Matkailijat katoaa Enontekiöltä

Palvelujen heikkous, ja polttoaineen kalleus.
17280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ulkomaalaisia liikkuu nyt paljon,tulevat ihan iholle asti kotiovelle,mykkiäkö ovat ?
Lappusia vaan näyttävät!

Äänestä
  • Eise ole enontekiön asia että polttoaine on kallista sen määrää maailman markkinahinta ,kuka sitä nyt tappioksi myis. Palvelut kyllä kestävät vertailun eivätne tänne tulisi jos täällä olisi huono palvelu.

    Äänestä

  • maailmaa nähnyt kirjoitti:

    Eise ole enontekiön asia että polttoaine on kallista sen määrää maailman markkinahinta ,kuka sitä nyt tappioksi myis. Palvelut kyllä kestävät vertailun eivätne tänne tulisi jos täällä olisi huono palvelu.

    hinta on listautunut pörssiin. Sieltä voi nyt ostaa optioita päivän markkinahintaan. Hintaan sisältyy taksikyytit jopa ouluunk aamuin illoin ja päivisin. Ja kesättalvet. Niitä käytetäänkin ahkerasti.

    Ei nyt tehhä taas sitä tyypillisintä virettä että optiot mogataan vaan tartutaan tilaisuuteen. Kaikki on mahdollista.:D

    Äänestä

hienosti ajavat ohi tankkaamatta hetasta.

Äänestä

Siis mitä aktiviteetteja Enontekiöllä on jos jättää sukset ,porollaajo,kelkkailu pois....Aika vähäset on.Ja Kallista On.

Äänestä
  • Ei matkailija välttämättä kaipaa ihmeellisiä , keksittyjä aktiviteetteja. Ympäristö ja sen lumoava ihanuus,ne riittävät. Ei täällä kannata kameliajeluja myydä,aika teennäiseltä kuulostaisi.
    Luonnossa liikkuminen ei ole kovin kallista,vaelluskengät ja kävelysauvat.
    Yäelämäkään ei istu tähän ympäristöön.

    Äänestä

just joo,porolla ajelu...onpa kehitystä...Pikkusen jäljessä nykypäivän matkailijoden toivesta.

Äänestä

jyppyrän markkinointi , ootetaan, että hetan vanhuksetki vaihtaisi rollaattorin laskettelusuksiin, ja tulis laskettelemaan jyppyrälle.

Äänestä

Enontekiöllä ja koko kunnassa on suuret mahdollisuudet kasvattaa turismia luonnon karuuden mutta myös kauneuden vuoski. Meillä on avaruutta ja lääniä.
Ne jotka haluavat rauhaa saavat sitä täältä. Kyllä Enontekiö on eksoottinen paikka Eurooppaan verraten. Net jotka haluaa Las vegasiin ja Hollyvoodiin menköön sinne mutta myös meillä on paljon tarjottavaa. Asia pitäisi vain meidän ymmärtää ja lähteä kehittämään palveluita ja kuntaa oikeaan suuntaan.

Äänestä
  • poroajelua piiput suussa??

    Äänestä

mitkä on piiput?

Äänestä

Rauhanpiipput suuhun ,,,,,,,,,,, jotta ikuinen kateus loppuisi.
miksi tuokin turisti meni tuolle toiselle. minä,, en saa siltä yhtään euroo.

kun minä en saa niistä mitään ............. mitä pirua .. ne turistit tulee tännne,vain
häiritsemään. kun eivät minulta osta mitään..9

Äänestä

espanjaan ne poroajelut,paikanpäälle sinne.jopa sillon kelpaisi heille.

Äänestä

Luonnon takia tänne ei tuu ku niitä joilla ei ole euroja kuluttaa, eikä patikassa mitään rahaa voikaan kuluttaa.
Täysin turhia turisteja sellaset on.
Pitää löytyä sellasta tekemistä mitä nykyturisti haluaa ja että siinä raha liikkuu, sellanen turisti on hyvä turisti.

Äänestä

maailman suurin hiekka ravintola jyppyränlaelle.

Äänestä
  • Kyllähän patikointi-ihmisetkin asuvat mukavasti,syövät ja ostavat matkamuistonkin. Näiden asioiden tuottajat rikastuvat patikointituristeista,

    Äänestä

Pientä soon niiden rahankäyttö, levillä näkee mitenkä turisteilta rahat otetaan, siinä on meininkiä, eikä siellä ole patikka porukoita, vaan nippu pullottaa turistin taskussa tullessa ja lähtiessä tuuli huuhtoo paljasta persettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiiljasta kirjoitti:

Palvelujen heikkous, ja polttoaineen kalleus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu