Käytännön neuvoja

Olen avioerotilanteessa. Tarvisin käytännön neuvoja, että saan turvattua edes jonkinlaisen taloudellisen turvan lapsilleni (11v, 9v ja 1v).

Meillä on omakotitalo, minä olen työtön ja hoitovapaalla. Mistä alkaen minun on mahdollista saada elatusapua ja mille tahoille pitäisi olla yhteydessä, että saan asioita kuntoon. Oma asuntokin pitäisi löytää, mutta miten maksan vuokrat ja ruokaankin rahaa ja asuntolainojakin pitäisi maksaa...tuntuu, että olen umpikujassa.
2185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Et ole missään umpikujassa muuten kuin henkisesti oman pääsi sisällä. Jos väkivaltaa, mars turvataloon josta käsin sinulle järjestetään asunto ym asiat. Jos asut alueella, josta matkat olisivat mahdottoman pitkät esim vanhimman koulua ajatellen, soita tai lähde käymään (mieluummin käy) kunnan sosiaalitoimistossa. Kerro olevasi väkivallan kohteena ja tarvitsevasi HETI kunnan vuokra-asunnon, koska et voi asua enää yhteisessä kodissanne. Juridisesti oikein menisi niin, että mies lähtee ja sinä ja lapset saatte jäädä toistaiseksi taloonne. Muista! Jos on mustelmia tms jälkiä, heti tänään lääkärille aika, jotta saat todistuksen vammoista. Eli sinulla tulee olla todisteita perheväkivallasta. Sosiaalitoimistossa on velvollisuus heidän taata sinulle toimeentulo toistaiseksi, vuokratakuu tms. Oikeusaputoimistossa käy myös, nyt kun sinulla on päivisin aikaa. Pidä puolesi! Suku ja ystävät ovat nyt tarpeen sinulle myös.

Äänestä

älä tee miehen kanssa mitään sopimuksia, äläkä usko lupauksia, itse hävisin osituksessa kun uskoin väkivaltaista miestä, jäin tappiolle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakattu kirjoitti:

Olen avioerotilanteessa. Tarvisin käytännön neuvoja, että saan turvattua edes jonkinlaisen taloudellisen turvan lapsilleni (11v, 9v ja 1v).

Meillä on omakotitalo, minä olen työtön ja hoitovapaalla. Mistä alkaen minun on mahdollista saada elatusapua ja mille tahoille pitäisi olla yhteydessä, että saan asioita kuntoon. Oma asuntokin pitäisi löytää, mutta miten maksan vuokrat ja ruokaankin rahaa ja asuntolainojakin pitäisi maksaa...tuntuu, että olen umpikujassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu