Sykkeet

Kapateus

Lopetin noin puolivuotta sitten 10 vuotta kestäneen tupakoinnin. Aloitin samantien liikunnan harrastamisen, vähitellen pystyin juosta tunnin lenkin eli noin 10 kilometriä.
Tuossa kaverin kanssa koetettiin sykemittaria ja katselin että suht hurjat ovat lukemat. Keskisyke tunnin lenkillä oli 185 ja ylämäessä taisi olla 197. Silti pystyn hyvin juosta lenkin ja hengitys tasaantyy nopeasti esim alamäessä tai tasaisella. Syke silti roikkuu noin 180-190 välillä suurimman osan aikaa. Olen 26 vuotias, painoa 67, pituutta 178. Myös sykkeen palautuminen kestää melko kauan, tosin lepopulssi on noin 60. Juostaanko tässä aivan liian lujaa, vaikka kunto sen antaakin myöten?

6

274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aktiiviliikkuja

      Pikkuisen liian lujaa... Syketaso on yksilöllinen, itselläni maksimi on ollut siellä 200 korvilla, peruskestävyyden alaraja 115-120 ja anaerobinen kynnys 175-180...

      Polkupyöräergometritestissä määritetyt sykealueeni ja harjoitusmäärien jakautuminen näille alueille ovat:

      palauttava/huoltava 115-130 30%
      kevyt kehittävä eli peruskestävyys 125-145 40%
      kova kehittävä eli vauhtikestävyys 140-170 20%
      kova kuluttava eli anaerobinen 175- 10%

      Tällä harjoitusjakaumalla olen parhaillaan saanut liikkumattoman kauden jälkeisen välttävän hapenottokyvyn parannettua erinomaiselle tasolle vain puolessa vuodessa. Ajallisesti tämä tarkoittaa polkupyöräergometritestissä ajan 16min25sek parantamista aikaan 23min35sek ja vastusmäärän parantamista 225watista 320wattiin.

      Liikkuessa on tärkeää muistaa, että se 1-1,5 tunnin kävely- tai sauvakävelylenkki on kunnon kehittymisen kannalta ihan yhtä tärkeä kuin se maksimisuorituskin, jota ei välttämättä kannata tehdä edes joka viikko. Harjoitusaikoja on myös syytä muuttaa, ettei kroppa totu käynnistymään vain tiettynä vuorokaudenaikan, esim illalla.

      Eri sykealueilla liikkuminen takaa sen, että sydän "oppii" toimimaan koko skaalallaan, eikä pyri heti siihen sykkeeseen, jolla se on "opetettu" toimimaan. Eli jos juokset aina korkealla sykkeellä, pumppu pyrkii nostamaan kierrokset heti totutulle alueelle, kun taas jos olet treenannut koko sykeskaalasi alueella, sykkeesi lähtee nousemaan hiljalleen ja näin ollen jaksat pidempään, kun maitohappokynnys ei ole heti vastassa.

    • jano ja nälkä

      Vähän asian vierestä, mutta..."Tällä harjoitusjakaumalla olen parhaillaan saanut liikkumattoman kauden jälkeisen välttävän hapenottokyvyn parannettua erinomaiselle tasolle vain puolessa vuodessa. Ajallisesti tämä tarkoittaa polkupyöräergometritestissä ajan 16min25sek parantamista aikaan 23min35sek ja vastusmäärän parantamista 225watista 320wattiin."

      ..tarkoittaako tuo kirjoittamasi sitä, että ko. testissä on käytetty alusta asti ko. tehoa (testi 1: 225W; testi 2: 320W), vai sitä, että testi on aluksi alkanut kevyemmällä vastuksella, jota nostettu tietyin väliajoin tietyllä wattimäärällä?

      • aktiiviliikkuja

        Aloitus 50W, aina kahden minuutin jälkeen 50w lisää kuormaa..


    • aika korkeat

      Sykkeet on tietysti yksilöllisiä, mutta yksí maksimisykkeen laskukaava on 220-ikä 5, eli sinulla 199. Joko olet oikeasti repinyt todellakin täysillä, tai sitten sykkeesi on keskimääräistä korkeampi.

      Vertailuna omani olisi 220-40 5=185. Sykemittariin maksimiksi on jäänyt kuitenkin vain 171, en kyllä ole mitenkään erityisemmin revitelly, enkä ole mittauttanut maksimisykettäni. Leposykkeeni on jotain 48.

      Mutta joka tapauksessa, olen aloittanut lenkkeilyn keväällä ja puolimaratoni menee nyt muutaman minuutin alle 2h jolloin keskisyke oli viimeksi 153 (83%). Tuolta tasolta syke laskee kolmessa minuutissa jonnekkin 110 paikkeille, johon se jää loppukävlyn ajaksi.

      Minusta sinulla on ilmeisesti luontaisesti aika korkea syke ja sen lisäksi kyllä taidat vetää kuntoosi nähden hieman liian kovaa. Kokeileppa juosta suurin osa lenkeistä hieman hitaampaa ja tuollainen reilumpi veto vain kerran viikossa tai kahdessa.

      • Kapateus

        Moi ja kiitos vastauksista. Tosiaan siis erikoista yleensäkin on että jaksan hyvin juosta tunnin lenkin, ja menisi vielä pitempäänkin...Kaverini oli käymässä jossain juoksukoulussa ja oli kysellyt tapauksestani johon vastaus oli tullut samantien: peruskunto puuttuu. Eli siis kylmästi pitäisi laittaa sykettä pienemmäksi, joko vain reippaalla kävelyllä tai hitaalla hölkällä. Jotenkin tuokin tuntuu hölmöltä, sillä nautin reippaasta vauhdista ja hien saamisesta pintaan :) Voisi kai koettaa välillä vain kävellä, ja toisena päivänä juosta. Onkohan siinä järkeä?


    • Aktiiviliikkuja

      Peruskunto rakennetaan nimenomaan niillä matalatehoisemmilla harjotteilla. Kokeile vaikka ottaa juoksulenkin jälkeisenä päivänä vähintään tunnin, mielellään puolentoista tunnnin pituinen kävelylenkki, jossa et anna sykkeen nousta yli 125. Tiedän, että se on turhauttavaa, kun ylämäissä joudut hidastamaan vauhtia ettei syke karkaisi, mutta valitettavasti se on ainoa tapa rakentaa peruskuntoa. Aikaisemmissa kommenteissa onkin jo tullut neuvoja siitäkin, että otat välillä kevyempiäkin juoksulenkkejä, ei nimittäin kannata koko ajan juosta täysillä. Kokeilepa myös pyörälenkkejä, niissä on helpompi säädellä syketasoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5960
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5545
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5237
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3235
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1811
    Aihe