Olen koulutukseltani kasvatustieteiden kandi ja lastentarhanopettaja. Haluaisin löytää Euroopasta töitä päiväkodista/esikoulusta, eli oikeasti oman alan töitä. Englanti tulisi kakkoskielenä, eli tässä tapauksessa vaihtoehtona ei varmaankaan olisi mikään enlanninkielinen valtio, vaan esim. Tanska, Saksa tai Hollanti, jossa voisin mahdollisesti työskennellä englanninkielisessä päiväkodissa / kielikylpyryhmissä. Olen yrittänyt kääntää internettiä ympäri etsiessäni tietoa suomalaisen LTO:n mahdollisuuksista lähteä töihin ulkomaille, mutta nollatuloksella. Vain Eurooppa-koulut Brysselissä ja Luxemburgissa näyttävät palkkaavan suomenkieliseen esiopetukseen suomalaisen opettajan, mutta paikkoja ei ole auki.
Olisiko kenelläkään tietoa suomen-/englanninkielisistä päiväkodeista / esikouluista Euroopassa? Tai mistä voisin netistä etsiä tietoa tällaisista mahdollisuuksista? Mol.fi ja Monster.fi tarjoavat vain puhelinmyyntiä ym. asiakaspalvveluduunia.
Opettajaksi ulkomaille
1
1515
Vastaukset
- -
Jatka opintojasi maisteriksi saakka, ja lähde vaihtoon :) Saat luotua kontakteja ja eihän niitä maisteriopintoja ole pakko suorittaa loppuun, jos tuntuu siltä ettei ne ole "sun juttus". Maisteritutkinnolla voisit saada vielä helpommin töitäkin?
En tiedä miltä paikkakunnalta olet, mutta Työkkärit tarjoavat EURES-neuvontaa. Varaa hänelle aika ja mene juttusille. Hän osaa neuvoa varmasti hyvin. Voit myös ottaa suoraan kontaktia esim. jonkun tietyn kaupungin sihteeriin, ja kysyä sähköpostitse asialla: hän varmasti tietää kaupungissaan toimivista päiväkodeista sekä kielivaatimuksista, osannee neuvoa myös muihin kaupunkeihin.
Mikäli mielit ulkomaille, niin paikkaa etsiessä voisit hyödyntää ajan opiskelemalla esim. saksaa, ranskaa tai ruotsia, jotka voivat olla kullanarvoinen taito vaikket natiivitasolla puhuisikaan. Pelkkä englanti voi olla riittämätön, toki tämäkin tapauskohtaista. Ainakin arkipäivän asioinnit ja työpaikan haku sujuu jopa vieraan kielen alkeet osaamalla paljon paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11810293
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422211Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24993Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977