Yritykset suosivat vuokratyövoiman käyttöä etsiessään joustavuutta epävarmoihin aikoihin ja suhdannevaihteluihin, kun vakituista työvoimaa ei haluta palkata tai jopa voida palkata rekrytointikieltojen takia. Vuokratyöstä on sanottu tulleen "lääke irtisanomisen tuskaan" ja henkilöstöpäälliköt tunnustavat välttelevänsä yt-neuvotteluja vuokratyövoiman avulla. Mitä hulluimpia tarinoita kuulee irtisanomisista: jollekin annettiin lappu käteen viikon lopulla ja toiselle ilmoitettiin päivän päätteeksi, että huomenna ei sitten tarvii tulla. Minkälaisia kokemuksia sinulla on vuokratyösuhteen päättymisestä?
Miten sinut irtisanottiin?
vuokratyön loppu
5260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulle tuli kesäloman jälkeen tekstiviesti, jokseenkin näin: "ensi viikolla ei töitä, johtuen materiaaliongelmista. Ilmoitamme kun työt jatkuvat"
Tämän jälkeen ei ole kuulunut mitään. Tiesin kyllä että homma on raukkamaista ja kasvotonta. Eniten harmittaa työhaastattelun kusetus, jossa haastattelija sanoi kirkkain silmin, että irtisanomisajat on normaalit niin kuin muissakin työsuhteissa. Nii'in, näissä irtisanomisaika koskee vain työntekijää :)
Vuokratyöstä ei ole irtisanottu mutta muutamasta vakisuhteesta on tullut ikuinen lomautus kun olen sanonut TES. Ja sanon vastakin jos on tarvetta.
Minua ei myöskään ole irtisanottu vuokratyöstä, mutta vakityöstä mm.TES sanan käytön takia. Sain lopulta todella hyvän vakinaisen paikan vuokrafirman kautta kun yritys päättikin pitää minut.
Vaihtelevia kokemuksia. Firmojen kukkienjakajat lupaavat vaikka kuun taivaalta, mutta käytännössä mihinkään ei voi luottaa. Omien havaintojeni perusteella sanoisin että työn kesto on noin 1/3 siitä mitä luvataan. Äärimmäinen tapaus oli 2010 huhtikuussa jolloin töitä luvattiin lokakuulle asti, mutta työ päättyi jo kymmenen päivän päästä. Toisaalta kerran pestin piti kestää vain kaksi viikkoa, mutta työt jatkuivatkin neljä kuukautta.
Pahinta on tietoisuus siitä, että jokainen työpäivä voi olla viimeinen. Illalla sanotaan "huomenna töitä ei ole" eli ns. lopullinen tuomio, tai sitten "nyt on pari viikkoa lomaa, soittelemme sitten takaisin töihin" ja puolentoista kuukauden odottelun jälkeen ilmoitetaan töiden loppuvan kokonaan.
Nykyisessä vaikean irtisanomisen politiikassa (kiitos AY-väki) firmat ovat pakotettuja käyttämään kallista vuokratyövoimaa, koska normaalia kautta työllistetty kelvoton työntekijä voi tulla pahimmillaan todella kalliiksi.
voihan sitä itseään noinkin lohduttaa...