Jotenkin näytti siltä kun kävi labrassa, niin kokeet maksoivat melkein 200 euroa, normaalit labrakokeet, ei mitään erikoista.
Ovatko muut huomanneet samanmoista ?
Rajahan se pitäs olla rosvouksellakin.
Ovatko muut huomanneet samanmoista ?
Rajahan se pitäs olla rosvouksellakin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ainahan yksityisellä labrakokeet on olleet kalliita kuten muutkin taksat. Jos on kyse vain jostain normaaleista labrakokeista, miksi mennä yksityiselle?
yksityislääkärin lähetteellä pääse muualle.
Sanoit tuossa ettei mitään erikoista, ois ehkä kannattanu hakea tk:n lääkäriltä lähete labraan, mennä sitten tulosten kanssa sinne yksityiselle. Näin tein ja säästin!
En minä osaa sanoa mitä kokeita minusta pitää ottaa, eikä edes tk-lääkärim yleensä tiedä. Valitettavasti näin on käynyt (kokemus). Tai sitten diagnoosi on päin honkia.
Kyllä kai Roissa on monopoli, koska tällä hetkellä Terveystalo ja ODL ovat samaa konsernia. Kumma että kilrpailuvirasto hyväksyi kaupan.Tuo tartkoittaa käytännössä pilviin nousevia potilasmaksuja. Monopoli on AINA pahasta.
Varmaankin jokainen lääkäri aloittaa näistä "perus verikokeista", jos niissä on jotain erikoista niin sitten varaisin ajan sinne yksityiselle lääkärille joka laittaisi tarkempiin tutkimuksiin.
on suoraan mennä yksityislääkärin juttusille, saa parempaa hoitoa.
Kiitos aplodeista !
Lääkärit voivat rahastaa ihan oman halunsa mukaan. Potilaita riittää. Joku kun vielä alkaisi päivystämään viikonloppuna niin rahaa tulis. Lks.n päivystyksen lasikoppitäti kun on niin tiukkana, ettei päästä edes lapsia lääkärille vaan tietää lasikopista, ettei lapsella mikään ole. Melkoinen hätä vanhemmilla kun lapsen olo huononee ja lasikoppitäti vain sanoo, että täällä ei ole aikaa pikacrp.piä ottaa.
Eihän tästä kauaa ole kun lapsi kuoli samanlaisen tädin takia. Kohta sama tapahtuu Rovaniemellä kun hoitajat ovat niin kiireisiä päivystyksessä, ettei ole aikaa ottaa crp.tä, minkä ottoon menee 2 minuuttia.
itse, paljonko lääkäreitä koulutetaan Suomessa. Sen vuoksi Suomessa on lääkäripula.
päivystykseen otetaan ne ketkä päivystykseen kuuluu. pikacerppi yksinään ei kerro juuri mitään, potilaan vointi ja oireet kertoo.
iän perusteella ei ketään oteta päivystykseen vaan vanhemmat kiltisti vievät lapsukaisena tiimiin vaikka se vaatii vähän vaivaa ja kun työstäkin pitäsi olla poissa ja meidän aikatauluun sopisi niiiiin paremmin illalla tämä sairauksien hoito.
terve menoa yksityiselle lapsiperheet :)
ps kaupunki hankkisi paaaljon rahaa kun lasten terveydenhuolto pantaisiin maksulliseksi. kannattaisi päättäjien tuumata vakavasti tätä mahdollisuutta.
Nimittäin pitkän työkokemuksen perusterveydenhuollossa sekä neuvolassa että vastaanotolla omaavana voin sanoa että kukaan missään ei aiheuta niin paljon TURHIA (tarkistuksenomaisia) lääkärissäkäyntejä kuin lapset.