Jos uskontojen takia soditaan ja tapetaan ihmisiä niin eikö silloin uskonnot pitäisi kieltää?
Uskontojen kieltäminen
25
148
Vastaukset
- ateismikieltoon
Joo ateismiuskonto pitäis kieltää, kun ne pelkästää venäjällä, Kiinassa ja mm. Pohjois-Koreassa tappaa ihmisiä ja vie keskitysleireille. Kauhea uskonto ateismi.
Oletko koskaan miettinyt, että johtuiko uskonnot kieltäneissä maissa ihmisten tuhoaminen jumaluskon puutteesta?
Uskovaiset tappavat kun päässä oleva yläkerran äijä käskee niin tekemään.
Suomessa saattaisi saada taposta rangaistuksen anteeksi kuka hyvänsä, mikäli tulee vankeusaikana uskoon. On tämä niin anti-sekulaarinen valtio!- Erja 41
ateisti1982 kirjoitti:
Uskovaiset tappavat kun päässä oleva yläkerran äijä käskee niin tekemään.
Suomessa saattaisi saada taposta rangaistuksen anteeksi kuka hyvänsä, mikäli tulee vankeusaikana uskoon. On tämä niin anti-sekulaarinen valtio!""Uskovaiset tappavat kun päässä oleva yläkerran äijä käskee niin tekemään. ""
Ääni päässä käski tappamaan, eli jumala käski tappamaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anna_Lindh - ??
Erja 41 kirjoitti:
""Uskovaiset tappavat kun päässä oleva yläkerran äijä käskee niin tekemään. ""
Ääni päässä käski tappamaan, eli jumala käski tappamaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anna_Lindh" Ääni päässä käski tappamaan, "
Sitä sanotaan kyllä MIELENTERVEYSONGELMAKSIei uskoksi.
Sairasmieli kuulee ääniä ja tekee niiden mukaan, uskon kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Ja eiköhän ne ateistiset kommarit ole enemmän tappaneet kristittyjä maailmassa. - El.Reino ...
?? kirjoitti:
" Ääni päässä käski tappamaan, "
Sitä sanotaan kyllä MIELENTERVEYSONGELMAKSIei uskoksi.
Sairasmieli kuulee ääniä ja tekee niiden mukaan, uskon kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Ja eiköhän ne ateistiset kommarit ole enemmän tappaneet kristittyjä maailmassa.Eikös se jumalausko perustua aina sairaaseen mielenterveyteen.
Tutustu Psykoosiin.
Psykoosi on vakava mielenterveyden häiriö, jossa henkilön todellisuudentaju hämärtyy ja vääristyy usein karkealla tavalla siten, että henkilöllä on huomattavia vaikeuksia erottaa tosi epätodesta. ?? kirjoitti:
" Ääni päässä käski tappamaan, "
Sitä sanotaan kyllä MIELENTERVEYSONGELMAKSIei uskoksi.
Sairasmieli kuulee ääniä ja tekee niiden mukaan, uskon kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Ja eiköhän ne ateistiset kommarit ole enemmän tappaneet kristittyjä maailmassa."Sitä sanotaan kyllä MIELENTERVEYSONGELMAKSIei uskoksi."
Ei juurikaan mitään eroa!- Sparttakus
Ateismikieltoon. Kuka aloitti toisen maailmansodan ,ei tainnu olla ateisteja. Päinvastoin taisi olla uskikset Herrakansa. Papit siunasivat vielä suureen voittoon Jumalan nimeen. Paulos sanoi tappion hetkellä. Itse saatana on keksinyt tundran polsheviikkien suojaksi. Voittamaton puna-armeija teki lopun uskovaisesta Herrakansasta .
Syntyi voimakas sotaa vastustava uusi sukupolvi, joka pyrki elämään sovussa muiden kanssa. Enpä ole juurikaan kuullut ,että ateistit olisivat aloitelleet sotia,päinvastoin itseään Jumalan kansana pitävät juutalaiset ovat pitäneet sotia yllä ja rahoittaneet arabien keskinäisiä riitoja, yhdysvaltojen kanssa . Yhdysvallat nimeomaan aloittivat Irakin sodan,sitä ennen oli Vietnam ,Kuuban-kriisi ja monia muita sotia joilla on ryöstelty alkuperäiskansoilta maat ja luonnonvarat. Ketkä ovat Australian alkuperäis-asukkaat, ei kai vaan Aborginaalit, taisi tulla Jeesusteliat ryösröretkelle. Veivät maat ja luonnonvarat, sekä orjuuttivat alkuperäskansat, tuhosivat kulttuurit ja uskonnot Jumala valheillaan, eipä näkynyt ateisteja paikalla. Turhaa höliset ateisteista, meille kun toisen ihmisen kunnioittaminen on itsestään selvyys , eikä riistoa hyväksytä,jokaisella ihmisellä on oikeus elää ihmisarvoista elämää. Eipä ole ateistit käynneet homojen ja lesbojen kimppuun , niin kuin te uskispellet viimmeisen vuodenaikana. Ateismi ei ole uskonto. Se on oikeudenmukainen elämäntapa, eikä se ole kommunismia. - Mörkö ...
Sparttakus kirjoitti:
Ateismikieltoon. Kuka aloitti toisen maailmansodan ,ei tainnu olla ateisteja. Päinvastoin taisi olla uskikset Herrakansa. Papit siunasivat vielä suureen voittoon Jumalan nimeen. Paulos sanoi tappion hetkellä. Itse saatana on keksinyt tundran polsheviikkien suojaksi. Voittamaton puna-armeija teki lopun uskovaisesta Herrakansasta .
Syntyi voimakas sotaa vastustava uusi sukupolvi, joka pyrki elämään sovussa muiden kanssa. Enpä ole juurikaan kuullut ,että ateistit olisivat aloitelleet sotia,päinvastoin itseään Jumalan kansana pitävät juutalaiset ovat pitäneet sotia yllä ja rahoittaneet arabien keskinäisiä riitoja, yhdysvaltojen kanssa . Yhdysvallat nimeomaan aloittivat Irakin sodan,sitä ennen oli Vietnam ,Kuuban-kriisi ja monia muita sotia joilla on ryöstelty alkuperäiskansoilta maat ja luonnonvarat. Ketkä ovat Australian alkuperäis-asukkaat, ei kai vaan Aborginaalit, taisi tulla Jeesusteliat ryösröretkelle. Veivät maat ja luonnonvarat, sekä orjuuttivat alkuperäskansat, tuhosivat kulttuurit ja uskonnot Jumala valheillaan, eipä näkynyt ateisteja paikalla. Turhaa höliset ateisteista, meille kun toisen ihmisen kunnioittaminen on itsestään selvyys , eikä riistoa hyväksytä,jokaisella ihmisellä on oikeus elää ihmisarvoista elämää. Eipä ole ateistit käynneet homojen ja lesbojen kimppuun , niin kuin te uskispellet viimmeisen vuodenaikana. Ateismi ei ole uskonto. Se on oikeudenmukainen elämäntapa, eikä se ole kommunismia.Suomessa on ollut ateismi kiellossa vielä vajaa 100v sitten (kirkossa käynti pakko).
Kristinuskoa on myös levitetty metodilla "USKO TAI KUOLE"
- Björn .
Ateismi ei ole uskonto, vaan uskon puutetta.
- fanaatikkoja nuo ova
"Ateismi ei ole uskonto,"
luehan tarkemmin nuo ateistien kirjoitukset !
- vapaus vallitkoon !
" Ateismi ei ole uskonto, vaan uskon puutetta. "
Kyllä se tällä palstalla ainakin on uskonto. Mutta jos jotain aletaan kieltämään, pitää olla kysymys tosi pikkusieluisesta ihmisestä.- AntiChrisu
Kyllä vaaralliset ja haitalliset asiat tulee kieltää mutta sinä kannatatkin teistiinä lapsiin sekaantumista. Sitähän ei raamattu kiellä, päinvastoin jumalakin pisti paksuksi 9-vuotiaan tytön.
"Kyllä se tällä palstalla ainakin on uskonto."
Minulla ei ole palvonnan kohdetta ja uskonto on sellainen jossa jonkin pitää olla ylimmäisyys. Ateismissa tämä puuttuu, joten ateismi ei ole uskonto
Onko kalju tukan väri?- ed.
AntiChrisu kirjoitti:
Kyllä vaaralliset ja haitalliset asiat tulee kieltää mutta sinä kannatatkin teistiinä lapsiin sekaantumista. Sitähän ei raamattu kiellä, päinvastoin jumalakin pisti paksuksi 9-vuotiaan tytön.
" jumalakin pisti paksuksi 9-vuotiaan tytön. " Mikä jumala ja missä ?
- edesauttamus
ateisti1982 kirjoitti:
"Kyllä se tällä palstalla ainakin on uskonto."
Minulla ei ole palvonnan kohdetta ja uskonto on sellainen jossa jonkin pitää olla ylimmäisyys. Ateismissa tämä puuttuu, joten ateismi ei ole uskonto
Onko kalju tukan väri?"Onko kalju tukan väri?"
Ei, mutta se voi olla tukkamuoti. Lisäksi,
"Kaljuus voi johtua perintötekijöistä, sairaudesta tai voimakkaasta lääkityksestä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kalju
- Yhtä en kadu
Maassamme harjoitetaan monia asioita, joita vastaan en ole huomannut kovin monen nousevan. Usein ne päin vastoin hyväksytään tieteen tavoin.
Maamme on uskomattomien ns. terapioiden luvattu maa. On kukkaterapiaa, Äiti Amman halaamiseen perustuvaa uskonnollisuutta ja kaikki muukin itämainen kiehtoo ja vakuuttaa. Kaikenlaiset ternimaitokapselit ja muut tieteellisen tutkimuksen mukaan tehottomat luontaishoidot ovat saaneet lähes uskonnon merkityksen.
Olen huomannut, että esimerkiksi jooga (se todella perustuu itämaisiin uskomuksiin), numerologia ja astrologia ovat ilmestyneet jopa kansalaisopistojen kurssitarjottimille. Lehdet taas ovat iät kaiket kirjoittaneet horoskooppeja, ja ajatus syntymäajan merkityksestä ihmisen elämänkulkuun tuntuu olevan aivan yleinen uskomus. Se poikii paljon rahaa niille, jotka ovat huomanneet henkilökohtaisen horoskoopin laatimisen taloudellisen tuottavuuden.
Erona kristillisten yhteisöjen toimintaan näillä suuntauksilla hankitaan rahaa niiden tuottajalle itselleen. En ainakaan ole kuullut joogaryhmän tai numerologiakurssin tekevän diakonia- tai muutakaan hyväntekeväisystyötä tai harrastavan muutakaan yhteiskunnallista auttamistoimintaa.
Nämä suuntaukset ovat saaneet olla kritiikin suhteen aika rauhassa.
Kun arvostellaan, arvostellaan sitten tasapuolisesti, please!- AntiChrisu
Tietääkseni Suomessa kukaan ei maksa veroa joogaryhmälle.
Tämä palsta käsittelee kirkkoa ja kristinuskoa, joten täällä tuskin niin
paljon kritiikkiä on new age-hömppää vastaan.
Ateistit kyllä kritisoivat näitäkin, mutta kristinusko on useimmin kritiikin kohteena koska kirkko vaikuttaa epäsuorasti myös ateistien elämään ja ylipäätään kristinuskolla suurempi vaikutus yhteiskuntaan ja sen päätöksen tekoon kuin joogaharrastajilla.
Monet ottavat joogan ihan kylläkin liikunnasta, venyttely on terveellistä. - toisintulkitsija
Sen lisäksi, mitä Antichrisu jo mainitsi, niin joogaryhmään ei tietääkseni voi ketään liittää vauvana siten, että henkilö voisi ääritapauksessa erota joogaryhmän jäsenyydestä vasta 18-vuotiaana, elleivät vanhemmat aiemmin suostuisi.
Mitä taas tulee kirkkoon, niin käsittääkseni se huolehtii ensin monista muista asioista kuten työntekijöiden palkanmaksusta, eläkkeiden maksusta, kiinteistösijoituksistaan yms. Toki kirkolle nykyisellään, rikas organisaatio kun on, jää rahaa vielä hyväntekeväisyyteenkin. Mutta kuten lienee liikaa vaadittu, että joogaryhmän vetäjän tulisi vetää joogakurssinsa ilmaiseksi ja vapaaehtoistyönä, sitä ei päätoimintojensa osalta tee kirkkokaan.
Kun tehdään vertailuja, vertaillaan sitten oikeita asioita. Kuinka suuri osuus kirkollisverovaroista käytetään hyväntekeväisyyteen? Ei siis kolehdista, eikä muista vapaaehtoisista lahjoituksista vaan kirkollisveroista?
Ja mikä on vastaava suhde uskonnottomalla järjestöllä, kuten SPR:llä?
- Yhtä en kadu
AntiChrisulle ja toisintulkitsijalle:
On selvää, että jos organisaatiolla on toimintaa, se tarvitsee työntekijöitä, ja työntekijät taas tarvitsevat palkkaa elääkseen.
Diakonia- ja muuta avustustoimintaa ei tehdä ilman diakoniatyöntekijää. Nuorisotyötä varten tarvitaan omat työntekijät, kirkollisissa toimituksissa on oltava paikalla montakin työntekijää - esimerkiksi häät ilman häämarssia eivät olisi monenkaan mieleen. Lasten, kehitysvammaisten, vanhusten, mielenterveyspotilaiden ja perheiden kerhoilla on omat vetäjänsä, kuoroilla johtajansa.
Kansalaisopistot ja kansanopistot saavat sekä valtionapua että kunnallista avustusta toimintaansa. Avustus käytetään samaan tapaan kuin kirkoissakin: tilojen ylläpitoon/vuokraukseen sekä tietenkin opettajien ja muun henkilökunnan palkkaamiseen. Osallistumme kaikki veroja maksamalla näiden organisaatioiden toimintaan, ja hyvä niin. Yhä enenevässä määrin kurssitulot joudutaan tosin nykyisin kattamaan myös osallistujilta kurssimaksuina.
Opistot tarjoavat suurimmaksi osaksi erittäinkin hyvätasoista opetusta (mm. kielten, musiikin ja kädentaitojen alueelta) ammattitaitoisten opettajien ohjauksessa. Valitettavasti opistojen tiukka taloudellinen tilanne houkuttelee vastaamaan kysynnän ja tarjonnan lakiin ja tarjoamaan myös sellaisia kursseja, joista mainitsin.
UskonnotonLähimmäinen
otti puheeksi toisenkin aihealueen kysymyksen eli kirkon varojenkäytön jakautumisen kirkollisverojen ja vapaaehtoistyöntekijöiden kesken. Se on julkista. En valitettavasti nyt ehdi katsomaan, mistä kysymäsi prosentit löytyvät, mutta nettiä selaamalla ja kirkon työntekijöiltä kysymällä pääsee tilastojen ääreen.
Ja niin, SPR muuten tekee hienoa työtä. Kirkon Ulkomaanapu ja SPR toimivat usein rinta rinnan katastrofialueilla, hyvässä yhteistyössä ja sovussa, toinen toisensa vahvuuksia hyväksi käyttäen.
Itse olen kokenut, että on hienoa saada olla auttamassa milloin kirkon, milloin SPR:n tai jonkin muun järjestön kautta. Vapaaehtoistyöstä saa aina iloisen mielen.Avustukseen liittyy suuri osa välikäsiä, joten se siitä vapaaehtoistyöstä. Kristinuskoa symboloi hyvin tuo orjuus ja ihmisten väärinkäyttäminen. Mielestäni ei ole mitään väliä kerjääkö kadulla Spr vai joku ulkomaalainen -kummassakin ilmenee ihmisten väärinkäyttöä. Vanhuksille uskotellaan, että joulupatakeräys menee ulkomaanapuun, mitä se on sinne pataan laittanut - ja paskat!
Diakoneista en ole ollenkaan samaa mieltä, varsinkin kun lääketiede on nykyisin kehittynyt, miksi diakonit olisivat pätevämpiä kuin sairaanhoitajat. Uskonto muutenkin on rasitteena tieteelle ja diakonikoulutus edustaa juuri sitä! Ihminen uskoo, että kun on rukoiltu ja annettu lääke niin se rukoileminen parantaa. Mikäli kirkko kustantaisi diakonikoulutukset itse, niin olisin toista mieltä, mutta kun niiden diakoneiden ja pappien jne. koulutus otetaan pois veronmaksajien rahoista (veronmaksajia eivät ole vain uskovaiset), niin se on väärin...!!"Avustus käytetään samaan tapaan kuin kirkoissakin: tilojen ylläpitoon/vuokraukseen sekä tietenkin opettajien ja muun henkilökunnan palkkaamiseen."
Ratkaisu myöskin peruskoulun uskonnon opetukseen niille, jotka sitä haluaa opiskella: tilat / opettajat kirkosta -ei peruskoulusta!
- Yhtä en kadu
Hei ateisti 1982!
Tässä perustietoa diakoniatyöntekijöiden toimenkuvasta karkeasti.
Diakoniatyö jakautuu 1. diakonin ja 2. diakonissan työhön. Ohessa toimenkuva koulutuksen järjestäjän määrittelemänä:
"DIAKONIATYÖNTEKIJÄ
Diakoniatyö on kristillisen ihmiskäsityksen ja lähimmäisenrakkauden pohjalta tapahtuvaa auttamista ja se kohdentuu erityisesti niihin, joiden hätä on suurin. Diakonia on aina avointa vuoropuhelua arkisen elämän ja kristillisen uskon välillä.
Diakoniatyöntekijä kohtaa ihmisiä yksilöinä, perheinä ja ryhminä. Hän tukee ja vahvistaa ihmistä oman elämän hallinnan saavuttamisessa. Se vaatii työntekijältä ihmisen kuulemista ja näkemistä sekä hädän syihin vaikuttamista. Diakoniatyöntekijä toimii kirkon ja seurakunnan edustajana esim. sosiaali- ja terveydenhuollon sekä eri järjestöjen yhteistyöverkostoissa.
Seurakunnan diakonian viroissa toimii diakoneja ja diakonissoja. Diakonissa on koulutuksensa perusteella erityisesti diakonisen hoitotyön ja diakoni on erityisesti diakonisen sosiaalityön asiantuntija.
Diakonian virkaan edellytetään sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, joko sosionomi (AMK) tai sairaanhoitaja (AMK), joka sisältää piispainkokouksen kelpoisuusvaatimusten mukaiset opinnot.
Sosiaalialan koulutusohjelman diakonisen sosiaalityön suuntautumisvaihtoehdon opinnoissa valmistuu sosionomiksi (AMK), jolla on kelpoisuus ev.-lut. kirkon diakonian virkaan. Opinnot ovat laajuudeltaan 210 opintopistettä. Tutkinnon voi suorittaa 3,5 vuodessa.
Hoitotyön koulutusohjelman diakonisen hoitotyön suuntautumisvaihtoehdon opinnoissa valmistuu sairaanhoitajaksi (AMK), jolla on kelpoisuus ev.-lut. kirkon diakonian virkaan (diakonissa). Opinnot ovat laajuudeltaan 240 opintopistettä. Tutkinnon voi suorittaa neljässä vuodessa.
Koulutusta järjestään Diakonia-ammattikorkeakoulussa ja Yrkeshögskolan Noviassa".
Muistathan, että diakoniatyöntekijät tekevät mm. vanhus-, perhe- ja vammaistyötä. EU:n ruoka-apua jaetaan usein juuri diakoniatyön kautta, jolloin ei tarvitse luoda uutta (ja kustannuksia aiheuttavaa) organisaatiota sen jakamiseksi. En näe vähäarvoisena myöskäään työtä päihderiippuvaisten parissa.
Koen katastrofiavun tärkeäksi, joku toinen taas ei.
Itse näen erityisesti kirkon tuen alistettujen naisten hyväksi tärkeäksi. Tästä esimerkkkinä naistenpankkitoiminta. Tässä organisaation (joka on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustetttua) kuvausta toiminnastaan:
Naisten Pankki kerää lahjoituksia kehitysmaiden naisten yrittäjyyden ja toimeentulon kehittämiseksi kestävän kehityksen periaattein. Olemme vapaaehtoisyhteisö, jossa voimavaranamme ovat aktiiviset vapaaehtoiset, lukuisat osakkaat ja lahjoittajat. Naisten Pankin rahastoa hallinnoi Kirkon Ulkomaanapu.
Lahjoitetuilla varoilla rahoitetaan:
Naisten taloudellista toimeentuloa, osaamista ja oikeuksia parantavia hankkeita
Pienlainoja, ammattikoulutusta ja muuta yrittäjyyteen tähtäävää toimintaa sekä
Muita uusia, innovatiivisia naisten yrittäjyyteen tähtääviä pilottihankkeita.
Hankkeita toteutetaan kaikkiaan 12 kehitysmaassa.
Toivottavasti vastaukseni selvensi käsitystäsi kirkon diakoniatyöstä. Netistä löytyy diakoniatyöntekijöiden kuvauksia omasta, paikkakunnittain kovastikin vaihtelevasta työstään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle312562Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362541Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532534Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921956Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle331845Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121688- 1501506
- 731358
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231108Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271093