Miehen Pitkät Hiukset Kylpylässä

Norttenston

Mun hiukset ulottuu olkapäille.
En haluais käyttää uimalakkia saati laittaa näitä ponnarille.
En oo käynyt aikoihin uimahalleissa saati kylpylöissä.
Googlettamalla tuli vastaan lähinnä kieltävää kantaa.
(Uimahallien ja kylpylöiden ohjeita. Mutta se pitää mainita,
että voihan olla että pitkät hiukset on vain osassa halleja
kielletty, sillä eihän Google tietenkään löydä ohjeistusta,
jossa mainitaan että "pitkiä hiuksia ei tarvitse sitoa kiinni.")
Huomenna pitänee soittaa kyseiseen kylpylään, mutta
ajattelin nyt ensin kysäistä täältä, jos olis kokeneita
uimareita/kylpijöitä paikalla. Eli...
Mikä on nykymeno kylpylöissä ja uimahalleissa...
Tuleeko sanomista, jos näkyy pitkähiuksinen pulikoija???
Muutoin on kyllä hygienia kunnossa ja ohjeet opiskeltu
(peseytyminen ennen ja jälkeen, ei uikkareita saunaan
ja uimashortsit ei käy vaan pitää olla uimahousut).

3

1082

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkätukkainen

      En tiedä mitä valvojat sanoo pitkätukkaisille, en ole ollut kuulemassa. Kommentoin itse uimarina, jolla pitkä tukka. Käytän uimalakkia. Et arvaa kuinka iljettävää on, kun naamaan takertuu jonkun toisen päänahasta irronnut pitkä hiuksi tai usempikin, joka menee silmiin ja suuhun. Jotkut tulee vielä paskaisella tukalla altaaseen, pesemään rasvaisen kuontalonsa. Eipä tuossa mitään, pitäähän jotkut uima-allasta kusiputkanakin. Meillä on niin vaihtelevat käsitykset yleisestä viihtyvyydestä ja puhtaudesta.

      Kannattaisi panna vaan tukka kiinni tai suosiolla käyttää lakkia - se on mukavampi itselle, koska tukka ei leiju silmien edessä (en tajua edes, miten joku voi UIDA pitkä tukka naaman edessä hulmuten, eihän siinä näe yhtään mitään!) ja muille varsinkin. Muutamva vuosi takaperin erään tytön pitkä tukka jäi johonkin venttiiliin kiinni ja ilman ripeän kaverin apua olisi hukkunut.

    • Riippuu vähän paikoista, mutta käytännön syy pitkien hiuksien kiinni pitämiselle on se, että paitsi että irtoavat hiukset ovat epämiellyttäviä kanssauimareiden kasvoilla, ne haittaavat myös puhdistusjärjestelmän toimintaa. Ratkaisuja ovat siis joko jonkinlainen päähine (uimalakki, suihkumyssy, hiusverkko) tai sitten hiukset on sidottava kiinni (poninhännälle, nutturalle, palmikolle).

    • hehheh

      Siis hetkinen, mikä tässä on ongelma? Miksi et voi laittaa ponnarille? Ulkonäön takia vai miksi? Itselläni on pitkät hiukset ja kuntouinnissa käytän aina uimalakkia, sekä hiuksien suojelemiseksi että yleisen viihtyvyyden takia. Kylpylöissä hiukset ovat ponnarilla, mutta uimalakin jätän tietysti pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe