puuseppä

puuseppäpoika

Puusepät, paljonka ne tienaa? :)

14

4361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makezukema

      mikset katso TES?

      • Anonyymi

        Juurikiven puuseppä yritti huijata mutta ei arvannut että osaan pitää puoleni en tilaa kyseiseltä puusepältä mitään menee vaihtoon puuseppä. Kaikki pitää laittaa paperille ennen työn aloitusta niin ei voi jälkeenpäin väittää. Maku meni.


    • paskapuupää

      Ala-arvoisen huonosti, kannattaa hakeutua mille tahansa muulle alalle paitsi puupää-alalle, ei ole montaa huonommin palkattua alaa kuin tämä. Ammattiliitto täysin perseestä, huolehtii enemmän työnantajan eduista kuin työntekijöiden.

    • Zakto

      Eivät mitään, koska töitä ei yleisesti ottaen ole. No ehkä joillain alueilla, mutta ei täällä kanta-hämeessä ainakaan. Ja jos alalta sattuu työtä löytymäänkin, niin mitä luultavimmin homma on jotain sarjatuotantoa 7-9€ tuntipalkalla.

      Yrittäjäksi taas ei kannata alkaa ilman täydellistä liikeideaa, koska aloituskustannukset ovat todella isot, tuntilaskutus siihen nähden pienet ja riskit suuret.

      Itse olen nykyään täysin toisella alalla palkkatöissä ja tienaan huomattavasti paremmin kuin puusepänalalla palkollisena tai ollessani yrittäjänä. Silti olen kokoamassa vielä pientä pajaa sivutoimiseen yrittämiseen ja harrastustoimintaan. Veri kyllä vetää tekemään noita hommia.

      Puusepät ovat ihmisten puheissa arvostettuja, mutta todellisuudessa heidän palveluistaan ei olla nykyään valmiita maksaman.

    • mallipuuseppä

      n. 2200€/kk ja 42,5 päivää palkallista vapaata vuodessa.
      Kyse siis 10kk työtä vuodessa. vuosilisät joka alkaa 10v työn tekemisen jälkeen portaittain kasvava jokavuotiseksi kiinteäksi maksuksi vuoden viimeisen kuukauden tiliin.
      Maksimi kertymä on yksi "ylimäärinen" tili vuodessa!

      Puuseppän vuosipalkka ihan perustyöllä ilman 8h/pvä ja 5pvä/vko jää alle 30 000€/v. Työ voi olla mielenkiintoista ja monipuolista tai jopa tylsääkin puurtamista riippuen mitä tekee milloinkin.!

      Puusepän työ on todellisuudessa monipuolinen työ kun on sillä tasolla, että tuote tehdään aivan alusta loppuun saakka!

      Puuseppiä eivät ole henkilöt jotka ovat esim. yhdellä koneella puuta työstämässä liukuhihnamaisesti urakalla eli joillain väärä käsitys puusepästä ja sen työstä! Koneistajat ja konepuusepät ovat toki ammattinimikkeitä, mutta kyseessä ei ole oikea puuseppä!!!

      Puusepän arvostus on "heikentynyt" teollisuuden myötä, mutta on olemassa näkemyksiä että kyllä oikeita puuseppiä tarvitaan tulevaisuudessa jopa enemmän!

      Oma kokemus puuseppänä on 32v. Tämä oli oma valintani elämässä. Palkka on suhteellista kun työssään viihtyy ja haasteita riittää! Olen saanut toteutettua sen mitä halunnutkin ja enemmänkin!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      2021. Vähän vaihtelee mitä ja missä tekee. On esim. 12.5€ tunti vanhemmalla ammattimiehelle kuka osaa peruskoneet ja cnc: tä. Eli eipä paljon päätä huimaa nuo palkat. Saa sentään olla sisätöissä joskin pölyä saattaa olla paljon. Ei ihme, ettei alalle juurikaan tule nuoria. Tästä työstä vaan ei yksinkertaisesti ole mahdollista saada isompaa palkkaa. Pienin minkä tiedän on 9,5 ja suurin 14,6€/h. Työttömiä puuseppiä on todella paljon. Katsokaa tilastoja huonekalu ja konepuusepät. Ammattina on varsin haastava mutta myös antoisaa. Jos ei ole rahasta pulaa, niin harrastuksena on ihan hyvä ammatti. Itse teen nykyään työtä jossa saa 17000 € suurempaa palkkaa vuodessa kuin puusepätyöstä aikanaan sain. Selvittele asioita ja jos homma natsaa itselle, niin siitä vain puusepäksi opiskelemaan.

    • Anonyymi

      En tiedä mutta,on tälläinen miimakorjaus lähettäjä jota palomies paukuttaa eteenpäin,puhuu kodinkoneet kesken liputus pyykki,tiski taitavat käydä palomies ryhmä tätä tekemässä.

    • Anonyymi

      jos olet itsellinen ammatinharjoittaja joka osaa tehdä puumateriaalilla taikuutta niin tienestit voivat olla erinomaiset . Riippuu omasta maineesta. Jos omaa huippumestarin taidot niin hyviähän ne tienestit ovat. Harva tosin on mestaritasoa.

      • Anonyymi

        Jos yhdenkin kerran huijaa niin sana leviää. Ei kantsi huijata


    • Anonyymi

      Puusepän ammatissa on myös erityinen hyötylisä eli voi itse valmistaa kodinkalusteet ja tietää ostohetkellä joidenkin rakenteiden merkityksen erittäin hyvin.

      Itse olen aikoinaan valmistanut kotini kalusteet n. 90% asteella ja niiden "takuuaika" on kestänyt yli vatimusten joille asetettu 30v!...

    • Anonyymi

      Puuseppänä viimeisimmät palkkatiedot on 2750€/kk mistä ansiosidonnainen laskettu!
      Puusepän palkkaus yleensä ollut sitä aliarvostettua, mutta osavaalle palkkaus voi kehittyä. Työ voi kuitenkin palkita enemmän kuin ulkopuolinen ymmärtääkään kun valmiin kalusteen voi luovuttaa eteenpäin!

      • Anonyymi

        Viimeisin ota tai jätä -palkka puusepän töissä oli 6,87e tunnilta bruttona. Kaikilla oli tuo sama olipa ollut vaikka 50v talossa. Itselläni on alan ammattitutkinto 2000-luvun taitteesta, eikä firmassa tehty mitään "lastulevyhömpää" vaan ihan perinteistä puusepäntyötä. Teen nykyisin puusepän työt vain omiin tarpeiisini, töihin en tälle alalle noilla palkoilla enää lähde. Töitä olisi ollut mutta se olisi pitänyt tehdä lähes ilmaiseksi.


    • Anonyymi

      Kansalaisopiston puuseppä kouluttaja sekaisin pää kipua tekee ex on hyvä se ei mieti sorviSa liikaa tähän pöytään Vierimaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4453
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2884
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2675
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2467
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2354
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2055
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe