREISTA USEAMPAAN OTTEESEEN!


    • Kyssäri*

      Petri Paavola kirjoittaa näin :

      "Pidän Benny Hinniä edelleen eksyttäjänä ja vääränä profeettana, joka eksyttää ihmisiä monin tavoin. "

      Eksyttää mihin ?

      Ainut mihin Benny Hinn haluaa johdattaa ihmisiä on, että oppisivat tuntemaan Jeesuksen Kristuksen.

      Onko tämä sitten väärää ? Ymmärrän, että kirkon edustajat pitävät tätä vääränä, koska kirkko ei usko uskoontulemiseen Jeesukseen. Kirkko luottaa kasteen armoon.

      Mutta apostolit ja evankelistat opettivat evankeliumia että "Uskokaa evankeliumi ja ottakaa Jeesus vastaan ja näin pelastatte itsenne ja perhekuntanne".

      Missä kohdin apostolit ja evankelistat toimivat tässä väärin ?

    • rahanpalvojat

      Joo, tässähän nämä tekopyhimykset ja rahanpalvojat nähdään, HAH HAH!!! :D :D

      Tämä on näitä samoja pellejä ja amerikkalaisia TV-.pappeja, jotka tulevat Nokia Mission tilaisuuksiin lavalle hillumaan ja sanovat: "Antakaa rahallinen uhri niin pääsette taivaaseen". Ja tämän jälkeen nämä roistot keräävät rahat omiin taskuihinsa.

      Samaa paskaa kuin mm. Jehovien toiminta, jossa näiltä juppipomoita pitää ottaa suihin, jotta pääsee "taivaaseen", heh :)

    • Tarkkuutta lisää

      Eivät ne kyllä ihan noin sano. Olet kuullut väärin.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3703
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2404
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1955
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      19
      1709
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1669
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1588
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      97
      1499
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1447
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1399
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      92
      1332
    Aihe