Varoitus, sisältää uskonnollisia mietteitä.. :)
Sunnuntai on lepopäivä. Se on päivä, jolloin voi pysähtyä, hengittää ja huomata että kaikki on niin hyvin! :)
Rukoilin äsken pitkästä aikaa. Polvistuin maahan laitoin käteni ristiin ja kiitin Jumalaa kaikesta mitä olen saanut. Kun katson ulos ikkunastani näin kauniin järvimaiseman. Kuinka onnekas olen. Kaapissani on ruokaa ja jos ei ole, saan sitä noin 200 metrin päästä kaupasta. Vierelläni tallustaa täällä elämän ihmeellisillä poluilla runsaasti ihania ihmisiä, joihin voin luottaa ja joiden kanssa voin mennä ja tulla. Mua rakastetaan ja ihmiset haluavat viettää päiviä kanssani. Ihmiset tulevat moikkaamaan mua iloisesti kun näen vanhoja tuttuja. Voin nähdä, voin liikkua, saan hymyillä ja nauraa. Ympärillä tapahtuu ihania asioita. Omassa elämässäni tapahtuu ihania asioita. Joku olisi kateellinen tästä elämästä. Olen onnekas.
Vaikka olen sinkku, ihan sama, olen onnellinen. Kukaan ei voi tätä onnea viedä, koska olen löytänyt onnen joka ei riipu siitä olenko yksin vai kaksin. Onnellisuus on lahja mutta se on myös asenne.
Kiitos kaikesta! :)
Sunnuntai on lepopäivä. Se on päivä, jolloin voi pysähtyä, hengittää ja huomata että kaikki on niin hyvin! :)
Rukoilin äsken pitkästä aikaa. Polvistuin maahan laitoin käteni ristiin ja kiitin Jumalaa kaikesta mitä olen saanut. Kun katson ulos ikkunastani näin kauniin järvimaiseman. Kuinka onnekas olen. Kaapissani on ruokaa ja jos ei ole, saan sitä noin 200 metrin päästä kaupasta. Vierelläni tallustaa täällä elämän ihmeellisillä poluilla runsaasti ihania ihmisiä, joihin voin luottaa ja joiden kanssa voin mennä ja tulla. Mua rakastetaan ja ihmiset haluavat viettää päiviä kanssani. Ihmiset tulevat moikkaamaan mua iloisesti kun näen vanhoja tuttuja. Voin nähdä, voin liikkua, saan hymyillä ja nauraa. Ympärillä tapahtuu ihania asioita. Omassa elämässäni tapahtuu ihania asioita. Joku olisi kateellinen tästä elämästä. Olen onnekas.
Vaikka olen sinkku, ihan sama, olen onnellinen. Kukaan ei voi tätä onnea viedä, koska olen löytänyt onnen joka ei riipu siitä olenko yksin vai kaksin. Onnellisuus on lahja mutta se on myös asenne.
Kiitos kaikesta! :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä on paras Raamatun kohta. Jumalakin vihaa lutkia. Siunausta :-)
Midianilaisia vastaan tehty kostoretki
1 Herra sanoi Moosekselle:
2 "Kosta midianilaisille heidän pahat tekonsa, joita he ovat tehneet Israelia vastaan. Sitten sinut otetaan isiesi luo." [4. Moos. 25:17]
3 Mooses sanoi kansalle: "Varustakaa joukostanne miehiä sotaretkelle. Heidän tulee lähteä midianilaisia vastaan kostamaan Herran puolesta.
4 Lähettäkää sotaan tuhat miestä kustakin Israelin heimosta."
5 Israelin sotajoukoista valittiin tuhat miestä heimoa kohden eli kaikkiaan kaksitoistatuhatta asekelpoista miestä.
6 Tämän joukon, tuhat miestä jokaisesta heimosta, Mooses lähetti sotaretkelle ja heidän kanssaan Pinehasin, pappi Eleasarin pojan, jonka huostassa olivat pyhät esineet ja merkinantotorvet. [4. Moos. 10:9]
7 Sotajoukko hyökkäsi Midianin maahan noudattaen käskyä, jonka Herra oli Moosekselle antanut, ja tappoi kaikki miehet.
8 Surmattujen joukossa olivat midianilaisten viisi kuningasta, Evi, Rekem, Sur, Hur ja Reba. Israelilaiset löivät kuoliaaksi myös Bileamin, Beorin pojan. [Joos. 13:21,22]
9 He ottivat vangiksi naiset ja lapset ja saivat ryöstösaaliiksi midianilaisten kaikki juhdat, kaiken karjan ja muun omaisuuden.
10 He polttivat midianilaisten asuttamat kylät ja heidän leiripaikkansa,
11 ottivat mukaansa kaiken keräämänsä saaliin, niin ihmiset kuin eläimetkin,
12 ja toivat vankinsa ja muun saaliin Mooseksen, pappi Eleasarin ja Israelin kansan eteen leiriin, joka oli Moabin tasangolla Jordanin varrella vastapäätä Jerikoa.
13 Mooses, pappi Eleasar ja kansan päämiehet lähtivät leirin ulkopuolelle heitä vastaan.
14 Mooses vihastui sotajoukon johtajiksi määrätyille tuhannen miehen ja sadan miehen päälliköille, kun he palasivat sotaretkeltä,
15 ja sanoi heille: "Oletteko jättäneet henkiin kaikki naiset?
16 Juuri nuo naiset tekivät Bileamin neuvon mukaan ja saivat israelilaiset luopumaan Herrasta ja antautumaan Baal-Peorin palvojiksi. Sen tähden Herran kansaa kohtasi vitsaus. [4. Moos. 22:5, 4. Moos. 25:1; Ilm. 2:14]
17 Tappakaa siis lapsista kaikki pojat ja tappakaa myös jokainen nainen, joka on maannut miehen kanssa.
18 Mutta tytöt, jotka eivät ole maanneet miehen kanssa, saatte ottaa itsellenne.
19 Teidän tulee oleskella leirin ulkopuolella seitsemän päivää, ja jokaisen, joka on surmannut jonkun tai koskettanut surmattua, tulee puhdistautua kolmantena ja seitsemäntenä päivänä; tämä koskee sekä teitä että vankejanne. [4. Moos. 19:16]
20 Teidän on puhdistettava myös jokainen vaatekappale ja kaikki, mikä on valmistettu nahasta tai vuohenkarvoista, sekä jokainen puuesine."
21 Pappi Eleasar sanoi sodasta palanneille sotilaille: "Tämä on säädös, jonka Herra on antanut Moosekselle:
22 (31:22-23) Teidän on käytettävä tulessa kulta, hopea, pronssi, rauta, tina ja lyijy, kaikki, mikä kestää tulta, ja niin se tulee puhtaaksi.
23 (31:22-23) Lisäksi ne tulee vielä puhdistaa puhdistusvedellä, ja sillä on puhdistettava myös kaikki, mikä ei kestä tulta.
24 Seitsemäntenä päivänä peskää vaatteenne, ja niin te tulette puhtaiksi ja saatte tulla leiriin."
Saaliin jakaminen
25 Herra sanoi Moosekselle:
26 "Sinun, pappi Eleasarin ja sukukuntien päämiesten tulee laskea sotasaaliiksi otettujen ihmisten ja eläinten lukumäärä.
27 Jaa saalis kahtia sotaretkellä olleiden ja muun kansan kesken.
28 Ota Herralle kuuluvana verona sotaretkeen osallistuneilta sotilailta aina yksi viidestäsadasta vangiksi otetusta ihmisestä ja samoin yksi viidestäsadasta naudasta, aasista, lampaasta ja vuohesta.
29 Nämä tulee ottaa sotilaille kuuluvasta osuudesta Herralle tulevana uhrilahjana, ja ne on annettava pappi Eleasarille.
30 Muille israelilaisille kuuluvasta osuudesta sinun tulee ottaa aina yksi viidestäkymmenestä vangista, samoin yksi viidestäkymmenestä naudasta, aasista, lampaasta, vuohesta ja muusta eläimestä ja antaa ne leeviläisille, jotka hoitavat tehtäviä Herran telttamajassa."
31 Mooses ja pappi Eleasar tekivät Mooseksen Herralta saaman käskyn mukaan.
32 Saalista oli sotilaiden itselleen ryöstämän irtaimen omaisuuden lisäksi 675 000 lammasta ja vuohta,
33 nautakarjaa 72 000 päätä
34 ja aaseja 61 000,
35 ja ihmisiä, tyttöjä, jotka eivät olleet maanneet miehen kanssa, oli kaikkiaan 32 000.
36 Sotaretkeen osallistuneiden osuus, puolet saaliista, oli 337 500 lammasta ja vuohta,
37 ja Herralle kuuluva vero oli siten 675 eläintä.
38 Nautakarjaa sotilaat saivat 36 000 päätä, joista Herralle kuuluva vero oli 72 eläintä;
39 aaseja oli 30 500 ja niistä Herralle kuuluva vero 61 eläintä,
40 ja ihmisiä, vankeja, oli 16 000, joista Herralle kuuluva vero oli 32 henkeä.
41 Mooses luovutti tämän veron, Herralle kuuluvan uhrilahjan, pappi Eleasarille, niin kuin Herra oli käskenyt.
"17 Tappakaa siis lapsista kaikki pojat ja tappakaa myös jokainen nainen, joka on maannut miehen kanssa.
18 Mutta tytöt, jotka eivät ole maanneet miehen kanssa, saatte ottaa itsellenne."
kuka suoki jaksaa
Ihanaa luettavaa, Onnellinen tyttö. Älä anna katkerien"atm:ien" myrkyttää mieltäsi vaan nauti elämästä ja kiitollisuudentunteesta.
Nykyisin luen tätä palstaa vain harvoin, mutta onneksi tänään luin. Näin ihanaan viestiin voin vain kompata!
Voi, miten me monet suomalaiset ymmärtäisimmekään, miten onnellisia olemme maailman mittakaavassa.
Toivon Sinulle, onnellinen aloittaja, kaikkea hyvää elämässäsi jatkossakin. Onnellisina hetkinä - mutta niinäkin kun tunnemme olevamme aivan yksin - meitä rakastetaan suurimman rakkauden voimalla.
Hienoa että vielä joku osaa iloita asioista, joita suurin osa pitää itsesäänselvyyksinä! Moni ei huomaa niitä lukuisia hyviä asioita, vaan tuijotettaan siihen yhteen huonoon asiaan.
Tsemppiä sulle!
Kiitos sulle tyttö aurinkoisista ajatuksistasi.
Päiväni lähti nyt paremmin käyntiin, kun jaoit " valon kenttääsi ".
Kyllä se positiivisuus kantaa pitkälle :)
"Mua rakastetaan ja ihmiset haluavat viettää päiviä kanssani."
Niin, on se "jännää" että elämä tuntuu kivalta silloin kun kaikki vastaantulijatkin hymyilevät takaisin.
Mutta kokeilepa elää alemman tason miehenä. Ei paljoa innosta jos vastaantulijat joko viisveisaavat tai peräti tulevat vetämään turpaan. >:(