Hei!
Olen itse käynyt sukelluskurssin ja puolisonikin haluaisi käydä, mutta ongelma on se, että hänellä on diabetes (nuoruustyypin). Olen seurassani kysellyt, että mitä mieltä ovat siitä estääkö tämä sukeltamisen kouluttajista (M2-luokitus) toinen sanoo, että estää ja toinen sanoo, että ei. Mitä mieltä täällä ollaan, mikä on tilanne?
Diabetes ja sukellus
2
737
Vastaukset 2
- CMAS P2
Riippuu lääkäristä. Jos jotain sattuu diabeetikolle tai tän sukellusparille, vastuu on (kai) lääkärillä kuka on luvan antanut. Sama kai lienee ampuma-asepuolella. Sukeltaa ja sukelluslaitteita voi ostaa ilman mitään lupia tai koulutuksia jos vain haluaa.
Aikoinani joissain papereissa oli maininta masennuksesta tms., joten YTHS:n lääkäri vaati psykiatrin lausunnon. Sain "puhtaat" paperit ja sukelluskelpoisuuden.
Ja vaikka olisi miten terveen paperit, pitää uskaltaa sanoa jos vaikka epäilee omaa sen hetkistä kuntoaan (flunssa tms.) Avoimuus kunniaan, sillä salaisuudet paljastuvat aina ennen pitkää... - Divefire
Diabetes on nykyään subjektiivinen kontraindikaatio, mikä tarkoittaa sitä, että riippuu tilanteesta. Yleensä koulutustaho vaatii siitä lääkärin lausunnon.
Lääkäri antaa vain lausunnon hänen käsityksestään laitesukeltamisen sopivuudesta henkilölle, käsityksestään siihen sisältyvästä (lisä)riskistä ja mahdollisesti asiaan liittyviä ohjeita. Lääkäri ei "anna lupaa" tai "kiellä" sukeltamista, koskapa hänellä ei tällaiseen ole mitään lain suomaa valtaa.
Vain jos lääkäri on tehnyt selkeän virhearvion, voidaan hänen (ehkä mahdollisesti, en tiedä ennakkotapausta) katsoa johonkin syyllistyneen, mutta kyllä vastuu on viime kädessä sukeltajalla itsellään. Katsos elämme Suomessa emmekä Amerikan Yhdysvalloissa, ja vaikka meillä monet uusavuttomat yhteiskunnan vastuuta joka asiaan huutavatkin niin onneksi meillä vielä tunnetaan yksilönvastuusta edes rippeet.
Se on sitten kokonaan toinen juttu miten erilaiset sidosryhmät (esimerkiksi koulutusorganisaatio) suhtautuvat asiaan. Mitä luultavimmin sukellusseura tai muu kouluttava taho ei ota koulutukseensa henkilöä, jonka lääkärintodistuksessa lukee, että laitesukeltamista ei suositella sairaudesta johtuen. (Tietenkin nykyisellä terveydentilavakuutuspolitiikan aikakaudella asia on helppo salata, mutta kuten sanoit, tuppaavat ne esiin tulemaan lopulta, ja aloittajan tapauksessa salailu on tietysti myöhäistä).
Mitä tähän tulee "Sukeltaa ja sukelluslaitteita voi ostaa ilman mitään lupia tai koulutuksia jos vain haluaa":
Jeps, sukeltaminen tosiaan on oikeus kenelle tahansa ja jokainen vastaa asian suhteen lopulta itsestään (oppilas-kouluttaja -suhteet poikkeuksena). Mitä tulee laitteiden ostoon niin taitavat aika monessa paikassa palveluja tarjotakseen ensin vaatia yleisesti hyväksyttyä todistusta tarvittavasta kelpoisuudesta. Varmaan aina löytyy liikkeenharjoittajia tai yksityisiä myyjiä, jotka myyvät kenelle vain, eikä se edes ole laitonta, mutta monessa paikassa törmää varmasti ongelmiin. Sama koskee esimerkiksi ulkomaisia sukellussafareita ja muita vastaavia palveluja.
Aloittajalle: Lääkärin juttusille. Jos lääkäri sanoo, että asia on ok, tuskin ämkakkoset asialle nikottelevat. Jos sanoo, että ei ok, niin kannattaa varmaan sitä mielipidettä kunnioittaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591551- 261184
- 851048
- 42857
- 65826
- 92784
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15749Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115686
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �144614- 4612
- 43601
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19556
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t74547- 44538
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487