Puhutaan iänkaikkisesta elämästä. Taas toisaalla sanotaan, että Jeesus Kristus on luvannut olla teidän kanssanne aina maailmanloppuun saakka.
Viitaten iänkaikkiseen elämään, niin kuka on sitten meidän kanssamme maailmanlopun jälkeen?
Vai katsellaanko sitä yhdessä Isän Jumalan kirkkautta?
Iänkaikkinen elämä maailmanloppuun saakkako?
13
67
Vastaukset
Hei!
Viittaat ilmeisesti Raamatun jakeisiin "Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asti", jotka ovat osa Matteuksen evankeliumin Lähetyskäskyä. Ajattelen että tässä yhteydessä tarkoitetaan sitä, että Kristus lupasi ettei jätä seurakuntaansa yksin, vaan elää ja vaikuttaa seurakunnassa ja sen todellisuudessa Pyhän Hengen kautta maailman loppuun saakka.
Maailmanlopun jälkeen kaikki Kristuksen seuraajat katsovat yhdessä "Isän Jumalan kirkkautta" taivaassa, kuten kauniisti ilmaisit.
Valoa perjantaihin!
Riina-teologi- kristinuskon kirja.
Riina - teologi.
Jeesuksen nimiin laitettua lähetyskäskyä ei ole voitu todistettavasti osoittaa Jeesuksen sanomaksi.
Jeesus sanoi ; " Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä ". Kun ihmiselo loppuu maaplaneetallamme, niin silloin on ymmärettävä ajatus maailmanloppu. Kirkon opin rakentajilla oli ainoastaan tiedossa hyvin rajoitetut käsitykset olemassaolevasta maailmankaikkeudesta. Jopa 1500 luvulle saakka kirkon opin mukaan maapallo oli kaiken avaruuden keskus. Sama ajattelu on edelleen leimaa antava kirkon opille.
Eivät miljardit galaksit minnekään katoa. Minne ne muuten katoaisivat ?
Taivaassa sinun ajattelusi, oppisi, mukaan sitten sadat miljardit ihmiset uusine alastomine ruumiineen " katsovat yhdessä isän Jumalan kirkkautta ". Ehkä Jeesuksen tapaan tuolilla istuen ?
Riina - teologi ! Mikä on maailmanloppu ja missä on tällainen satojen miljardien ihmisten kokoontumispaikka mahdollisine tuoleineen ja muine tarvikkeineen ?
Valoa ajattelukykyyn !- revi siitä..
3. Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
4. ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."
5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
6. ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on
Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".
9. Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä
viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo,
että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
11. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,
12. teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
13. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu.
- PSARI
Matteuksen evankeliumin Jeesus on Jeesus Bar Abbas eli Bar'abbas, joka sanoi: "Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asti".
Tuon ajan maailma tarkoitti ainoastaan Jerusalemin paikallishallitsijan Jeesuksen isän paikalliskuvernöörin eli -kuningas Abban hallitsemaa Jerusalemin kaupunkivaltiota. Jeesus ja hänen isänsä Abba suunnittelivat vallanvaihtoa kaapatakseen vallan Abban ja hänen vaimonsa vanhimmalta pojalta Kristokselta eli Kristukselta. Tästähän Matteuksen evankeliumi kertoo ja entiselle hallinnolle olisi tullut loppu eli maailman loppu, kuten tuon ajan käsityksen mukaan sanottiin. Ei sen ajan ihmiset ymmärtäneet maailmalla koko maapalloa, eivätkä tienneet edes paljoa muista alueista mitään.
Pitää myös huomata, ettei juutaalisilla ollut seurakuntia, vaan Jeesus tarkoittaa opetuslapsiaan, ettei hän jätä heitä pulaan vallanvaihtoa varten suunnitellun mellakan alkaessa. Tuomaan evankeliumiksin kertoo tästä asiasta.
Pontius Pilatuksella oli ristipuulavitsan päällä KAKSI JEESUS -NIMISTÄ HENKILÖÄ!!!
Joh. 18:40 Silloin he alkoivat huutaa: ”Ei häntä! Päästä meille Jeesus Bar Abbas!” - Ba-rabbas oli rosvo.
Luuk. 23:18-19 Silloin kaikki huusivat yhteen ääneen: ”Kuolema sille miehelle! Päästä meille Barabbas!” (Lause voi tarkoittaa sitä, että kansa halusi Barabbaksen ristille.) Jeesus Barabbas oli kaupungissa puhjenneen mellakan ja murhan tähden vangittu mies.
Mark. 15:7, 11, 15 Sillä kertaa oli vangittuna kapinoitsi-joita, jotka kapinan aikana olivat tehneet murhan. Heidän joukossaan oli Barabbas. Ylipapit kiihottivat väkijoukkoa pyytämään, että hän vapauttaisi Barabbaksen. Tehdäkseen kansalle mieliksi Pilatus päästi Barabbaksen vapaaksi, mutta Jeesuksen hän ruoskitti ja luovutti ristiinnaulittavaksi.
Matt. 27:16, 17, 20, 21 ja 26 Vankien joukossa oli nyt kuuluisa Barabbas. Kun väki oli koolla, Pilatus kysyi: ”Kumman haluatte? Vapautanko Barabbaksen vai Jeesuk-sen, jota sanotaan Kristukseksi?”
= Vapautanko JEESUS BAR ABBAKSEN vai JEESUS BAR KRISTOKSEN? Mutta ylipapit ja vanhimmat yllyttivät väen pyytämään Barabbakselle armahdusta ja Jeesukselle kuolemantuomiota. Maaherra kysyi nyt: ”Kumman ha-luatte, kumman päästän vapaaksi?” Se vastasi: ”Barabbaksen.” Silloin Pilatus antoi heille myöten vapauttaen Barabbaksen eli Bar Abbaksen.
Äly hoi! VASTARANTALAINEN. Jos Jeesus on mielestäsi TOTUUS, niin sinun on kaiken järjen mukaan pidettävä hänen puheitaan totuuden mukaisina eli luotettavina. Siispä sun on ehdottomasti tehtävä mitä tuo Jeesuksesi sanoi.
Eli, alappas heti tekemään suurempia tekoja kuin Jeesuksen väitettiin tehneen.
Ja Mark 16 Jeesus pitää itsestäänselvänä totuutena, että hänen seuraajissaan näkyy sellaista, että parantavat sairaita, juovat myrkkyjuomaa, puhuvat eri kielillä, ajavat ulos pahoja henkiä. Ja Matt 25 Jeesuksen mukaan pitää ottaa kotiin vaikka tuntemattomia, auttaa nälkäisiä ja janoisia, käydä katsomassa sairaita ja vankeja. Muuten ei taivaspaikkaa tuu.
Jos et viitsi tehdä mitä Jeesus sanoi, niin ei hän ole sinulle TOTUUS. Eli sitten sun pitäis pian jo häipyä!- ??
" juovat myrkkyjuomaa," ei siellä sanota, että on PAKKO JUODA ! sehän ois sulaa hulluutta ! Järjen käyttö on suotavaa.
Mutta jotkut lähetysmailla olleet lähetyssaarnaajat, ovat voineet tietämättäänkin juoda jtk. kuolettavaa, eikä se ole heitä vahingoittanut.
Jeesus puhui pyhän hengen lahjoista jotka hän antoi opetuslapsilleen.
Parantamisen armolahjaa ei ole kaikilla jne.
Ensimmäinen kirje korinttilaisille 12
4. Armolahjat ovat moninaiset, mutta Henki on sama;
5. ja seurakuntavirat ovat moninaiset, mutta Herra on sama;
6. ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama.
7. Mutta kullekin annetaan Hengen ilmoitus yhteiseksi hyödyksi.
8. Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta;
9. toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas terveeksitekemisen lahjat siinä yhdessä Hengessä;
10. toinen lahjan tehdä voimallisia tekoja; toinen profetoimisen lahjan, toinen lahjan arvostella henkiä; toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä.
11. Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
12. Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin;
13. sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
14. Sillä eihän ruumiskaan ole yksi jäsen, vaan niitä on siinä monta. - PSARI
helsinkijokkerin ja minun kommenttini välissä oli useita häirikkö- ja herjausviestejä, jotka on poistettu.
Niistä yksi oli nimimerkki vastarantalainen, jolle helsinkijokkeri kirjoitti nasevan vastakirjoituksensa.
Mitä on iankaikkisuus? Onko se jotain mitä meidän rajoittunut älymme ei vain hahmota?
Tämä on itselleni Raamatun tärkeimpiä kohtia;
”Jeesus sanoi ; " Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä ".”
Mitä se on? Miltä se tuntuu tai miten se näkyy meissä?
Mielestäni se on sitä, että meissä jokaisessa on jotain, mikä on osa tuota taivasten valtakuntaa. Kaikki eivät sitä tunnista, eivät edes he jotka arvelevat olevansa uskossa. Meissä kaikissa on voimaa, jota voimme halutessamme käyttää hyvään. Voimaa jonka avulla voimme kasvaa ja oppia sekä ymmärtää. Voimaa jolla voimme osoittaa rakkautta. Voimaa jolla voimme rakentaa tuota taivasten valtakuntaa jo täällä osittain.
Tässä on se mielessäni kalvava juttu, eli me ihmiset voisimme niin halutessamme tehdä jo tässä elämästämme sen ”taivaan”. Jostain syystä emme ole oikein mitään oppineet, emme vieläkään ymmärrä mitä virheitä olemme tehneet. Ne meidän syntimme ovatkin jotain muuta, kuin mitä meille on uskoteltu. Ne ovat usein vain yksilön juttuja vaikka synnit ovat niitä, jotka uhkaavat meitä lajina. Olemme lankeamassa suureen ahneuden ja ”sokeuden syntiin.
Emme ole valmiita luopumaan kaikesta siitä minkä koemme hyväksi. Vaikka se johtaa saastumiseen, sairauksiin tai huomattavasti laajempiin seurauksiin, mitä voimme nyt käsittää. Se on tuonut niin mukavaa ja ”turvallista” elämää osalle ihmiskuntaa, että emme vain halua luopua. Jonain päivänä se voi olla pakko. Luulen että seksi on niistä synneistä se vähäsin…- ??
”Jeesus sanoi ; " Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä ".”
Se on se Pyhän hengen läsnäolo uskovan sydämessä.
"Meissä kaikissa on voimaa, jota voimme halutessamme käyttää hyvään. Voimaa jonka avulla voimme kasvaa ja oppia sekä ymmärtää. "
Minusta sekoitat inhimillisen halun hyvään ja Pyhän hengen lahjat, mitkä saa, kun tulee uskoon ! Ne eivät ole meistä itsestämme, vaan Jumala antaa ne.
katso ?? 9.9.2011 23:07 - ,,,,,,,,,,,,,,,
?? kirjoitti:
”Jeesus sanoi ; " Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä ".”
Se on se Pyhän hengen läsnäolo uskovan sydämessä.
"Meissä kaikissa on voimaa, jota voimme halutessamme käyttää hyvään. Voimaa jonka avulla voimme kasvaa ja oppia sekä ymmärtää. "
Minusta sekoitat inhimillisen halun hyvään ja Pyhän hengen lahjat, mitkä saa, kun tulee uskoon ! Ne eivät ole meistä itsestämme, vaan Jumala antaa ne.
katso ?? 9.9.2011 23:07höpö höpö
?? kirjoitti:
”Jeesus sanoi ; " Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä ".”
Se on se Pyhän hengen läsnäolo uskovan sydämessä.
"Meissä kaikissa on voimaa, jota voimme halutessamme käyttää hyvään. Voimaa jonka avulla voimme kasvaa ja oppia sekä ymmärtää. "
Minusta sekoitat inhimillisen halun hyvään ja Pyhän hengen lahjat, mitkä saa, kun tulee uskoon ! Ne eivät ole meistä itsestämme, vaan Jumala antaa ne.
katso ?? 9.9.2011 23:07Ehkä sekoitan tai sitten en. Pyhän Hengen lahja on mielestäni se usko, että jaksan myös uskoa hyvän olemassaoloon ja näin toteuttaa sitä elämässä.
En vain ikävä kyllä ole vielä huomannut että kukaan on siirtynyt ”automaatti ohjaukseen” vaan jokainen joutuu itse muuttamaan myös itseään. Uskoon tuleminen ei tarkoita siis sitä, että kaikki muuttuu hyväksi – eivät ne pahatkaan teot vaikka niiden nimeä muutettaisiin!
Ihminen on inhimillinen olento, vaikka olisi uskossakin. Pahaa on vain niin paljon helpompaa tehdä kuin sitä hyvää. Ellei osaa olla itselleen rehellinen, voi siitä uskosta tulla hiljaksiin se keppihevonen, jolla aletaankin toteuttaa sitä pahaa.
- Im.m a n.u EL
hyvin tärkeä tietää
Pakanoiden pelastus on P e. r k ele e s sä.
Koska se puudeli on Jeesuksen puudeli.
Se rakas hauvva tekee sitä väylää, että pääsette helve.tistä pois.
Katselkaa sitä kirkautta, kun pääsette pois häpeästä.
Tätä on vaike selittää.
Mutta Ihmisen pojassa on neljä persoonaa. - persoonaa
" Mutta Ihmisen pojassa on neljä persoonaa. "
Sinussa voi olla mutta JUMALASSA ON vain KOLME !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432141Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151399Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141376Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21938Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162828Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19796- 75732
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57716Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101665