elikkäs onko jollain tietoa milloin järjestetään 100km suomijuoksu 2012 ja jos niin missä tällä kertaa,ja yksi tukholma maratooni takana ja nyt tekisi mieli kunnon lenkille joten kauanko pitää treenata että suoriutuu ilman aikatavoitetta kyseiseltä matkalta ikä 36 ja noin puolitoista vuotta juoksutreeniä takana.
100km ultramara 2012??
ultrabra2
6182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
100km putkeen? Ei varmasti onnistu ihan joka jampalta edes monen vuoden treenin jälkeen. Henkilökohtainen mielipiteeni on, että aika turhaa lähteä hakemaan vammoja tuollaisella lenkillä.
ajattelin kyllä sen juosta ja siksi vähän vinkkiä kyselisin mutta taitaa olla tämä aivan väärä paikka siihen,JA KYLLÄ 100KM PUTKEEN.
Pitkiä lenkkejä kannattaa tietenkin kokeilla jo ennen tuota. Esimerkiksi 60km ja 70km. Mielestäni aika järjetöntä lähteä suoraa juoksemaan 100km jos on juossut pelkkiä maratonmatkoja ja sitä lyhyempiä lenkkejä. Hiljaisella vauhdilla luonnollisesti.
Moni on tuon 100 km:n matkan "juossut". Eli juossut, kävellyt, juossut jne.. On toki muttama ihan oikea urheilija, joka ei kävelyaskelia ko. matkalla ota.
Järjestetään yleensä viikko koulujen loppumisen jälkeen, eli kesäkuun alkupuoliskolla. Eiköhän se Perniössä eli nyk. Salossa järjestetä ensi vuonnakin? Itselläni oli 50km pisin juoksu ennen ensimmäistä 100km juoksua. Vauhtia voit suunnitella 3 x maratonaika nyrkkisäännöllä, eli 4h maratonajalla 12 h satasella on saavutettavissa.
Turha pelotella satasella, sillä se menee varmasti jos menee maratonkin ja osaa hölkätä pitkiä aikoja treeneissä vähintään se puoli vuotta mieluummin kauemminkin. Pitää vain osata suhteuttaa vauhti matkaan eli malttia malttia alusta asti eikä saa olla helposti kyllästyvää tyyppiä.