Suunnitelmissa on ostaa sähkökitara mutta en tiiä pitäisikö ostaa stratocaster vai lespaul? kannattaako ostaa netistä vai esim. F musiikista? yms...
sähkökitaraa ostamassa
höhöö
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos sinä et tiedä millaista kitaraa haluat niin ei sitä tiedä ketään muukaan.
Osta sellainen mikä käsiis sopii ja korviasi tyydyttää ja katso että se säädetään sun tatsiisi kohdilleen.
Minä ostaisin kivijalkaliikkeestä koska siellä ne osaa henkilökohtaisesti neuvoa sinua, ne saa säädettyä sulle sopivaksi, joten helpompi ostaa kun saa sen koko palvelun kerralla eikä osissa kuten nettikaupassa, niin ja eipä tule sikaa säkissä ostettua vaan näet mitä olet saamassa ja hokemankin uhalla totean että jokainen skitta on oma yksilönsä niin halvoissa kuin kalliissakin mallissa mutta kalliissa laatu heittää vähempi.
joooh, toi on ihan hyvä huomio :D. jeps kiitos neuvosta
Suosittelen, että tilaat kitarasi osoitteesta www.thomann.de
Hinnat ovat huomattavasti edullisempia kuin Suomessa.
Fender Stratocaster vai Gibson Les Paul?
Jos on varaa ostaa laatukitara ekaksi soittimeksi, niin mikäs siinä.
Noissa kitaroissa arvo säilyy ja ovat hyviä soittettavia molemmat.
Gibsoneissa on paksumpi kaula minkä tuntee heti kädessä. Toki kitaroissa on paljon muitakin eroavaisuuksia, mutta suurin ero tuntumaan on kaulan paksuus.
Laatusoittimia liikkuu myös käytettyinä ja usein muutaman vuoden vanhan soittimen saa kohtuu hinnalla. Helsingissä esim www.soitin-huttunen.com ja www.kitarapaja.com myyvät kaikkien kukkaroille sopivan hintaisia kitaroita.
Jos Gibson tai Fender tuntuu liian kalliilta, niin suosittelen katsomaan esimerkiksi halvempia ja kuitenkin muita laatusoittimia brändeistä
Ibanez, Hagström, Tokai. Jos haluaa päästä vielä halvemmalla, niin
esimerkiksi Jerry´s music myy J&D sähkökitaroita, joiden hintataso ei enää
päätä huimaa.
Tärkein asia kitaran hankinnassa on, että kaula on suora, kielet riittävän alhaalla, jotta kieliä ei tarvitse painaa apinan raivolla jotta saa äänen soimaan ja se, että kitara on vireessä koko kaulan alueelta, eli soinnut soivat puhtaasti kaulan alusta (virityskoneiston puoleisesta päästä) sekä kaulan loppupäästä mihin se loppuu mikrofonien läheisyyteen.
Onnea Kitaran hankinnalle. Jos ostat uuden vertaa kitaran hintaa esimerkiksi siihen, että mitä kyseinen soitin maksaa www.thomann.de osoitteessa.