A-junnuista pitäisi luopua kokonaan tai vaihtoehtoisesti muuttaa sarja sellaiseksi aidoksi esisarjaksi, jossa edustusjoukkueen nuoret pelaajat pelaavat edustusjoukkueen pelikirjalla. Valmennustehtävääkin voisi hoitaa edustusjoukkueen valmentaja tai jos kaksi "kautta" putkeen tuntuisi liian raskaalta niin vaikka joku edustusjoukkueen apuvalmentaja voisi olla A-junnujen päävalmentajana. Treenejä ei kuitenkaan erikseen tarvittaisi, vaan A-juniorit harjoittelisivat vain edustusjoukkueen mukana.
Joka tapauksessa U19 on se viimeinen juniorisarja, joka tulisi pelata ja sitä vanhemmat kuuluvat normaalisti miesten sarjoihin. Jos ei henkilökohtaiset taidot tai kokemus riitä vielä esim. Vaahteraliigaan, niin sitten farmijoukkueeseen divariin. Junnuaika pitäisi kuitenkin päättää ylioppilaskirjoituksiin. Ajatuksia?
Joka tapauksessa U19 on se viimeinen juniorisarja, joka tulisi pelata ja sitä vanhemmat kuuluvat normaalisti miesten sarjoihin. Jos ei henkilökohtaiset taidot tai kokemus riitä vielä esim. Vaahteraliigaan, niin sitten farmijoukkueeseen divariin. Junnuaika pitäisi kuitenkin päättää ylioppilaskirjoituksiin. Ajatuksia?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vois olla hyvä idea ja siellä vois myös pelata uudemmat kaveritkin jotka ei ole enään A-junnuja.
Miksei sitten suoraan preseasonia jossa joka jengin pitäs pelata esim. kaksi treenipeliä toukokuun aikana?
A-junnuilla ei saa/pidäkään olla mitään tekemistä junnujoukkue-kriteerin täyttämiseksi. 19-21-vuotiaat ei ole mitään junnuja.
Koko junnukriteeripelleily on ihan torso muutenkin. Jos halutaan lajille nostetta, niin se tuskin tulee siitä että syys-lokakuussa pelaillaan vesi/räntäsateessa jotain kymmenvuotiaiden sarjoja niinkuin tehtiin viime vuonna onneksi tänä vuonna ei tule viikkojen taukoa keskelle kautta ja saadaan noi matsit pelattua edes jonkinlaisissa olosuhteissa.
MIksi tarvitsee pitää jotain kriteereitä vaahteraliigassa jos niitä ei sitten tarvitse edes noudattaa ja niitä tarkastellaan ainoastaan siinä vaiheessa kun joukue on nousemassa liigaan. Onko tämä SAJL:n märkä päiväuni (lue: suljettu sarja)
Toi preseason-idea olisi aika hyvä tosin nostaisin pelien määrän mieluummin neljään. Kaksi ekaa viikkoa puhtaasti kakkosmiehityksellä ja/tai junioreilla ja kaksi vikaa niin, että ainakin kaksi neljännestä pitäisi peluuttaa muita kuin avauksen pelaajia. Tämä voisi jeesata siinä pelinrakentajaongelmassakin kun 2. QB:t saisivat edes sen 2,5 matsia kaudessa pelattua.
Toinen vaihtoehto voisi olla jefukauden avaaminen jonkinlaisella Suomi Cup:lla, jossa pelaisi joukkueita liigasta ja divareista. Liigajengit osallistuisivat nuoremmista pelaajista ja back upeista koostuvilla joukkueilla.
se on vaan aika kallista lähte tekemään onhan tästä ollut liitossakin puhetta ja plus kuinka muut seurat asiaan suhtautuu...
Sama kustannushan se suunnilleen on lähti matkaan sitten junnujoukkue tai pre season -joukkue. Ottelun järjestämiskustannukset ei kai niin kovat ole missään kun talkootyönä tehdään ja harjoitusmatseissa voisi joustaa mm. tuomarien määrästä jne. Ei luulisi olevan mahdoton ajatus, mutta korjatkaa toki jos meni pieleen.
kyllähän osalla joukkueista jo nyt kauden läpivieminen tuottaa vaikeuksia, jos ottelumääriä lisätään preseasonin myötä voi kauden läpivieminen olla haasteellista.
Jos vaihtoehdot ovat pelata läpi A-junnukausi liiga tai preseason liiga, niin en näe miten tuo vaihtoehto b vaikuttaisi asiaan mitenkään negatiivisesti. Yleensä kai kauden läpiviemisen ongelmat johtuvat loukkaantumisista jne. mutta tässä preseasonmallissa ei toki olisi mikään pakko peluuttaa avainmiehistöä ennen kuin runkosarjassa. Tai itse asiassahan se olisi toivottavaa olla peluuttamatta niitä avauskokoonpanon staroja, jotta junnut ja rookiet saisivat peliaikaa ja kokemusta.
kriteerejä pitää noudattaa sen takia että saisi pelata liigassa.
tapaus Ruuskasen jälkeen kriteerejä varmasti tarkastellaan tasapuolisemmin.
Mikä tää Ruuskane o?
Varmaan kepinheittäjä-Ruuskasesta kyse ja Daegun valintapelleilystä.