Tilanne on hyvin yksinkertainen, meillä molemmilla on oma vuokra-asunto.
Viihdymme kuitenkin hyvin yhdessä ja tilanne on nyt mennytkin siihen, että asun käytännössä tyttöystäväni asunnossa, käyn vain 1-2 kertaa viikossa omalla kämpälläni katsomassa postit.
Kuitenkaan emme ole vielä valmiita muuttamaan vakituisesti yhteen. ts. että toinen asunto sanottaisiin irti.
Nyt tyttöystäväni on alkanut sanomaan, että minun pitäisi maksaa puolet hänen vuokrastaan koska käytännössä asun hänen kanssaan.
Onko tuo normaali käytäntö vai yrittääkö tyttöystäväni käyttää minua hyväkseen?
Viihdymme kuitenkin hyvin yhdessä ja tilanne on nyt mennytkin siihen, että asun käytännössä tyttöystäväni asunnossa, käyn vain 1-2 kertaa viikossa omalla kämpälläni katsomassa postit.
Kuitenkaan emme ole vielä valmiita muuttamaan vakituisesti yhteen. ts. että toinen asunto sanottaisiin irti.
Nyt tyttöystäväni on alkanut sanomaan, että minun pitäisi maksaa puolet hänen vuokrastaan koska käytännössä asun hänen kanssaan.
Onko tuo normaali käytäntö vai yrittääkö tyttöystäväni käyttää minua hyväkseen?
Vastaukset 16
Vanhimmat
vuokrasta sinun ei tarvitse maksaa puolia
mutta sinun kuuluu maksaa puolet mm. sähkölaskuista, vesilaskuista ja muista kämpän kustannuiksista.
joko maksat kiltisti ne, tai sitten alatte hengaamaan enemmän sinun kämpässäsi, jotta kaikki kulut menevät tasan. nythän sinä periaatteessa elät ilmaiseksi toisen kustantamassa asunnossa, eikä sinun tarvitse maksaa vesiä tai sähköjä
No ei todellakaan ole normaali käytäntö! Johan maksat vuokraa omasta kämpästäsi. Onko hän hieman yksinkertainen kun ei sitä tajua...
Mekin seurustelimme vuoden, ennen kuin muutimme yhteen. Miehellä oli yksiö (vuokra n. 2000mk/kk), minulla huone solukämpässä (n. 1000mk/kk). Ei miehellä käynyt mielessäkään veloittaa minulta vuokria, vesimaksuja tai sähköjä, vaikka vietimme lähes kaiken ajan siellä.
Eli ainakaan minun silmissäni tuo ei ole normaali käytäntö. Jos neitokaista huolettaa joutua maksumieheksi, voit aina ehdottaa, että vietätte joka toisen viikon tai puolet ajasta sinun kämpillä.
No ei vuokrasta olisi. Mun mielestä olisi vähintäänkin kohteliasta, ja oikeinkin, maksaa juoksevia kuluja. Sillä sullahan ei paljon sähkölaskut tai vesi maksa, ja voi muuten olla, että se ilmoitus pitää tehdä jos vedet laskutetaan asuvien henkilöiden mukaan. Nimittäin se kuuluu tehdä ja siitä voi tulla valituksia. Ruoka, vesi, sähkö ja vessapaperi. Ne maksetaan kyllä sitten yhdessä, et sä nyt ihan pumminakaan voi haluta olla. Vai mitä, onks se sun äitis, joka tarjoaa ruoat, asunnon, siivoaa ja laittaa "omaan asuntoonsa" kaiken ja sun kämppäs on varasto ja pakopaikka? Et siis mieti millaista suhdetta rakennat: äitiisi vai naiseesi. Äiti huolehtii kaikesta ja maksaa kaiken. Naiselle myös maksetaan takaisinpäin, ja naisestaan huolehditaan, ollaan ystävä ilman pyyntöä. Pummi voi olla oma poika, ei mies. Mies on aikuinen, joka osaa huomioida myös toisen, osallistuu ihan pyytämättä ja kantaa vastuutaan muutenkin kuin pakon edessä. Eikä maksata elämistään naisellaan.
Joten se kuka käyttää, taidat olla sinä?
Siivoatko, laitatko ruokaa, osallistutko?
Rakennatko suhdetta vai hoivasuhdetta?
Oletko aikuinen vai et?
Vuokran maksaa jokainen kuitenkin itse.
Tosin, tyttöystäväsi rahan pyynti viittaisi siihen, että sinä pummit ja häntä alkaa veduttaa se.
Mä en itse voisi edes harkita asuvani vain pummilla toisen luona ja maksattavani kaiken hänellä. Tosin, mä en asuisi toisen luona, jos ei asuta yhdessä, enkä mä enää muuta avoliittoon vaan ainoa vaihtoehto mulle on enää avioliitto, jos mun kanssa aikoo asua. Että sillee.
Siis sinä olet valmis asumaan ilmaiseksi tuon naisen asunnossa?
Olisikohan sunun aika tiukentaa ruuveja, ne näyttävät loystyneen. Naisellesi se on aivan sama , maksatko sina oman asuntosi vuokraa vai et. Sinä asut naisen luona ja käytät hänen palvelujaan ja hyodykkeitään (vesi, sähko, kenties kaasu jne.) kenties vielä pesetät naisella oman liinavaatepyykkisi.
Onko koskaan pieneen aivoosi tullut ajatus että se ei ole reilua, vaikka sinä olisit kuinka hyvä rakastaja tahaansa.
Jos naiselle on aivan sama maksaako mies jo oman asuntonsakin vuokraa niin aika välinpitämätön nainen, jos ei sellasta ota huomioon!!
Jätä tollainen nainen jolla ei ole todellisuuden tajua.
Käytät naisen palveluja? Onko kyse siis maksullisesta naisesta??
Niin, siis hän taisi tarkentaa suluissa, että naisen asunnon palveluja, kuten vesi, sähköä, tai kaasu tai juoksevat kulut, tuo oli aika selkeästi ilmaistu, hieman eri tavalla vaan. Lisäksi mies tulee siivottuun kotiin jne, todennäköisesti, ja se että joku siivoaa sun puolesta ja pitää yllä kotia, on kyllä palveluita. Että en mä nyt tiedä, oliko toi nyt niin vaikeaa ymmärtää, mitä tuo oppeliini tarkoittaa.
Se tarkoittaa, ettei tarttis passuuttaa itteensä, pummia elantoaan ja leikkiä pikkupoikaa, jos kuiteskin seurustelee kuten aikuiset miehet.
Niin, siis kaikki muukin maksaa kun se vuokra. Siksi se on aivan sama: siis hän maksaa omaansa ja mies omaansa, mutta kaikki muut kulut, hyödykkeet jne. menee naiselta. Todellisuuden taju on myös sitä, että ymmärtää, että asuntoon ei tule ruoka, sähkö ja vesi ilmaiseksi, asuntoa pitää huoltaa, siivota ja yleensä useat haluavat kotinsa näyttävän kodilta, eivätkä halua olla miehensä äiti/holhoaja.
Että hieman tosiaan sitä todellisuuden tajua, tuo on vähän sama, kun lainaisi jatkuvasti toisen autoa, mutta maksaisi aina vaan juuri sen bensan mitä käyttää: ja kuitenkin autossa maksaa huollot, vakuutukset, korjaukset, katsastukset, renkaat jne. joten se myös kuluu muuten kun bensan osalta.
Todellisuuden tajua, laskekaa itse.
Se ei tosiaan ole reilua käyttää toisia hyväkseen ja joitain asioita pitäisi opetella tajuamaan ihan ilman sanomistakin.
Ette asu yhdessä, molemmat maksaa omat vuokransa.
Niin kauan kun asunto ei ole yhteinen eli vuokrasopimus molempien nimissä ja sinulla oma kämppä niin älä maksa mitään asunnosta mutta voi vastavuoroisesti ostaa ruokaa, juomaa ja muita taloustarvikkeita niin hyvä tulee.l
Vuokran maksatte molemmat omaan asuntoonne, siihen sinun ei tarvitse osallistua.
Juokseviin kuluihin olisi hyvä osallistua tai sitten asutte vuoroin sinun luonasi. Huomaa, että sinä maksat matkat, kun käyt naisen luona tai sieltä käsin töissäsi, jos matka pitenee.
Olisi huomaavaista osallistua myös siivoukseen ja sen sellaiseen :)
"asun käytännössä tyttöystäväni asunnossa, käyn vain 1-2 kertaa viikossa omalla kämpälläni katsomassa postit"
Eli taloyhtiön pitäisi periä tuplavesimaksua. Sähköstä voisit hyvinkin maksaa puolet, samoin nettiyhteydestä ja mahdollisesta sanomalehdestä. Plus tietysti ruuista ja taloustavaroista.
Sen sijaan vuokrasta ei.
Käytännössä vietät aikaa naisesi luona ja käytännössä maksat omasta asunnostasi vuokraa. Ihan pöyristyttävää että on edes ajatellut tollaista saati että sanoo vielä ääneen....
Ei naisesi kulut kasva siitä että vietät siellä aikaa. Tuskinpa esim. sähköä käytätte sen enempää mitä hän käyttäisi yksin ollessa.
Aivan toinen juttu on ruokalaskut, vessapaperi, shampoot yms, ja luonnollista että niihin osallistuu molemmat, mutta mun mielestä toi vuokran pyytäminen on jo hyväksikäyttöä.
Minä sanoisin ettei mulla ole varaa maksaa kahdesta kämpästä ja alkaisin viettää enemmän aikaa kotonani jos kerran yhdessäolosta hänen luonaan aletaan laskuttamaan
Kiitos kommenteista!
Selvennetään asioita, että ostan enemmän kuin oman osuuteni ruoasta.
Lisäksi kuskailen tyttöystävääni kokoajan erilaisiin menoihin autollani, koska hänellä ei ole omaa.
Osallistun siivoamiseen, pyykkäämiseen, jne.
Uskon tuon hänen vaatimuksensa liittyvän siihen, että koska hänellä ei jää rahaa säästöön menojensa jälkeen, niin hän näkee minussa tilaisuuden kartuttaa pankkitiliään.
Tietenkin mieleeni tulee, että onko tuossa takana vihjaus siitä, että minun olisi parempi asua vain omassa kämpässäni tai sitoutua häneen omasta kämpästä luopumalla.
Mulla olisi AP:lle ehdotus: Jos koet itsekin oman vuokra-asunnon tarpeettomaksi, niin olisiko järkevämpää joko muuttaa kokonaan tyttöystävän luokse tai sitten hommata esim. kaverilta alivuokralaishuone? Nykyään on vähän alivuokralaisjuttuja, mutta vielä 80-luvulla se oli aika tavallista eli siis kaveri vuokraa kaksion ja vuokraa makuuhuoneen toiselle ihmiselle asuen itse olohuoneessa. Sillä tavalla selviäisit edullisemmin ja jos olisi riitoja tai et ole varma, että toimiiko avoliitto, niin sulla olisi joku "takaportti".
Kolmas vaihtoehto on omien vanhempien luona oleva huone. Moni vanhempi on valmis majoittamaan samalla paikkakunnalla asuvan lapsensa väliaikaisesti, jos hän kokee eron. Jos siis tämä on mahdollista, niin miksipä sitten enää maksaisit asunnon vuokraa turhasta.