Moikkis kaikille au pairille ensiks!!
Ma oon talla hetkella au pairina usassa ja mua on alkanu mietityttaan et mitka ovat periaattees au pairin tehtavat. Siis paaosin sehna on lastenhoitoa, murtta kuuluuko esim. auton pesu, kylpyhuoneiden siivous ja perheen vanhempien makuuhuoneen huolehtiminen...??? Jouduin juuri vaihtamaan lakanat vanhemmille ja minusta alkaa muutenkin tuntumaan jo etta back to Finland... Kidutusta koko ajan. Olen toissa aamu ihan myohaan iltaan ja ne voi sanoa vastaan silla pelkaan etta he suuttuvat... Auttakaa!! Kiitos
Ma oon talla hetkella au pairina usassa ja mua on alkanu mietityttaan et mitka ovat periaattees au pairin tehtavat. Siis paaosin sehna on lastenhoitoa, murtta kuuluuko esim. auton pesu, kylpyhuoneiden siivous ja perheen vanhempien makuuhuoneen huolehtiminen...??? Jouduin juuri vaihtamaan lakanat vanhemmille ja minusta alkaa muutenkin tuntumaan jo etta back to Finland... Kidutusta koko ajan. Olen toissa aamu ihan myohaan iltaan ja ne voi sanoa vastaan silla pelkaan etta he suuttuvat... Auttakaa!! Kiitos
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tässä vastaavia kokemuksia:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000013&posting=22000000002693459
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000013&posting=22000000003295947
normaalia. Ei au pairin hommiin kuulu vain lastenhoito (siihen palkattaisiin sitten lastenhoitajat, nannyt). Au pairin tehtaviin kuuluu kaikki kevyet kotitaloustyot. Autonpesusta en ole ennen kuullut, mutta noita muita asioita olen joutunut tekemaan molemmissa perheissa joissa olin au pairina.
Mita tarkoitat sanoessasi "olen toissa aamusta ihan ilta myohaan"? Tarkoitatko tuota kirjaimellisesti? Taalla USAssahan meinaan ihan normaali tyoaika on (8-9 tuntinen) esim 8-17. Joten minakin tein toita tuon aikaa, 9 tuntia paivassa. Kirjoititko mitaan (luulisin etta kirjoitit) tyosopimuksen jossa on mm. tyoajat, palkka jne? Jos he teettavat sinulla jatkuvasti ylitoita, voit kieltaytya tekemasta sita (etenkin jos teet sita palkatta).
Palasin viikko sitten Suomeen vietettyäni vuoden Suomalais-Brittiläisessä perheessä Isossa-Britanniassa. Kieltämättä kotiin lähtö kävi monta kertaa mielessä, mutta sinnikkäästi jaksoin loppuun asti. Työtehtävistä sen verran että, vaikka mulla oli kirjallinen sopimus, oli tehtävät siihen kirjattu vähän ympäripyöreästi: mm. silitystä kun aikaa jää - sitä oli jostain välistä ehdittävä aikaa ottaa muuten silitettävä kasa vain kasvoi ja kasvoi (ja silittäähän piti aivan kaikki pyykki, alushousuja ja yöpaitoja myöten) imurointia oli sovittu tarpeen vaatiessa mikä tarkoitti lopulta päivittäistä siivousta isossa talossa.
Vaikeinpana pidin sitä että kokoajan joku oli neuvomassa... se oli rasittavaa kuten myös se että itselläni oli hiukan erilainen ajatusmaailma kuin perheella mm. lastenkasvatuksesta. Mutta pyrin kuitenkin puhumaan asioista mistä en pitänyt. Muistan ihan ensimmäisen työpaiväni viime kesänä kun minua pyydettiin hoitamaan puutarhaa... sitä en jatkossa enää suostunut tekemään, koska en ollut tullut sinne puutarhuriksi vaan lastenhoitajaksi eikä siitä mitään puhetta enää tullut.
Loppujen lopuksi minulla oli hyvä au-pair vuosi, ja en usko että mistään paikasta löytää täydellistä perhettä, mutta ei orjana kuitenkaan kannata suostua olemaan!
Tsemppiä sulle :)
Olen ollut monta kertaa Englannissa aupairina ja nannyna. Aupairin velvollisuuksiin kuuluu kevyet kotityöt, jotka riippuvat perheestä. On perheitä, jotka teettävät aupairilla kaikki mahdolliset kotityöt (ikkunanpesu, uunin pesu ym.) ja on perheitä, jotka todella tietävät, mitä aupaireilta vaaditaan. Pääasiassa velvollisuuksiin kuuluu lastenhoito, ruoanlaitto lapsille, imurointi, silitys ja pyykinpesu. Kylpyhuoneen siivous kuuluu myös tehtäviin.
Kokemuksella voin sanoa, että työt riippuvat siis perheestä. Jotkut haluavat vain hyvän hoitajan lapsille ja ovat valmiita maksamaan avokätisesti, toiset haluavat "orjan". Monilla perheillä on siivooja erikseen. Ollessani nannyna hoidin vain lastenhuoneen siivouksen, pesin heidän pyykit ja silitin ne. Laitoin myös heille ruokaa, kun samalla söin itsekin.
Mikäli alkaa tuntua siltä, että perhe vaatii liikaa ja kemiat ei toimi niin kannattaa vaihtaa perhettä. Joskus syy on myös eri kulttuureissa, se mikä on normaalia jossakin kulttuurissa, on vierasta toisessa. Mutta siksihän aupairiksi lähdetään, tutustumaan erilaiseen kulttuuriin. Jos aupairilla pesetetään autoja niin siitä tulee myös maksaa eri maksu. Vaihtoehtoisesti voit sanoa ei. Kannattaa keskustella avoimesti ja rauhallisesti asioista. Ei isäntäperhettä tarvitse pelätä. Se paikka on myös sinun kotisi ja olet perheenjäsen, et palvelija.
Aupairilla on myös työajat. Ainakin Englannissa ne vaihtelivat 5 -8 tuntiin ja palkka sen mukaan. Tiedän tosin tapauksia, joissa tyttö teki töitä 5t ja sai tuplasti parempaa palkkaa kuin 8 tuntia tekevä. Englannissa "orjina" oli usein Itä-Euroopan köyhistä maista tulevat tytöt, jotka eivät ymmärtäneet kovin hyvin englantia ja eivät siis voineet puolustaa itseään. Mutta suomalaisena sinä varmasti osaat englantia ja voit keskustella kaikesta mieltä painavista asioista. Jos perhe suuttuu niin silloin he eivät selvästikään halua aupairia vaan "orjan".
"Se paikka on myös sinun kotisi ja olet perheenjäsen, et palvelija."
Tämä on ehkä suurin valhe, väärä mielikuva, mitä Au-Pairiin liitetään. Au-Pair ei ole koskaan perheenjäsen, vaan henkilö, joka on palkattu heille avuksi, tekemään töitä. Sen tiedon kanssa kannattaa elää.
au pairin tehtävä on pääasiassa hoitaa lapsia, usein myös AUTTAA KEVYISSÄ kotitöissä (joihin en itse ainakaan lue esim. autonpesua!)
Kyllähän vuodevaatteiden vaihto lukeutuu kevyisiin kotitöihin..ainakin itse luen ne niihin!Kyllä minulle autonpesukin kävisi,jos siitä saisi vähän lisäliksaa.Ja kylppäreiden siivous on myös au pair työhön lukeutuvaa.Eihän se ole mitään raskasta työtä siivota jonku nkotikylppäriä!Mutta kokeilepa jonkun julkisen työpaika vessan siivousta...
Salùt! Kylla, vuodevaatteiden vaihto on kevytta hommaa, jos ajaudut uuteen tilanteeseen kehottaisin sopimaan/puhumaan perheen pomon kanssa, mitka tehtavat kuuluvat hoiviisi.
Kylla se siita! Terveisia Sveitsin Genevesta...
harkitsen juuri perheen vaihtoa =/
Mä olin pari vuotta sitten ja jouduin heti aluksi vaihtamaan perhettä muutaman viikon jälkeen. Olin maalla enkä saanut käyttää autoa ja lähinpään kauppaankin oli n. 5 kilometriä joten olin todella yksin siellä.
No, olisin ollut vielä valmis kestämään kaiken sen, mutta kun työtehtäviini kuului sellaisia asioita joita en pitänyt au pairin työnä. Esimerkiksi en tahtonut silittää perheen äidin ja täysi-ikäisen tyttären alushousuja tai ruveta "iltapuhteikseni" maalaamaan pihalla olevaa sivurakennusta.
Onneksi pääsin sieltä pois kaupunkiin, vaikka ei toinenkaan perhe paras mahdollinen ollut niin kestin silti. Nyt olen harkinnut uudestaan au pairiksi lähtöa mutta kun muistan millaista se oli niin taidan keksiä jonkun muun työn mieluummin...