Alkaa taas olla niin paljon kosteutta ja koivunlehtiä maassa, että lenkit tahtovat mennä kirjaimellisesti luisteluksi. Kovin kauaa ei rullaluistimilla ole enää järkevää porhaltaa.
Viime syksynä pyöräilin lenkkimielessä marraskuun alkuun. Tänä vuonna taidan kaivaa sauvat autotallin nurkasta ja pumpata Skiken renkaat vuoden tauon jälkeen. Vauhti on rauhallisempi ja pito niin hyvä, että lenkille pääsee turvallisesti melkein hiihtokauden alkuun saakka.
Syksy saa...
4
217
Vastaukset 4
- Rainhold2
Juu, syksy saa minä en... heh heh.
Oikeassa olet, lehdet lisäävät vaikeusastetta ja potkua täytyy arastella lajin kannalta liikaa (no tasatyöntö tekee eetvarttia). Kaiketi syyskuun jälkeen rullat varastoon ja lenkkeillen hiihtokeleihin saakka. Tuo juoksu on taas tervanjuontia, ainakin ekat 5 kertaa ja senkin jälkeen vähän kankeeta. Mutta kunto rapautuu nopeasti jos ei tee mitään ennen marras-joulukuuta jolloin vois odotella hiihto mahiksia.
Tapanani on juosta aina samaa 7 km lenkkiä joka ilman "auto siirtymää" on mandollinen. Tylsäähän se vähän voi olla mutta iPod korvilla ainakin musa vaihtuu. Olkoonkin siinäkin tiettyä saman kaltaisuutta kun musamaku on jäänyt 60-80 luvulle mutta se on toinen tarina.
Tonni (1000km) tuli täyteen sauvarullailussa ja vähän samaa odottelen hiihdosta. Saa nähdä riittääkö materiaalia lajin harjoittamiseen, tavoitteiden suhteen-toivotaan!- MCMLXII
Eka Skikelenkki on nyt takana ja hartiat on siitä vielä hieman kipeinä, sillä kesän olen luistellut ilman sauvoja. Yllättävän hiihdonomaiselta tuo skikkailu pitkähkän tauon jälkeen taas vaikutti. Kivaa oli eikä pieni sadekuurokaan haitannut menoa. Parikymmentä kilometriä meni vielä melko mukavasti, vaikka rullaavuus ja vauhti ei tietenkään luistinten luokkaa ole. Maksimi rengaspaineilla etneminen muistuttaa lähinnä vesikelin hiihtoa.
- Talvilajin arvonta
Joo no vielä voi luistella kyllä. Sitten kai lenkkeilyä. Hiihdosta en vielä tiedä. Luistelutyylilläkö vedätte?
- MCMLXII
Skikeillä tietty vapaata, suksilla taitaa nykyisin olla 60/40 pertsan hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551099
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust531016Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1131004Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7910- 89836
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5715Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25655Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190643- 73617
- 57603