Hammaskruunut ? Käykö hammaslääkäreitä täällä?

Hei

Osaako joku vasta mitä ja minkälainen juttu on hammaskruunu ?

Siis ymmärtääkseni hampaan yläosa korvataan "proteesilla" mutta sen kestävyys, ominaisuuksista, yms. ja mitä vielä tähdellistä ?

yst. jari

9

1747

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the_road

      Ei kai tähän kysymykseen vastaaminen hammaslääkärin opintoja vaadi! ;)

      Hampaan kruunu on hampaan näkyvä osa.

      Hammaskruunu korvaa tämän osan se valmistetaan laboratoriossa kipsimallin mukaan. Kruunu voi olla kiinni pelkässä "juuren tyngässä" "nastalla" (edellyttää aina juurihoitoa, ellei sitä ole jo aiemmin tehty) tai kruunu voidaan kiinnittää "pilariksi" hiotun hampaan (kruunun) päälle.

      Kestävyys riippuu olemassa olevista edellytyksistä ja voi olla mitä tahansa, mutta yleensä kuitenkin vuosia (sillä jos edellytykset näyttävät todella kovin huonoilta, niin eihän hammaslääkäri lähde edes kruunua tekemään, mikäli on edes hiukan moraalia ja järkeä päässä).

      Mitä muuta haluat tietää?

      • Minä luulin että kysymys on jos hampaan näkyvää osaa esim. puolesta välistä uusitaan ylöspäin. Onko se sitten ihan paikkaushommaa?

        Mitä tarkoittaa käsite "hammaslaminaatti" olen sellaisenkin kuullut ?

        Siis tarkoitat että hammaskruunu on kokonaan näkyvä osa, ja kiinnitetään juureen, juuri pitää olla, mutta eikö kyse ole implamtista silloin ?

        yst. jari


      • Toinen vastaaja
        jarlau kirjoitti:

        Minä luulin että kysymys on jos hampaan näkyvää osaa esim. puolesta välistä uusitaan ylöspäin. Onko se sitten ihan paikkaushommaa?

        Mitä tarkoittaa käsite "hammaslaminaatti" olen sellaisenkin kuullut ?

        Siis tarkoitat että hammaskruunu on kokonaan näkyvä osa, ja kiinnitetään juureen, juuri pitää olla, mutta eikö kyse ole implamtista silloin ?

        yst. jari

        Tämä kysymäsi kruunu jota edellä on selostettu, on kansan suussa tunnettu nimellä nastahammas.

        Implanttia käytetään silloin jos edes hampaan juurta ei ole enää käytettävissä. Juuri korvataan leukaluuhun ruuvattavalla implanttirungolla, johon kiinnitetään näkyvä hammaskruunu.

        Laminaatti taas on ohuempi tai paksumpi hampaan peittävä, tavallaan pinnoite. Laminaattia varten omaa hammasta hiotaan jotta hammas säilyisi alkuperäisen kokoisena.


      • Toinen vastaaja kirjoitti:

        Tämä kysymäsi kruunu jota edellä on selostettu, on kansan suussa tunnettu nimellä nastahammas.

        Implanttia käytetään silloin jos edes hampaan juurta ei ole enää käytettävissä. Juuri korvataan leukaluuhun ruuvattavalla implanttirungolla, johon kiinnitetään näkyvä hammaskruunu.

        Laminaatti taas on ohuempi tai paksumpi hampaan peittävä, tavallaan pinnoite. Laminaattia varten omaa hammasta hiotaan jotta hammas säilyisi alkuperäisen kokoisena.

        Tämmöstä tietoa löysin, näin itsekin olen ajatellut.

        Hammaskruunulla korvataan vahingoittunut hampaan terä. Jos hammaskaaresta puuttuu hampaita, ne voidaan korvata siltaproteesilla (kuva 1).

        Hammaskruunu;

        Kruunuhoidon aluksi hammas hiotaan pilariksi, jonka päälle hammaskruunu kiinnitetään pysyvästi (kuva 2). Jos hammas on juurihoidettu, kruunu voidaan kiinnittää nastan avulla hampaan juurikanavaan (kuva 3).

        yst. jari


    • Niin, semmonen nastahammas. Sellaisesta on kyse.
      Pysyykö ne kiinni ?

      jari

    • jozzucca

      Kun on kysessä niin pahasti lohjennut tai reikiintynyt hammas, että jäljellä on vain pieni nysä ikene päällä, on hampaan kestävyys pysyvästi heikentynyt. Tässä tapauksessa jos hampaan haluaa silyttää, on ensin tehtävä juurihoito ja sitten laitettava juurikanavaan törröttämään se nasta, joka päällystetään muovilla. Tällöin saadaan aikaiseksi pilari, johon voi teettää teknikolla sen lopullisen kruunun. Juurihoito on aina hampaan tekohengitystä, joka kyllä mahdosllistaa hampaan säilyttämisen, mutta koska hammasta koverretaan ontoksi, se heikentää hampaan rakennetta. Samoin hampaaseen laitettu nasta ei suinkaan vahvista hammasta, vaan mahdollistaa muovin kiinnittymisen hampaan nysän päälle luotettavasti. Juuri tämän juurihoidetun hampaan heikkenemisen vuoksi suositellaan juurihoidettujen hampaiden kruunuttamista. Kruunu suojaa alle jäävää hampaan juurta.
      Jos juurihoito on tehty huolella (vaadi Kofferdam- nimisen kumisuojuksen käyttöä!!!! Se estää bakteerien pääsyn hampaan sisälle!) niin "nastahammas" voi kestää 10-20 vuotta. Kukaan ei kuitenkaan voi taata, etteikö haprastunut juuri halkea esim. 5v kuluttua... Elämässä on aina riskejä. Toisaalta nastahammas säästää oman hampaasi.

    • Äli

      Kysyisin onko kivulias toimenpide?

      • Itkuiikka

        On todellakin kivulias. En olisi lähtenyt koko hommaan, jos olisin tiennyt. Särkylääkkeitä joutui syömään monta viikkoa hurjilla annoksilla. Kipu oli asteikolla 10. Pitäisi uskoa omia etiäisiään. Vielä pitäisi kruunuttaa neljä hammasta.:(


    • hammaslääkäriinkohta

      Siinä sitä rohkaisua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe