Aerobinen liikunta?

Noooooooora

Olen päättänyt aloittaa liikkumaan kunnolla ensimmäistä kertaa elämässäni, ja siihen sivuprojektiksi haluan laihtua. Kaikki sanovat että kun pyrkii laihtumaan, niin kannattaa suosia mielummin aerobista liikuntaa kuin esim. mitään kuntosalibodausta. Voisitteko suositella jotain aerobista liikuntaa, joka polttaa tehokkaasti läskit pois ja kiinteyttää? :)
Jotain mikä on vaikka teillä itsellä tehonnut tosi hyvin?

6

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jumppaapumppaa

      Kansaopiston jumpparyhmiin vaan jollet halua maksaa itseäs kipeeks jollain salilla missä myös jumppia järkätään. Toki aerobinen liikunta paremmin rasvaa polttaa kuin lihaskuormitus, toki sekin varmaan reilusti ylipainoisella auttaa jos niin on. Mut painonpudotukses tehokkainta kyl taitaa olla kurkata sinne jääkaappiin tai paremminkin jättää kurkkaamatta ja olla availematta sen ovea. Ruokavaliolla kapenet nopeiten ja tehokkaimmin, liikunta toki tehostaa...

    • Tyttöpower

      Kannattaa valita sellainen liikuntamuoto, josta tykkää. Silloin haluaa (ainakin minä itse) tehdä täysillä ja samalla kiinteytyy huomaamatta.

      Itsellä ainakin liikunta auttaa myös rytmittämään ruokailua - kun on iltapäivällä varannut ryhmäliikuntatunnille paikan tai illalla saa lenkittää koiraa vähän vauhdikkaammin, niin ei tule syötyä huonosti, sillä on mukavampi liikkua, kun on syönyt sopivasti ja terveellisesti.

    • PersonalTrainer_

      "Kaikki sanovat että kun pyrkii laihtumaan, niin kannattaa suosia mielummin aerobista liikuntaa kuin esim. mitään kuntosalibodausta."

      Todella typerä väite ilman mitään perusteluja. Jos lopputulokseksi välttää laiha-läski look, niin go for it. Lihaskuntotreeniä pitäisi jokaisen ihmisen harjoitella iästä riippumatta. Kun diettaat eli syöt vähemmän kuin kulutat, niin kroppa polttaa hyvin nopeasti myös lihakset (lihakset tekevät sen muodon reisiin, peppuun, olkapäihin yms). Tuloksena on laihan näköinen lattaperse ja pahimmassa tapauksessa se laihaläski look, kun lihakset on poltettu mutta rasvaa on vielä selvästi. Sen sijaan jos käyt salilla ja teet lihaksille kovaa treeniä ja myös aerobista niin saat paljon paremman näköisen kropan, jos vielä suosit reilusti proteiinia (proteiini säästää lihasta dietatessa ja muutenkin pitää kylläisenä ja muutenkin toimiva dietti sisältää aina reilusti proteiinia). Salilla riittää 3xvkossa 45-60min ja loput treenit sitten jotain muuta mistä tykkää(mutta tehokasta sykettä nostavaa koko kroppaa rasittavaa). Ruokavalio on kuitenkin kaiken a ja o. Moni mies ei tarvitse kuntosalitreenin lisäksi mitään aerobista liikuntaa päästääkseen kireeseen sixpack kuntoon. Salitreeniä voi tehdä myös todella tehokkaasti lyhyillä palautuksilla ja vastakkaisia lihasryhmiä -> syke huitelee todella korkealla. Mikään aerobinen ei ole tätä tehokkaampaa. Joku kävely on yksi tylsimmistä ja myös tutkimusten mukaan kehnoimmista rasvanpoltto harjoitteista. Palauttavana liikuntana ok. Mäkijuoksut, spurtit, HIIT tyyliset treenit juoksumatolla/crossarilla/soutulaitteella on toimivia.

      Oikeanlaiseen ruokavalioon voi tutustua vaikkapa tässä:

      http://parempimina.wordpress.com/2010/08/25/go-fat-gon-naisten-ruokavalio/

      • yksi tylsimmistä???

        Kävely on ehkä sinun mielestäsi tylsää, mutta joku saattaa kuule ihan aidosti pitää metsän tuoksusta ja rantojen myötäisesti kävelemisestä.

        Tämän toivottavasti muistat, ettet "PT" loukkaa asiakkaitasi, jotka saattavat olla eri henkisiä kuin sinä, ja silti haluta parempaan kuntoon.


    • My Lucky 9

      Hei! Käy katsomassa sivut www.mylucky9.com ja etenkin sivuston Body-kategoria. Sieltä löytyy hyviä, ilmaisia, treeniohjeita ja muutenkin kannustusta terveelliseen elämäntapaan :-)!

    • jhbkjhöjkh

      Toi sivusto on aivan pyllystä. Tollasia neuvoja en huolisi edes ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3240
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1482
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      159
      1265
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      51
      838
    Aihe