polvi kipeytyy uidessa, muttei juostessa

oijfoijf243iojf

Olen juossut nyt kerran viikossa 15km lenkin. Olen tehnyt tätä ehkä viitisen vuotta. Juoksun jälkeen jalat ovat hieman pökkelöt mutta mitään kipuja ei ole.

Sen sijaan olen hiljattain aloittanut uintiharrastuksen ja jo tunnin altaassa polskimisen jälkeen alkaa toisessa polvessa tuntua kipua. Yleensä tulee nilkuttaen lähdettyä uimahallilta. Seuraavana aamuna kipu on poissa.

Olen uimahallissa ollut uimakoulussa ja siellä aina välillä keskitytään potkujen parantamiseen ja ohje on, että 'potkun pitää lähteä lantiosta', eli potkutapa ei ole itselle 'luonnollinen' vaan yritän kehittää sitä paremmaksi.

Mitäs teille tulee tästä mielene?

2

3471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt pitäisi tietää, mitä uintilajia olet uinut, ja minkälaisella tekniikalla.

      Rintauinnissa (kansankielellä "sammakkouinnissa") oikealla tekniikalla potkaistaessa polveen kohdistuu kiertävä liike, joka voi kipeyttää polvea, mikäli sitä tukevat lihakset ja nivelsiteet eivät ole kunnossa. Tähän auttaa suorempi, perhos/delffiinityyppinen potku. Kilpasääntöjen vastainen, mutta kuntouimarin ei tarvitse noista välittää.

      Toinen mahdollisuus on, että polvi pääsee johonkin suuntaan liikkumaan yli, mikä kipeyttää sitä. Esimerkiksi vaikka ihanteellisessa potkutyylissä jalka perhos/delffiini- ja vuoropotkussa selän suuntaan potkaistessaan liikkuu vähän yli (taipuu eteenpäin), tätä kannattaa varoa, mikäli liike tuottaa kipua. Tätä voi yrittää estää teippaamalla tai käyttämällä polvitukea.

      Muitakin mahdollisia syitä varmasti on. Mikäli paikalla on seuravalmentajia tai uimaopettajia, niin kannattaa kysyä. (Ryhmien ohjaajilla on usein kiire, mutta ainahan voi kokeilla, useimmat kuitenkin keskustelevat uinnista ja uintitekniikasta mielellään.) Myös monet (joskin eivät kaikki) uintivalvojat tietävät paljon uinnista ja heiltä voi kysyä tekniikkapalautetta.

    • Itselläni on sama ongelma polvenkanssa jos uin rinulia, siinä on niin voimakas sivupotku et se rasittaa. Joten olen siirtynyt vapariin ja selkään. Kokeileppa vaparia äläkä ui rinulia ollenkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      136
      5431
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      191
      4525
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4450
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4427
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      55
      4313
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4133
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3939
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      35
      3800
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3660
    Aihe